Jump to content

Back to the future! Leon-ul meu 1.4


Rave

Postare recomandată

Rabdare la rodaj, ca nici eu nu l.am facut cu sfintenie si regret. Ma gandesc, poate ca era 0 consumul de ulei daca il faceam 3k km. Tot ca tine am procedat... pe la 1500 am considerat ca e gata.

@Dun... tie iti mananca ulei?

Link către comentariu

Stiu ca la 1,4 tsi-ul meu e foarte puternic sugerat sa nu lasi masina sa ajunga pe rosu la benzina.

Ar fi ceva legat de modul in care pompa de benzina trage benzina din rezervor.

Link către comentariu

Daca consuma ceva, consuma atat de putin incat eu nu am remarcat. Dar vorbim de alt tip de motor decat al tau si nici nu am auzit decat unul sau doua cazuri de 1.2 TSI care sa pape ulei, asa ca nu as pune acest comportament pe seama rodajului.

Link către comentariu

Asa mi-au spus si de la reprezentanta si, parca(?), am citit si in carte. Doar pana la 1.000 Km si apoi treptat sa urc limitele pana la 1.500 Km.

La Golf am facut rodajul pana la 3.000 Km pentru ca asa mi-au spus atunci, deh, alte vremuri - alte tehnologiii de fabricatie banuiesc...

 

Si este absolut enervant cat de repede se duce benzina la asta, asta desi consuma la fel sau chiar mai putin decat Golful. Si singurul "bec" care apare e asta rosu care se aprinde de la 60 Km Range...

Eu mereu am mers din plin pana cand se aprindea becul si apoi faceam iar plin. Stiu ca nu e voie sa consumi toata benzina, dar n-am auzit nimic sa nu se aprinda niciodata becul...

Link către comentariu

Oricum de cand se aprinde becul mai ai cativa litrii.Eu am mers si pana aveam 0 range si au intrat 53 de litrii , singurul lucru care se poate intampla este sa pice filtrul de benzina. Rodajul trebuie facut deoarece in sarcina(in fabrica se face doar chimic) se mai elimina destul span, motiv pentru care este recomandabil sa scapi si de primul ulei mai repede.

Link către comentariu

Era prea jegoasa, nu am rezistat!

Si cand am plecat de la spalatorie a trecut un scuterist printr-o ditamai balta si mi-a facut praf partea stanga... :((

post-12783-14227179119114_thumb.jpg

post-12783-14227179176282_thumb.jpg

post-12783-1422717921958_thumb.jpg

Link către comentariu

Looks good, te invidiez pentru pedale si volan. Sper sa le rezolv pe ambele, mai ales volanul cu padele de FR sau Cupra va fi de mare efect.

Link către comentariu

Foarte tare masina...felicitari ! Daca ar fi sa fac o schimbare si pentru mine ar fi prima alegere...( si culoarea la fel  :icon_thumleft:  )

Modificat de florinpbv
Link către comentariu

Foarte bine arata,ii sta foarte bine rosie chiar,eu care nu sunt de acord cu culoarea asta deobicei :D

Link către comentariu

Bun. Acum spune-ne la cat iti taie acceleratia :)).

Intr-o nota mai serioasa, sa te duca fix inca 3 cifre inainte de virgula fara probleme :).

Modificat de mike.
Link către comentariu

Pff, cum sa-mi taie ea acceleratia? Pai pierd timp asa... :))

Consumul e cam 9%, asa, asta la mers "normal" prin oras. Ceva bara la bara, ceva liber, ceva prea liber, d-astea.

Cand chiar e gol scade sub 8 - 7.5, dar eu nu am cel mai "eco" stil de condus asa ca un om normal ar scoate macar 0.5l mai putin decat mine...

Leon-ul nu a iesit din Sport de cand l-am luat! ;))

Link către comentariu

Consum normal de tsi prin bucuresti.

Generatorul e doar de la 1.8(?) în sus. La 2.0 am vazut ca ajunge la cote paroxistice de fake-uiala.

Link către comentariu

Mie imi pare maricel consumul, dar are doar 1500km si o sa se mai lase. Adica ceva de genul ala scot eu cu un 1.6 "antic" (aspirat si mpi) si o cutie hidramata, care habar nu are ce inseamna eco.

Link către comentariu

Mie mi se pare mai mult decat decent. Cam atat consuma Golful... Oricum, daca acum consuma atat peste ceva mii de km o sa mai scada cate ceva.

 

Oricum, stilul meu de condus nu are nicio legatura cu consumul. Ala nu ca e ultimul lucru la care ma gandesc, dar nici macar nu-mi trece prin cap ca ar putea creste consumul sau ceva.

Bine, mai si platesc pentru asta, ca doar ma pregatesc de al treilea(!), parca, plin de cand am luat masina... :(

Link către comentariu

Latine? Aaaa, 407-le... Nici macar nu l-am mirosit!

Trebuie sa ma duc pana in Spania dupa el... :s

Link către comentariu

Mai mult decat decent! Sunt la ani lumina fata de halogen si on-par cu xenon-ul.

Au acel minus ca nu sunt adaptive, care-mi cam sta pe creieri :( , dar per total sunt foarte multumit de ele! Nu as vedea masina fara ele!

Link către comentariu

Cam asta fost si părerea mea, nu sunt neapărat mai bune decât bixenon adaptiv, însă in nici un caz mai slabe.

Link către comentariu
  • cristi511 a deschis acest topic
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!