Jump to content

Costuri Intretinere Passat Vs. Golf


albei
 Share

Postare recomandată

Daca lista de mai sus este corecta, inseamna ca trebuie sa folosim un "8la2", ca se mai face rece k-limea pe la noi. Sunt convins ca nu strica nici nediluat. Masinile noi au o rezitenta de peste -40Celsius, adica -45, -50

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La service la revizia de 30k mi s-a completat cu G12 nediluat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Corect, n-ai de ce sa spui ca e vreun ulei mai bun decat Castrol pentru masinile noastre atata timp cat Castrol SLX LongLife este un ulei dezvoltat impreuna cu Volkswagen si chiar pe eticheta lui SLX LL3 este marcata sigla VW si scrie "special aproval" sau ceva de genul. Asa ca, daca vrei sa fi cat mai aproape de o revizie ca la carte pui Castrol. iar apropos de frecventa schimbului de ulei si a filtrelor eu cred cam asa:

ba am cum sa spun ptr ca uleiul Castrol este dezvoltat impreuna cu BMW si face uleiuri speciale ptr BMW nu ptr VW... si daca te uiti pe bidoanele de ulei care au norma 505.01 de la Aral, Castrol, Mobil etc. ai sa vezi ca pe toate scrie Approved : VW !!! Oricum nu conteaza, fiecare foloseste ce ulei vrea in functie de pret, cat de multumit este s.a.m.d.

cat despre antigel eu am Mobil Antifreeze Advanced diluat f putin ptr ca uite ce scrie pe eticheta

Antigel........ Apa........Temperatura

25%............75%.............-11

33%........... 67%.............-18

50%............50%.............-38

60%............40%.............-62

deci pot sa ma duc la Polu Nord fara probleme :Driver:

Modificat de ThE SuN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba am cum sa spun ptr ca uleiul Castrol este dezvoltat impreuna cu BMW si face uleiuri speciale ptr BMW nu ptr VW... si daca te uiti pe bidoanele de ulei care au norma 505.01 de la Aral, Castrol, Mobil etc. ai sa vezi ca pe toate scrie Approved : VW !!!

Culmea ca eu parca am vazit pe castrol txt ca ala este recomandat de vw... si am mai gasit si in masina in torpedou un sticker cu castrol txt... oricum... cum ziceai fiecare baga ce vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se vorbeste de LongLife Service si de uleiuri, am si eu o nelamurire:

Masinile cu QG2(parca, sper sa nu ma insel la cod) semnalizeaza cumva pe BC in momentul cand calitatea

uleiului este foarte slaba si trebuie inlocuit?

Citisem undeva ca doar masinile care au QG2, au senzor de ulei in baie si se poate folosi ulei LongLife.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luandu-ma dupa furtune am localizat pompa de apa in spatele motorului pe sub pompa de injectie sau ce naibii o fi ca inra furtunele de motorina si mai iese si un furtun care duce la vacum-ul servofranei

G12 am bagat vreo 5 litrii nediluat ca sa fiu sigur iar ulei Castrol LongLife II

acuma bani de motorina sa am ca Km ii mananca pe paine masinuta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea ca eu parca am vazit pe castrol txt ca ala este recomandat de vw... si am mai gasit si in masina in torpedou un sticker cu castrol txt... oricum... cum ziceai fiecare baga ce vrea.

deci fiecare constructor mare de masini are ca partener un producator mare de ulei si iti dau ce exemple stiu eu : Mercedes - Mobil , Bmw - Castrol, Toyota si Volvo - Esso si cam atatea stiu la ora asta... ideea e ca fiecare reprezentanta are voie sa lucreze cu ce producator de ulei doreste, d-aia ai gasit sticker cu castrol ptr ca reprezentanta de la tine sau de unde ai luat masina probabil ca lucra cu castrol ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda si VW au recomandat uleiurile Mobil1 pentru motoarele lor, deci cele scrise de tine nu sunt o regula, mai mult o obisnuinta a firmelor de a face reclama la uleiuri, iar firmele de uleiuri la randul lor fac publicitate marcilor de automobile. Practic totul e un joc de culise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu numai ca sunt o regula sunt parteneriate ... nu am vb aiurea sau in neconostina de cauza !!! nu conteaza daca e reclama sau nu parteneriatul exista iar masinile ies din fabrica cu uleiul respectiv !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda recomanda Shell, nu a recomandat niciodata Castrol sau Mobil 1. Oricum motoarele sunt 100% identice cu cele de la Vw,Seat si Audi...deci e doar o chestie de marketing.

@YLY doar masinile cu QG1 pot fi servisate in regim LL. QG2 daca stiu bine are doar senzorul de nivel in baia de ulei nu si pe cel de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am si eu o intrebare: daca nu s-a folosit de la inceput ulei LongLife, se poate folosi ulterior? Eu am achizitionat de curand un Passat 1.9 TDI 101 CP din 2003 si in cartea de service la rubrica 'cu ulei motor LongLife' este bifata casuta "Nu".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

93 de euro in Roma la schimbare de ulei Castrol 10-w40,filtru ulei,filtru aer,ieftin nu ? :RO flag: mentionez ca la un Passat din 1998 motor AFN diessel.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Golf cu acelasi motor cat crezi ca era? Ca tot e topic versus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci... simplu... cat e diferenta de intretinere de un golf fata de pasat si consumul... nu ma intereseaza ce ulei bagati si ce filtre... un pret aproximativ daca e vreo diferenta... normal ca sunt (consumabile) mai ieftine si mai scumpe dar e o diferenta ca sunt aproape aceleasi motoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta e la suspensie/directie. Passatul are o gramada de brate pe fata.

In rest, pretul consumabilelor e acelasi.

Daca financiar poti face efortul, cumpara linistit Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!