Jump to content

Back to the future! Leon-ul meu 1.4


Rave

Postare recomandată

Mno, daca eu tot n-am voie sa am un thread 2in1 facem unul nou! Asadar noua achizitie este:
 


 
Este vorba de un Leon FR, 1.4 TSI - 125 CP, Emocion Red, M6. Este luat din stocul importatorului si, pe parte de dotari, vine cu:

Standard in echiparea FR:

- climatronic
- volan sport
- comenzi pe volan
- cruise control
- senzor presiune pneuri
- cotiera fata-spate
- diferential electronic - XDS
- geamuri fumurii spate
- Seat Drive Profile
- jante Dynamic 17"
- suspensie sport
- oglinzi exterioare pliabile electric
- Scaune sport fata cu tapiteriee specifica, piele artificiala/stofa

Optionale:

Faruri full LED
- Lumini de zi cu tehnologie LED
- Iluminare placuta inmatriculare spate cu LED
- Highway Assist
- anulare functie Cornering pentru proiectoarele de ceata

Media System Plus
- Sistem audio cu touch screen capacitiv color cu diagonala de 5.8" (14.7 cm)
- Computer de bord cu display mediu monocrom 3.5"
- Radio cu tuner FM/AM si antena Diversity
- CD/MP3/WMA player
- Slot card SD, intrare AUX, mufa USB, mufa iPod
- Sistem Bluetooth pentru conectare telefon mobil (comanda vocala si audio streaming)
- 8 difuzoare

Pachet Comfort Drive
- Oglinda retrovizoare interioara cu reglaj automat antiorbire
- Functie aprindere automata a farurilor si Coming Home
- Senzor de ploaie

SEAT Sound System
- Amplificator cu 6 canale 10 difuzoare
- Boxa centrala integrata in plansa de bord
- Difuzor redare sunete inalte in stalpul A
- Difuzor redare sunete medii in portiere
- Difuzor redare sunete joase in portierele fata
- Subwoofer amplasat in portbagaj

 

Deocamdata astept sa vina, livrarea e programata in prima saptamana dupa Anul Nou. Planuri de viitor am cateva, evident.

 

- in primul rand anvelope de iarna care se pare ca vor ateriza pe jantele de 16" ale Golfului ( e adevarat ca nu incap 15" pe masina? ), ma gandesc la TS 850, daca tot le cumpara lumea o fi ceva de capul lor...

- alt schimbator

- duze stropitoare parbriz

- pedale + footrest

- sa fac cumva sa imbrac toate plasticele alea goale - buzunarele usilor / torpedo / buzunar langa volan etc 

 

Dupa astea trecem la artileria grea, nu neaparat foarte curand:

- senzori de parcare - OEM

- ceasuri color ( ? ) cand/cum s-o putea...

- incalzire in scaune - la fel ca mai sus

Link către comentariu

Mokka, dpmdv, e prea mare la exterior pentru cat e de mic la interior. Adica e mai ingust decat Golful... ceea ce e un mare Nu!

La Leon am prin un pret foarte bun si o configuratie oarecum apropiata de ce aveam eu in gand asa ca... tadaaa! :D

Link către comentariu

Iti ziceam de culoare pt ca Cezar a avut probleme cu ea (nu ma astept sa difere acest rosu de baza fata de ce ofera VW), iar pe forumul Seat am vazut ca s-au mai plans.

 

O sa fiu Grinch si o sa te intreb de ce a meritat Leonul inca 9500-10000e pe langa Golf? Citisem pe la pranz ca ai zis de 18k pretul, personal nu mi se pare cine stie ce. 

 

Motorul e tot cam pe acolo ca putere fata de ce ai tu cu chip, tu ai fost printre cei multumiti de 1.2, spatiu interior la fel, tocmai aveai pus xenon adaptiv pe golf care nu este inferior led-urilor de pe Leon decat poate la cool factor. Jante 17 aveai la un moment dat, planuiai arcuri. 

Sa nu mai spun de interior ca o sa iti para rau de acele scaune de GTD, interiorul negru, maciulia, volan si in general un interior mai bine inchegat decat la un Leon mqb. Nu spun ca vine cu punte Leonul ca nu e un criteriu asa important, insa asa au reusit sa reduca si masa. Arata ciudat rau etrierul ala spate ridicat pe disc.

Ar avea in plus led-urile pe spate, privacy glass, sound system si oglinzi pliabile pe langa faptul ca e masina noua si arata mai bine, mai putin banal  :D

 

15" incap pe 125 fara probleme.

 

Craciun fericit! Sa o vedem live cat mai repede!

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Felicitari pentru alegerea facuta, iar parerea mea este ca nici nu exista o alta masina atat de frumoasa, dotata si la un pret atat de bun! Sa te bucuri de ea cel putin 1.000.000 km!!! :)

Link către comentariu

Da, merita! Dar nu sunt chiar 10.000. Masina a costat mai putin de 18.900 cat era pretul cu reducere. Din care se scade TVA-ul, si apoi se scade si cat iau pe Golf (eu zic nu mai putin de 9.000 de euro) asa ca pretul e cam la jumate fata de ce ai zis tu.

In rest... eu vad masina ca cel putin echivalenta. Si Golful era pe minus fata de Toledo-ul pe care l-am avut inainte, care avea destule chestii pe care Golful nu le-a avut si nici nu le-am pus. Dar, per total, Golful a fost o masina care m-a multumit din toate punctele de vedere, inclusiv motor.

 

Nu pot sa merg doar din bine in mult mai bine. Daca era sa trec la ceva peste ce am acum trebuia sa ma uit direct spre un 1.4 TSI ACT cu interior de GTI, sau chiar un GTI ca sa am si scaune si interior si jante si motor mai puternic si restul, ceea ce e doar un vis frumos deocamdata. Nu e un lucru fezabil din niciun punct de vedere. 

Dar nici Leon-ul asta nu o sa ramana stoc, ca doar am antecedente... :)) asa ca o sa iasa si asta peste ce poate unul standard. Si cum punctul de plecare e mult peste cel de Golf ii vad un viitorr bun! Nu va faceti griji! ;)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Mno, sa continuam, zic!

Ridicat masina, multumesc ffocus pentru disponibilitate, montat jantele Golfului cu TS 850 pe ea si incepem sa punem kilometri.

Anvelopele sunt foarte tari, frate! Nu fac mai deloc zgomot si, din ce am qpucat sa incerc, sunt ok pe zapada. Dar nici nu am intrat in ceva serios...

Masina e ce trebuie! Mai inchegata decat Golful, multumita suspensiei si modului sport, dotata decent si foarte frumoasa! Sound System-ul se aude chiar bine, nu e ceva sa zici wow, dar se aude ceva mai bine decat Gokful, ceea ce imi e suficient.

O prima problema am avut deja, cu SD-ul care nu s-a lasat citit pana nu s-a mai incalzit in masina dar e posibil sa fie o legatura cu faptul ca era si telefonul pus pe MediaIn, nu stiu, mai cercetez!

In rest, ce-a fost, a fost! Vedem ce ne rezuma viitorul!

post-12783-14207550004901_thumb.jpg

post-12783-14207550127493_thumb.jpg

Link către comentariu

Ca tot ziceai mai demult ca golful e banal, cu asta cred ca o sa iesi prea mult in evidenta :)))

 

Felicitari!

Link către comentariu

Multumesc tuturor!  :icon_thumleft:

 

Sa o folosesti cu placere!

Ce ii mai faci si asteia?

 

OEM+ as usual!

Link către comentariu
micuzzu_marius

Foarte frumos Leonul, felicitari si sa l folosesti cu placere! Spor la retrofituri ca sigur ai sa te apuci cat de curand si la asta :D

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina. Sa o stapanesti sanatos si sa faceti multi km impreuna fara incidente.

Link către comentariu

Felicitari si sa auzim numai de retrofit-uri si upgrade-uri.

Jantele astea au un ET putin dubios pt mqb.

Link către comentariu

Rosu+LED = Win :))

 

Bine ai venit in randul posesorilor de masini non-premium, care sunt capabile sa-ti puna un zambet pe fata cand esti la volan.

 

O sa intelegi mai bine la vara pe curbe ce-i cu zambetul :))

Modificat de saibot
Link către comentariu

Bravo! Sa ai parte de masina si 0 probleme.

Asteptam... schimbator, pedale etc... scaune de gti ca ai vazut ca.s plug'n'sit :))

O sa urmaresc cu maxim interes.

Link către comentariu

Frumoasa masinuta! Sa o stapanesti sanatos! Vezi ce faci cu capacelele alea de vw ca nu dau bine acolo :D

Modificat de nt390nbc
Link către comentariu

Te mai felicit inca o data si aici, ca tot s-a redeschis topicul. Arata bine rosu, insa jantele alea nu sunt din acelasi film, e parerea mea, nu dati cu pietre.

Pune mai multe poze, eventual si cu interiorul.

Link către comentariu

daca nu pui poze cu interiorul si cu cheia, nu cred ca e masina ta si...conform regulamentului dau report pt inchiderea topicului.

Link către comentariu

Multumesc, multumesc, multumesc, multumesc! :D

 

Asa, pe rand. Jantele vor sta pe masina doar iarna asta pentru ca o sa dau Golful cu ele, o sa caut niste jante Seat pe care sa le pastrez pentru iarna. Nu era momentul acum sa dau banii si pe jante si nu am vrut sa iau de tabla.

Capacelele o sa le acopar cu stickere sau o sa le schimb daca gasesc capacele Seat sa se potriveasca.

 

ET-ul jantelor astea e acelasi cu cel al jantelor de vara, daca nu ma insel. O sa ma uit ca sunt in portbagaj la Golf deocamdata. Dar vin foarte inauntru, mai ales pentru cat de agresiva e masina.

Asa ca mi-as dori sa incerc niste distantiere, ma gandesc 8 fata cu 12 spate. Kit-ul celor de la ECS de "flush" e putin cam mult pentru mine desi arata genial.

 

591982_x600.jpg

 

 

Masina, practic, era a mea de cand am deschis topicul, pentru ca era si contractul semnat si ea achitata, dar na...

Link către comentariu
  • cristi511 a deschis acest topic
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!