Jump to content

Back to the future! Leon-ul meu 1.4


Rave

Postare recomandată

Ah, la naiba. Nu am fost atent...mii de scuze :))

 

Parere personala: ledurile astea puncteaza enorm la aspect dar...consider ca la masinile de volum tehnologia xenon e inca cu un pas in fata.

 

De ce spui asta?

Am mers noaptea cu Leon-ul si nu am simtit nicio diferenta vs Xenon.

Partea buna este ca la LED nu ai warm-up, iar partea proasta este ca daca se arde (mi-am dat una peste gura) un LED...nu stiu cum se rezolva rapid.

 

Ah, ar mai fi un minus lipsa AFS-ului...

 

Pana la urma ai dreptate  :lol:

Link către comentariu

Nu cred ca se ard ledurile asa usor.

In manual, producatorul bate niste apropo-uri cum ca farurile cu LED au durata de viata egala cu a masinii, fiind concepute in acest scop. Totusi, admite si ca se pot defecta (iar in situatia asta iti recomanda o vizita la service)

far_LED.jpg

Link către comentariu

Xenonul adaptiv, da, este peste farurile mele. Dar cel fara AFS, ca cele standard de pe Golf 7 si O3, nu, nu este. Lumina e identica, vizibilitatea cam la fel, sunt aproape identice.

Singura diferenta e ca poti "vedea" lumina pe care o da xenon-ul, vezi exact cata lumina e si unde anume. La astea LED nu prea "vezi" lumina dar totul e vizibil asa cum trebuie...

 

Cand ajung in Bucuresti, facem schimb pentru 10 minute? :))

 

Facem... acuma ce sa zic... Dar parca vad ca pe urma o sa vreau soft... :((

Link către comentariu

Ai idee cati lumeni da un far ( de leon )cu leduri si cate leduri sunt intr-un far ?

Modificat de TDR
Link către comentariu

Sunt 6 leduri pentru faza scurta si 3 pentru faza lunga dar nu stiu cati lumeni au... Daca gasesti pe undeva zi-mi si mie :))

 

seat-leon-technology-pack-18-02-13.jpg

Modificat de Rave
Link către comentariu

Sa stapanesti sanatos Leonul ! Multi km fara incidente iti doresc si d'abia astept sa iti vad masina la vreo intalnire.

Sunt tare curios dupa ce faci rodajul la ce consum ajunge noua generatie de motor 1.4 tsi.

Link către comentariu

Mersi mult!  :icon_thumleft:

Consumul e cam 9% prin Bucuresti si masina nu a sarit de 500 Km. Eu unul sunt foarte multumit! La Golf abia dupa multe mii a scazut si s-a stabilizat asa ca daca scade si mai mult... :wub:

Greutatea ar trebui sa fie mai mica cu vreo 50 Kg, parca, nu chiar cele 100 de care tot ziceau ei. Cand o sa am talon o sa pot sa si verific asta...

 

Primiti poze cu masina murdara?

 

post-12783-0-14409000-1421265757_thumb.j     post-12783-0-77518600-1421265759_thumb.j     post-12783-0-11105500-1421265760_thumb.j

 

post-12783-0-69321000-1421265760_thumb.j     post-12783-0-44212700-1421265760_thumb.j     post-12783-0-93437500-1421265760_thumb.j

 

post-12783-0-48898200-1421265757_thumb.j     post-12783-0-78024400-1421265757_thumb.j     post-12783-0-53861600-1421266007_thumb.j

Link către comentariu

Bine arata volanul ala... cred ca e lucrul pentru care te invidiez.

Mie mi se pare mai ok lumina data de farurile cu led de la Leon 5F fata de bixenon adaptiv de la Leon 1P, e mai alba si culmea, e destul de bine delimitata, nu e in nici un caz cum e cea de la halogen.

Link către comentariu

Next: ch&lh pe pozitii si proiectoare.

 

Consum e nesperat de bun. Insa realistic vorbind mai putin nu vad sa scada mai mult de atat. Vine vara cu jantele 17" si cu sfarsitul rodajului :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Consumul va mai scadea, nu foarte mult, probabil undeva la 0.5 litri in minus dupa cateva mii de km. Platforma tehnica noua si reducerea greutatii chiar ajuta la consum, iar folosirea start-stop chiar reduce consumul.

Link către comentariu

CH&LH e pe pozitii si scurta si asa il las. As activa insa US Lights, dar nu stiu cat de bine o sa dea galbenul pe rosu...

 

Seat_Leon_5F-US-Tagfahrlicht.jpg     Seat_Leon_5F-US-tagfahrlichtt-tag.jpg

Modificat de Rave
Link către comentariu

Parca strica linia simpla a drl-ului.

Pe intuneric arata bine, dar ziua cand folosesti drl-ul mi se pare in plus pata de culoare.

Link către comentariu

Nu activa US lights...arata mult mai bine DRL-ul simplu. Pozitia semnalizatorului nu "permite" activarea US lights.

Ma enerveaza ca nu cos si astia volanul cu o cusatura in X...ca la masinile "premium". Oricum...arata excelent volanul pe FR, mai ales cel MY2015.

Link către comentariu

+1 pentru neactivare

Mi se pare ciudat ca au pus volan mai misto pe fr(cusatura rosie) decat pe cupra:

post-6094-0-95549400-1421306694_thumb.jp

Modificat de TDR
Link către comentariu
Nu doar masinile premium au cusatura in x, si la golf de ex este in x.

 

 

 

Subtil :)))

Link către comentariu

Nu observasem ghilimelele pentru ca repezeala :)

Oricum pacat ca nu au facut mai asemanatoare volanele sa poti pune un volan de g7 R schimband doar capacul de airbag.

Modificat de TDR
Link către comentariu

:)

Mie imi place si cel de Leon, chiar este foarte ok. Cele de G7 GTI/GTD/R sunt superbe.

Link către comentariu

Tot legat de interior, imi place ca mai toti prietenii si colegii care au mers cu mine au sarit sa zica ce misto e volanul si ce misto sunt scaunele.

Asta desi cele de pe Golf erau mult mai misto atat vizual, cat si ca forma, utilitate si materiale...

Cusaturile astea rosii pe volan si o dunga de piele artificiala chiar iau ochii oamenilor...

Link către comentariu
  • cristi511 a deschis acest topic
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!