Jump to content

Rupt cablu deschidere capota VW Passat B6


pezero
 Share

Postare recomandată

Salutare!

 

S-a mai intamplat la cineva sa se rupa cablul de deschidere a capotei la VW Passat ?

In momentul asta, capota e blocata si nu am nici o idee de cum s-ar putea deschide.

Passatul meu e din 2009.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa te uiti mai intii prin emblema cu o lanterna si apoi cu o surubelnita poate ajungi la pirghie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te bagi sub ea si bagi mana prin fata la radiatoare si o deschizi cu mana. Eu unu asa am facut :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin emblema si prin fata am incercat eu si nu se poate. Pe sub ea nu am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o sa fi atent o sa poti so deschizi desfacand 3 suruburi...uitate atent cu lanterna sub plasticu de la emblema...dar necesita si putina forta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi asa simplu nu s-ar mai complica nimeni sa puna deschidere din interior. Te-ai trezi dimineata fara una alta de pe la motor.

Modificat de kamei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G1 deschideam asa fara probleme. Chiar daca si atunci existau hoti :)

Acum la fel, chei, cipuri si alte protectie nu stau in fata hotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu o simpla miscare de surubelnita.

(Poate nu ai fost atent, am vb de un Golf 1....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este nu am fost atent. Dar de la G1 pana la Passat din 2009 este o mica mare diferenta la deschiderea de la capota.

Pana la urma ar trebui sa scrie colegu daca a rezolvat ceva.

 

Sarbatori fericite!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Colegul cu cablul rupt poate sa ne spuna cum a rezolvat?


Eu am o problema demna de filmele cu PROSTI.Am dat bateria jos sa o incarc pentru ca am probleme cu un consumator ceva inca nu stiu,am incuiat in prealabil masina,am inchis capota iar acum nu mai pot sa deschid usa fata cu cheia,mecanic.Daca as putea sa deschid capota si sa montez bateria......


Multumesc anticipat pentru orice sugestie cu deschiderea capotei din afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chin,,,, da jos sigla din masca, capacul de sub yala si actioneaz-o mecanic, cu o surubelnita, din parghia unde vine cablul de deschidere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! 

 

Scuze ca nu am raspuns pana acum, dar inca nu rezolvasem problema, si din fericire nici nu am avut nevoie sa deschid capota pana acum.

Am dus-o la un prieten care are garaj si mi-a zis ieri ca a deschis-o dar nu stiu si cum.

O sa-l intreb si o sa scriu aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am trecut si pe la o reprezentanta vw,le-am explicat ce s-a intamplat cu masina mea cum am ramas cu ea incuiata si fara baterie iar sfatul lor a fost simplu: sa o pun pe platforma si sa o duc la ei cu toate ca masina este in viteza si are frana de mana trasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori faci cum ti-am zis, ori o duci la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mers asa cum ti-am zis ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am dat sigla jos si am tras de cablul de deschidere. Acum ramane sa vad cine imi descarca bateria. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, ma bucur ca a fost buna solutia. Acum, cu aparatul de masura, verificat ce si cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aceeasi solutie a fost folosita si de cei de la service-ul la care am dus masina.

Au desfacut incet sigla si apoi au incercat sa elibereze piedica cu ajutorul unei surubelnite.

Dar asteptati-va sa fie foarte greu, s-au chinuit foarte mult sa o desfaca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare eu asa am facut azi am scos sigla capacul am gasit si cablul dar pare ca nu este rupt ca am tras de el si nu îi dau de cap.am bagat o surubelnita am înpins de clama dar pare ca trebuie mai mult ridicata dar eu nu aveam pozitie. Oricum mâine merg la mecanic cica da scutul jos sii vom vedea cum. Multumesc

Revin cu rezolvarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

degeaba ii da jos scutul, tot pe la sigla faci treaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am rezolvat deci,am ridicat masina pe elevator si cu o surubelnita ceva mai lunga am ajuns ïn centrul yalei unde am activat acea pîrghie si gata. Problema a fost ca undeva pe la jumatate cablul este întrerupt întro carcasa, aici gasim o jum de cablu care se termina cu o bila cealalta jum are un canal in care intra bila hee aici a fost sarita accea bila buclucasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact de acolo sare, in cele mai multe cazuri.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!