Jump to content

Golful meu 1.6 16V AZD


ionutMK4

Postare recomandată

O sa pun poza dupa ce termin 'lucrul manual' si spal si masina.

Link către comentariu
13 hours ago, deenman said:

eu cu jante Parabol 8.5j 50 et R17 si anvelope Uniroyal Rainsport 3 aveam 24kg/roata, cu jante pe 15 am 16 kg/roata, diferenta este imensa, e drept nu prea aveai cum sa spargi jantele parabol.

Jantele Parabol sunt Forged si este normal sa fie mai usoare , doar ca eu cred ca specificatiile tale sunt eronate 8,5j ????

Link către comentariu

Daca nu gasesc grila fata ,ma apuc sa o fac eu (am o grila cu tot cu sigla)si fac probe pe ea.

Link către comentariu

quattro3001 ai perfecta dreptate, te rog sa ma scuzi.

 

De jantele astea vorbesc erau foarte grele, nu usoare:

2h37k28.jpg

 

Link către comentariu

Grila din prima poza e defapt grila fara plasa,asemanator a cele de ABT,doar ca tipul a modificat-o.

100_1857.jpg

Grila de pe acel R32 e facuta de la zero,din plasa honeycomb si o grila normala,care a fost decupata cu dremelul si lipita/chituita/vopsita sa arate cum arata in poza,problema e ca tipul la el pe topic a mentionat ca a ramas doar cu poza,deoarece dupa o vreme a inceput sa crape acel chit folosit si vopseaua se decojea si ca o sa treaca la cea normala fiind prea mult de lucru sa inceapa iar de la zero.

Grilajele sunt facute sa potriveasca cu cele din bara,daca ai honeycomb la emblema/capota si in bara normale ceva nu o sa dea bine,acea grila de bine doar pe kit/bara de R32 mk4.

 

Link către comentariu

Si cam asta e produsul final.Urmeaza si grilele din bara, sa le pun plasa, sa fie setul complet.Probabil nu le place la multi combinatia, insa mie momentan imi place:

WP_20160808_12_05_15_Pro.jpg

WP_20160808_12_02_48_Pro.jpg

WP_20160808_12_00_29_Pro.jpg

WP_20160808_11_59_35_Pro.jpg

WP_20160808_12_06_25_Pro.jpg

 

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu

Arata bine si cu grila honeycomb,dar mai ai de lucrat,ca sa para mai "de acolo" stema VW are nevoie de acel contrur,unde ai prins-o cu sarma neagra,etc iar pe margini de-roata la grila trebuie umplut ultimile gaurilele sa dea impresia de rama,asa cum e acum se termina cercurile tot in jos,ca si cum au contrinuare.

Ai exemplu,poza din post-urile anterioare,sau asta:

4-r32_gtg_67.jpg

Iar la grilele din bara,vezi sa nu le bagi prea in "spate",ar trebui taiate cele existente si grila honeycomb pusa pe mijloc nu in spate de tot,adica sa respecti cam aceeasi adancime peste tot,grila capota,grila bara sa fie uniform,cat despre dunga rosie,e chestie de gust,personal cred ca neagra toata se imbina mult mai bine.

Bafta !

Link către comentariu

Mai este ceva de munca ca sa iasa bine. La sigla am luat doar capacul, care e o idee mai mic.Sa ma apuc sa modific din 2 sa fac una ca in poza de sus e cam greu. Sa umplu gaurelele alea pe margine, iar este foarte greu, pentru ca grila este din metal.Daca era din plastic era mai usor de modificat.Si sigla e prinsa momentan cu un colier  de plastic" arici". Nu am nici o idee cum sa o prind.Semnul este din plastic, grila de metal, si amnadoua fac contact in cateva locuri, pe o suprafata ingusta de cativa mm, marginea siglei fiind subtire. La grilele din bara e mai usor, fiind din plastic, decupez si lipesc plasa.O sa vad atunci cat de adanc o sa vina, sa se potriveasca cu restul.

5 hours ago, ionutMK4 said:

 

 

 

Link către comentariu

Daca e plasa din metal,mare lucru nu prea ai ce sa ii faci,orice kit ai pune va crepa,am crezut ca ai luat plasa din plastic honeycomb ca si grilajele de bara de R32,se gaseste si la noi la m liniar parca,e putin mai scumpa decat cea de metal ce o gasim peste tot in comert.

In pozele de mai jos vezi mai bine la ce ma refer,a decupat cu dremelul doar "mustetile" din grila originala si a lasat rama+stema VW iar spatiul gol a venit completat cu plasa de plastic.Ce-i adevarat nu e asa bine facut ca si in celelalte poze cu Golf-uri 4 cu honeycomb grill dar daca isi inchide capota nu iti dai seama.

meshhowto3.jpg

meshhowto1.jpg

finished4.jpg

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Stiu ca este plasa  honeycomb la metru din plastic, dar nu am vrut, pentru ca se intampla sa mai iau o piatra, o vrabiuta si nu am vrut sa o sparg.E din metal, inclusiv rama, si nu am ce sa ii fac.Ramane asa pana imi vine vreo idee.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Sa mai scriu si eu cate ceva.

Am ajuns la 9.000 de km facuti de cand am segmentat motorul si vreau sa fac schimbul de ulei si de filtre.O sa merg pe Liqui Moly 5w30.

Intre timp am schimbat folia de la ceasuri.Am modificat putin la ele, pentru ca erau de pe ceasuri VDO, iar ale mele sunt mai vechi, am taiat ceva din ele, fiind si mai mari si diferea putin forma.Dar le-am ajustat eu cu foarfeca.Chiar daca sunt de Anglia, nu ma derenjeaza deloc, si totul vine pozitionat ca pe celelalte folii, nu am adaptat nimic.Vreau sa mai cumpar si acele subtiri si sa le vopsesc mijlocul argintiu, in genul celor de R32, ca in poza: golf-4-r32-interior.jpg

Asa arata ceasurile: 

WP_20160830_12_43_37_Pro.jpg

 

WP_20160830_13_33_40_Pro.jpg

WP_20160830_13_34_29_Pro.jpg

Si o poza " inainte/dupa", mai sunt multe de facut la interior oricum, dar cam asta am facut eu intr-un an, avand un buget restrans, pe locul 1 fiind partea mecanica:

page.jpg

 

 

 

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu

Dupa segmentare ai simtit ceva mai multa putere ? Cum stai cu mancatul uleiului dupa segmentare ? In maxim 2 saptamani intru si eu la segmentare cu 1.6 16v AZD pentru ca mananca 1 litru de ulei la 1000km.

Link către comentariu

Clar, se simt multe schimbari, motorul avand piese noi si fiind curatat complet. Se simte mai vioi/sprinten, trage foarte bine. Este mai silentios, nici nu il auzi. Consumul de combustibil a scazut putin.Eu i-am schimbat si bujiile. Am aproape 9000 de km si nu mi-a consumat nici un gram, si am mers si destul de turat. Iti recomand serviceul din Pascani unde am fost eu.Super profesionisti si cunosc AZD'ul foarte bine, cred ca nu e saptamana sa nu segmenteze cate unul.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am dat comanda de ulei  Motul 8100 X-CLEAN FE 5W-30 si filtru de ulei, urmeaza schimbul zilele astea.Astept sa imi vina si frana de mana imbracata in piele.In rest nici o problema la masina, desi fac naveta si fac 500-600 de km pe saptamana.Urmeaza in Decembrie ITP'ul si o noua asigurare.Deja am de 2 ani masina si sunt super multumit, dar am si investit ceva in masina dar nu imi pare rau deloc.In timp sper sa mai fac modificari vizuale.Am facut astazi o mini sedinta foto dupa spalare: 

 

 

WP_20160920_15_16_31_Pro.jpg

WP_20160920_15_16_55_Pro.jpg

WP_20160920_15_17_00_Pro.jpg

WP_20160920_15_17_46_Pro.jpgWP_20160920_15_18_26_Pro.jpgWP_20160920_15_20_53_Pro.jpgWP_20160920_15_16_31_Pro.jpg

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu

Imi place ca o tii curata ! Sa nu uiti sa pui ceva impresii cu uleiul ala,Ionut.Sunt interesat de cum il percepi in motor nou. L-am primit si eu azi cu filtre purflux DAR eu am 320k cu baba...@UWE-de la Hemag am luat cu -10%si transport moca.Made in franta.

Link către comentariu

@UWE Tocmai ce am segmentat  motorul acum 10.000 de km si 5w30 este mai subtire si face ungerea mai bine, fara sa pierd ulei deloc.Uleiul il comand de pe Emag. Pretul e bun si au lasat cumparatorii coment ca este Made in France.

@Marius-Dan La interior cel putin, mereu o tin curata. Acum am Castrol Titanium 5w-30 si e cam zgomotos motorul la relanti.Cu Motul sper sa fie mai silentios si sa urce o idee mai repede in ture.Revin cu impresii.

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu

Multumesc Nu am de gand sa dau masina vreodata.Costuri de intretinere foarte mici,piese iefitne, fiabila,am o gramada de upgrade'uri de facut la ea, deci ma tine mereu in priza. La cat am investit in ea nici nu merita sa o vand vreodata, mai ales la ce preturi are acum la vanzare acest model, si cat o sa mai scada in timp.

 

Link către comentariu

Foarte frumos interiorul. Chiar imi place! O retrofit frumos si discret ce l-ai putea face, ar fi comutatorul de lumini de pe modelele mai noi, da bine cu trimurile.

92692338_1_261x203_bloc-lumini-comutator-lumini-vw-golf-4-bora-passat-b55-octavia-1-constanta.jpg

Link către comentariu

Multumesc! Il am de mult in plan, cu tot cu modulul lumini auto. Mai e si consola  butoanelor de pe usa soferului cu marginea cromata93833598_3_644x461_pachet-consola-butoane-comutator-lumini-vw-golf-4-passat-b5-seat-autoturisme.jpg

O sa iau setul complet, urmeaza, o sa completeze interiorul.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Sa mai aduc si eu jurnalul la zi.

Masina a implinit 2 ani de cand este la mine, primul proprietar din Romania.As fi vrut sa ii fac mai multe modificari, dar sunt multumit ca am adus-o tehnic in stare foarte buna.Dupa segmentare chiar nu a mai cerut nimic decat benzina.In cei 2 ani am facut 55.000 de km.Deci masina a fost plimbata destul.Sunt foarte multumit de ea si desi uneori imi doresc ceva mai mare, totusi ma gandesc la faptul ca am adus-o la un punct in care ii cunosc toate " intimitatile" ei.Multe chesti le-am schimbat chiar eu si ma pot baza pe ea desi are o varsta de 15 ani.

I-am schimbat uleiul si filtru de ulei recent.I-am pus  Motul 8100 X-CLEAN FE 5W-30 si filtru Mann.Motorul este putin mai silentios, in special in ture mai mari.Inainte am avut Castrol Titanium 5w-30.Daca e totul bine pana la final, raman pe Motul.

Masina intre timp a intrat in configuratia de iarna, care e la fel ca cea de vara, doar ca are anvelope de iarna si o geometri noua.

I-am pus leduri si in lampa de la parasolare, acum am leduri peste tot la interior:

WP_20160921_19_38_36_Pro.jpg4

I-am schimbat si frana de mana cu una din piele: 

WP_20160922_15_55_49_Pro.jpg

Si niste poze din sezonul toamna tarzie, sunt facute cu telefonul, poate daca aveam aparat profesional, ieseau mai bine:

WP_20161113_13_36_11_Pro.jpg

 

WP_20161113_13_51_36_Pro.jpg

 

WP_20161113_14_01_25_Pro.jpg

 

WP_20161113_14_04_46_Pro.jpgWP_20161113_14_05_53_Pro.jpg

WP_20161113_14_06_09_Pro.jpgWP_20161113_14_10_58_Pro.jpg

WP_20161113_14_12_22_Pro.jpgWP_20161113_14_17_18_Pro.jpg

WP_20161113_14_20_35_Pro.jpgWP_20161113_14_21_00_Pro.jpg

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu

La butoanele de AC ai nevoie de asa ceva:

1426hqo.jpg

Are leduri si in lateral si echilibreaza lumina

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!