Jump to content

Back to the future! Leon-ul meu 1.4


Rave

Postare recomandată

Le-am incarcat eu, avea si el cateva incarcate dar erau gresite. Intr-o tara cu apa calda radio-urile ar trebui sa transmmita chestia asta si el sa o identifice si afiseze singur.

Trebui sa vad cand am timp odata sa ma joc cumva cu ele, nu-mi place deloc ca sunt albe dar nici nu stiu ce as putea sa le fac, pentru ca el vede transparenta ca alb...

Link către comentariu

Nu-ti bate capul cu posturile de radio, nu cred ca vrei sa asculti muzica ce o difuzeaza ei. Doar daca nu cumva "prinzi" Digitally Imported :)

Link către comentariu

Wow! Ultima data cand m-am uitat acolo nu aveau pentru Romania...

Am luat azi si pedale + footrest de la PBN. Sa vad cand apuc sa le si montez!

Link către comentariu

....si a inceput dansul!  :))

 

De curiozitate, cat costa un set de pedale OEM? ( sa fim OT)

Link către comentariu

Pedalele (de la PBV) sunt cam 500 lei si footrestul cam 100. Cel putin atat erau acum un an jumatate.

Pe ahw-shop este mult mai ieftin.

Link către comentariu

Le-am comandat dupa VIN-ul de GTI VII al unui prieten si m-au costat 450 de lei cu totul, cam ca pe toate site-urile daca iau in calcul si transportul.

Link către comentariu

Frumoase stopuri, se vad super live! Daca nu vedeam numerele, nu m-as fi gandit ca esti tu.

Link către comentariu

Nu pot sa spun exact ce, dar ceva mi-a sarit in ochi la masina ta, si cand am trecut pe langa am apucat sa vad jantele si chiar ma gandeam ca esti tu... Apoi xenoanele in oglinda! :)) 

Suna bine rau masina! Poate mai stam la o cafea zilele astea...

Link către comentariu

Mda ... misto. Cel putin pe afara. Poate ajung si eu duminica la intalnire (ati stabilit o ora?) ca sa pot da un verdict si despre interior.

 

Ca idee, pana la faceliftul asta, am comparat si eu interiorul Leon-ului cu cel al masinii mele si pot spune ferm ca nu m-a convins ca ar fi o varianta pentru mine (m-am uitat si la Ibiza, dar acolo nici nu are rost sa ne gandim). Pe de alta parte, cei 5.000 de euro au stat si in cazul meu, acum trei ani, intre mine si un Polo GTI sau un Scirocco 1.4 122 mai chelut asa ca la nivel rational pot intelege rationamentul tau.

 

Sunt convins ca masina sta mult mai bine pe strada decat Golful, dar asteapta-te ca dupa ce pui rotile de vara lucrurile sa se schimbe radical in ... mai rau. In fine, nu atat de rau cat ar fi fost daca aveai 18", dar oricum va fi sensibil mai complicat decat cu rotile de iarna. Acum culegi crema celor doua situatii combinate: suspensie ferma, dar flexibilitate si moliciune datorate talonului mare al rotilor de iarna. Plus, Seat a avut mereu suspensia mai tare decat echivalentul celor de la VW, indiferent de gama despre care vorbim.

 

Eu am facut 3.000 de km rodajul si nu imi pare rau. Nu sustin ca am obtinut vreun plus in vreo directie - inafara linistirii piticilor de pe creierul meu - dar nici nu cred ca i-am facut rau. In plus, in primii 5.000 de km nu am sarit de 4.000 rpm si am pastrat abordarea bosorogeasca in privinta accelerarilor. Ce nu am facut si ce voi face la urmatoarea masina este realizarea primului schimb la mult mai putini km decat cei recomandati de producator.

 

Iti doresc sa o stapanesti sanatos si sa nu ai probleme cu ea. De factorul refresh the "new" sensation sunt convins ca te vei ocupa tu, la fel de bine cum ai facut-o si cu cealalta masina (care pentru mine va ramane, pentru multa vreme probabil, supremul interiorului rapitor).

Link către comentariu

Da, in special scaunele. Am mers ieri putin cu WOB-ul si sunt din alt film. Mult mai bune ca cele de pe FR, iar cand am revenit in masina mea imi venea sa ii dau foc. Pacat ca nu se potriveste bancheta la Jetta...

Link către comentariu

FR-ul are suspensie ferma pt ca nu e cea standard. Golful cu suspensie sport oem e destul de rigida.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Si cu adaptiva e mai rigid decat normal (in modul normal), oricum lui cu 17 ar trebui sa ii fie ok.

Link către comentariu

E, sa nu exageram acuma... Golful era frumos dar nici chiar cel mai cel! Daca era cel mai cel era deja vandut! :))

Desi ma uitam ieri, in oglinda, la el si are ceva foarte sexy pe strada! :)

Si Leonul e dur, da, dar nu exagerat, si asta nici pe jantele pe 17 OEM. Nu stiu cauciucurile cum sunt, sper sa fie ok si nu exagerat de dure.

E un compromis foarte bun, suspensia asta oem, si sper sa ramana asa. Desi parca as incerca un KW Street Comfort :))

Link către comentariu

La exterior mi s-a parut mai arataos leonul in oricare varianta decat golful.

Pe 17 e ok si cu suspensie sport, dar o sa fie putin mai rigida pe vara decat acum dar asta nu inseamna ca nu e ok. Ce anvelope si presiune ai acum?

Modificat de TDR
Link către comentariu

Nu stiu ce sa spun... Nu-mi place deloc Leon-ul normal, scuze proprietarilor, bara fata e mult prea moale pentru laterala si spate. E ciudat!

In rest, nu stiu cat conteaza putin negru pe bara spate...

Link către comentariu

poze domnu', poze: masina asta arata bine pe rosu!

 

Asa cum rosu corida prinde foarte bine fabia1 (pe octavia 3 nu o prinde deloc), leonul asta e superb pe rosu.

Modificat de warlock
Link către comentariu

Ne-am intersectat acum pe Iancu Nicolae ( Jolie Ville ) ; te-am remarcat de la distanta,arata superb masina,cel putin farurile sunt wow. Rodaj placut !

Link către comentariu

Nu te-am observat, culmea, dar salutari pe calea asta! :thumsleft:

Alte poze dupa prima spalare! E incredibil de jegoasa acum! :(

Link către comentariu
  • cristi511 a deschis acest topic
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!