Jump to content

Golful meu 1.6 16V AZD


ionutMK4

Postare recomandată

Felicitari pentru lucrare, ai facut motorul ca nou, cauta un ulei bun cu proprietati de curatare, cum e Ravenol sa-l tina curat, sa nu mai faca depunere, schimbat la 10k. si nu o sa mai ai probleme mult timp.

Link către comentariu

2 zile am stat si eu in service si eu am curatat toate piesele, sa iasa cum vreau eu, sunt foarte multumit de lucrare.Pot sa zic ca se simte ca un motor nou, mi-a scazut si consumul de benzina.Inainte nu scoteam sub 6.4 exterior oricat de batraneste si preventiv conduceam, acum am deja 5.8, bineinteles nu am depasit 3000 de ture.Eu am si norocul sa folosesc masina 90% din timp doar in exterior si doar drumuri lungi de minim 15 km. Stau intr-o comuna mica, unde ma deplasez doar pe jos, iar cel mai apropiat oras este la 15 km, unde merg de 2-3 ori pe saptamana.Datorita ultimei interventii am de gand sa pastrez mult masina asta.Intretinerea ieftina, piesele de calitatate sunt relativ ieftine, destul de fiabila pentru o masina de 14 ani.Acum ca am terminat cu partea tehnica urmeaza sa ma ocup de partea estetica. Putin pe la interior, pe la exterior niste prelungiri, un eleron si altele.Astazi am curatat si motorul, doar cu carpe, din poze nu se vede prea bine dar in realitate a iesit bine.Neaparat trebuie sa ii aplic o ceara la exterior.Si niste poze cu motorul inainte si dupa, trebuia sa mai insist putin la capac, acum am observat:   

Inainte

13329726_1166855423377412_1503467003_n.jpg

Si dupa

13282104_1166855353377419_535816212_n.jpg

13292940_1166855193377435_1863136572_n.jpg

Link către comentariu

Multa bafta cu noul motor...ar mai trebui si 4 tampoane pe care sta capota si dopul la spalator parbriz la ora 9 e pozitia.De virsta/fixuri...la multi km Ionut !

Link către comentariu

Multumesc! tampoanele s-au desprins si le-am pierdut.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Astazi am facut cei 1500 de km, in care nu am depasit 3000 de ture, dupa segmentare.De acum am liber la depasiri.Motorul se comporta excelent.Si daca am rezolvat cu partea mecanica, am facut cateva modificari de ordin estetic.

1.Am schimbat fusta fata cu una produsa de JOM, nu stiu exact modelul, care a venit perfect din prima.Pot sa zic ca a schimbat putin fata masinii, acum pare putin mai agresiva:

13414643_1174590239270597_178234164_n.jpg13401028_1174589852603969_655817876_n.jpg13384784_1174590059270615_1392028095_n.jpg

2.Am schimbat si schimbatorul de viteze cu unul cu un look mai fresh:

13393523_1174590289270592_984434957_n.jpg13401204_1174594659270155_508249286_n.jpg

3. Am pus niste tipsuri din alea din bazar, doar pentru design, sa mai schimb ceva si la spate, urmeaza sa schimb si fusta spate:

13384665_1174590382603916_301673226_n.jpg13391018_1174589322604022_675844293_n.jpg

4.Am schimbat stergatoarele cu unele AERO, pe spate vreau sa pun stergator de Fabia 1, imi place mai mult decat cel de Golf 5.

13414627_1174589389270682_2004985323_n.jpg

5.Si cea mai mare greseala a vietii mele, am cumparat un set de paravanturi, din pacate ceva de calitate mai slaba, nsite copii cred.Asa aratau frumos, doar ca imi forta geamurile in cheder.Le-am tinut o zi si bineinteles ca mi-a rupt macaraua de pe dreapta fata.A trebuit sa iau alta macara, am desfacut tot, am pus la loc, jumatate de zi de treaba.Chiar le-am dat jos imediat.Si nici macar nu aveau nici un efect spectaculos, din contra, la viteze de peste 100 km/h faceau zgomot.Investitie proasta, dar mergem mai departe.Pentru cei cu geamuri electrice si aer conditionat nu merita, poate ceva de calitate, mai scumpe sa fie alta situatia:

13434047_1174595252603429_129373500_n.jpg13401151_1174594759270145_1715866698_n.jpg

5. Si am luat o trusa de desfacut interiorul, pentru ca urmeaza grilele de bora si plafoniera cu lumini ambientale.

Mai am in plan si un eleron, desi unii sunt de parere ca nu se pupa bine pe varianta cu 4 usi. Ca si aspect ma refer.

Vreau sa foliez si geamurile cu folie de 75%.Nu imi plac cele 100%.

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu

Am montat astazi grilele de Bora.Din pacate doar cea din mijloc este iluminata, pentru ca expeditorul s-a gandit sa traga si el o teapa.Cand am desfacut pachetul am gasit grila centrala neagra, fara lamele( absolut nici una) dar cu niste fire prinse de niste leduri arse;)), si cele 2 grile laterale, albastre, cu lamele rupte, fara leduri, cu pictogramele lipsa,si nu sunt nici macar transparente pictogramele, sa pot sa le pun eu leduri dupa.Trebuia sa le fac niste poze, dar nu am mai avut nici un chef;))

Nu am avut ce face, daca era altul poate dadea si el teapa mai departe, dar eu nu as putea sa fac asta.Am cautat toata ziua o grila centrala,ce aveam eu nu mai putea fi salvata, am gasit una in stare perfecta, cu leduri functionale.Am cumparat un spray negru mat, un primer, si am vopsit grilele laterale negru mat.S-a potrivit perfect nuanta.M-am chinuit toata ziua si am reparat lamele si mecanismul lor.Acum functioneaza perfect, dar din pacate nu sunt iluminate.Momentan le las asa, si le schimb eu in timp.Ramane doar cea centrala iluminata.

In rest, doar benzina si km.Urmeaza plafoniera cu lumini ambientale.Sper sa nu mai patesc ca si astazi.Dar m-am invatat minte sa nu mai merg pe incredere, si am sa cer livrarea cu verificare.Pun si niste poze:

IMG_5180.JPG

IMG_5183.JPG

13479385_1178721528857468_1371315373_n.jpg

 

 

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu

Da,verificare livrare musai.Frumos golful,vine vara,plimba-l..

Link către comentariu

Multumesc! Il duc week-endul asta la munte.

Link către comentariu

Gata si mini vacanta. Am parcurs in jur de 1600 de km, fara probleme sau incidente, cei mai interesanti au fost cei de pe Transrarau si serpentinele spre Fundata.Mers legal prin localitati iar in exterior 100-120 km\h, cu un consum mediu de 6.8, cu AC 80% din timp.Onorabil zic eu.Anvelopele de vara  Riken Maystorm2 B2, fac un zgomot de rurale foarte deranjant.Cu cele de iarna Michelin care desi sunt DOT 2011, sunt foarte silentioase, nici nu le auzi.Si niste poze de pe traseu: 

IMG-20160620-WA0002.jpgIMG-20160620-WA0004.jpgIMG-20160620-WA0021.jpgIMG-20160620-WA0024.jpg

IMG_5242.JPGWP_20160618_11_58_00_Pro.jpgWP_20160618_11_58_43_Pro.jpg

WP_20160618_12_09_57_Pro.jpg

Si ne-am intalnit si cu ursu: 

IMG-20160620-WA0110.jpg

 

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu

Frumos!

Cateva comentarii, daca nu te superi... Jantele sunt un pic din alta poveste, si parca e ceva ciudat cu tipsurile, poate prea subtiri, poate prea apropiate? Cat despre anvelope noname, si Lassa ale mele sunt cam zgomotoase...

Link către comentariu

Bai mad_kat deja ma superi, tu la orice postare comentezi in contradictoriu doar ce nu-ti place tie la masina altuia. Poate omului ii plac jantele asa cum sunt, sau nu are bani de altele, chiar trebuie sa scoti in evidenta orice imperfectiune care e in mintea ta? La masinile tale totul este perfect? 

 

De cand sunt eu pe forum, nu am vazut niciodata o postare de-a ta in care sa fi de acord 100% cu un lucru, mereu esti giga contra cu ceva, da mereu.

Modificat de deenman
Link către comentariu

Nu ma deranjeaza parerile negative, daca sunt ideii bune, chiar tin cont de pareri.Niciodata nu o sa fie toata lumea fericita.

Jantele in poze poate par din alt peisaj, insa in realitate dau foarte bine, masina fiind si ea neagra, si scot masina din anonimat, la cate Golf'uri 4 sunt.Daca i-as pune ceva OEM, parca e prea comun pentru mine.Si efectul  diamond cut este super, atat pe loc cat si in mers. Eu dupa 1 an si ceva inca nu m-am plictisit de ele, dupa fiecare spalare ma indragostesc iar .Nu sunt  ca BBS'urile sau  altceva, dar nici prea ieftine nu sunt.Sunt Borbet dar sunt foarte rezistente, eu le folosesc si vara si iarna, nu sunt zgariate sau ciobite si am mai dat si in cate o groapa cu viteza.Am deja 2 ierni cu ele, si nici nu au nevoie de mult plumb.Cand o sa ma plictisesc le schimb, dar momentan nu ma lasa inima sa le dau.

Tips'urile in poza aia par mici din cauza unghiului in care a fost facuta poza.In realitate e ceea ce trebuie.Nu vreau mai mari sau mai agresive, pentru ca am motor de 1.6. Le-am pus pentru design, sa fac o schimbare micuta pe parte de spate.

Anvelopele le mai las vara asta, dupa le schimb cu ceva mai de calitate.M-a pacalit putin eticheta cu nivelul zgomotului, 71 db, nu m-i s-a parut asa mult. Anvelopele de calitate au in jur de 68-69 db.

Link către comentariu

Si eu pe Golf am mai precis Lassa Phenoma - tot cu 71db cica, si le simt destul de zgomotoase. Pe Bora am uniroyal Rainsport - care, chiar daca in date tehnice au tot 71db sunt sensibil mai silentioase. Decibelii sunt diferiti la noname-uri probabil... Dar in afara de zgomot nu prea am ce le reprosa. D-astea ca ale tale i-am luat lu' socra-miu pe un megan 2, si pentru banii dati mi s-au parut chiar foarte ok.

Posibil sa fie poza, oricum cu orice tipsuri arata mai bine decat cu evacuarea ascunsa.

@deenman - asa sunt eu carcotas, constructiv insa. Stiu ca tu ai ramas suparat pe mine de cand ti-am zis ca ai jante naspa :D  Cat despre masinile mele - fire away, accept critici :)

Link către comentariu

Nu intelegi mereu ca masinile prezentate aici nu urmaresc toate doar partea estetica cat si cea practica. Daca cineva si-a cumparat o masina Sh automat a venit cu niste elemente care nu au fost pe placul cumparatorului sau in tangenta totala cu aspectul masinii, jante, eleroane, faruri etc, dar asta nu inseamna sa te apuci sa comentezi la fiecare ca nu dau bine jantele, sau foliile.

 

Si eu pot sa spun ca ti-ai luat golf VR6 si ca circuli cu panaramele alea de anvelope, dar nu fac asta, pentru ca nu e de bun gust. Mai cenzureaza-ti carcotelile ca nu-si au locul, daca reiei ultimele tale postari (10) din 10 -9 sunt contra tot. Masina mea e o panarama veche  care nu are nimic aspectuos pe ea, toate elementele care le-am schimbat nu le-am luat ca sa arate bine, daca voiam o masina sa fure ochii lumii nu imi luam golf, dar care spre deosebire de multe masini de aici circula mult, nu sta in fata blocului, ca in fond pt asta avem masini  sa mergi cu ele, sa faci drumetii cum face si initiatorul topicului  Gata offtopicul, spor la calatorii, am fost si eu recent la Fundata si anul asta vreau sa mai bifez Transrarul intr-o zi cand e lumea la munca, sa nu fie nimeni acolo si evident macar odata Transalpina.

Link către comentariu

asa-i, chiar circul cu panaramele alea de anvelope :)

le toc vara asta si apoi pun ceva calumea.

cat despre aspectul practic, cat timp pe bora am roti pe 16 si pe golf "doar" 17 este strict din ratiuni practice. Tot din ratiuni practice nu am suspensii sport sau perne.

acum, nah, daca nu-ti plac comentariile mele, scuza-ma ca-ti spun asa, dar nu le mai citi.

Link către comentariu

Sa ramane on-topic, va rog.

Eu incerc sa combin utilitatea cu aspectul fizic.Stiu ca e destul de greu, si pentru asta la aspect schimb doar elemente vizuale.Spre exemplu mi-ar placea sa am si eu suspensie sport, altfel ar arata, dar cu siguranta nu as putea sa mai merg cu masina pe unde am fost acum de exemplu, sau pe unde am mai fost.Cu garda asta la sol, datorata si jantelor pe 17, merg linsitit cam pe majoritatea drumurilor, am mers si pe drumuri de padure unde a fost cazul.In zonele de munte sunt multe drumuri de acces spre diferite locatii cu drumuri mai putin bune.La lacul Sfanta Ana de exemplu.

Eu am fost pe Transrarau sambata pe la ora 11 cred, si chiar a fost foarte liber.Pe urcare nu am avut pe nimeni in fata, iar pe coborare, pe partea mai ingusta, doar 2-3 masini, atat.

Acum am ajuns pana la Cheile Dambovicioarei si pestera Dambovicioarei, acolo m-am intalnit si cu ursul, si am innoptat in Moeciu de Jos. Frumoase peisaje. 

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Demec Bogdan

Frumoasa masina. gusturile nu se discuta. o intrebare, de unde ai luat presurile? si o folie nu te-ar tenta , pe geamuri ma refer.

Link către comentariu

Multumesc! Presurile sunt de pe emag. Sunt dedicate, am dat 70 de ron parca, inca nu s-au tocit deloc, si nu au miros urat.Din contra, au un  miros placut, de nou. Am de gand sa imi pun folie vara asta, nu mai suport caldurile astea, si AC face fata mai greu.Insa vreau sa imi pun 15%, nu complet neagra.

Link către comentariu

Am mai taiat astazi ceva de pe lista pentru Mos Craciun. Un set de pedale din aluminiu.Am luat si un set de becuri Philips H1 Xtreme Vision, +130%, 12V, 55W, pentru faza scurta pe lupa.Dar sunt slabe rau, culoare galbuie, si nu am vazut nici o diferenta fata de cele vechi. Mai bune sunt Osram cred. In rest am consum mai mare parca, si nu stiu de ce.Nu scade sub 7.5 mixt, cu sau fara aer, oricat de batraneste as merge.Si merg 90% pe exterior, masina goala cu maxim 100 de km pe ora.Inainte scoteam 6.4 fara sa imi bat capul de consum,  am scos chiar si 5.8. Cred ca imi trage si putin aer pe la racordul flexibil.Pun si niste poze cu pedalele:

 

13734572_1200218716707749_1513099614_n.jpg

13734627_1200219050041049_745647806_n.jpg

Link către comentariu

arata bine,la pedala de frana ai folosit poxilina?

Link către comentariu

Multumesc, am pus Picatura in cateva locuri, si tine bine.

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu

la mine picatura a tinut pe moment poxilina vad ca mi-o tine f.bine.ne lipseste footrest-ul :)

Link către comentariu

Sa vad cat tine si la mine.Sunt in cautare.Original e cam scump, cel de TT cica nu s-ar potrivi chiar bine.Dar urmeaza si footrest'ul.

Link către comentariu

footrestul de pe ahw cu transport cu tot m-a dus pana in 150ron, cand l-am pus pe bora

potrivirea a fost perfecta.

utilitatea este relativa, piciorul sta la fel si pe plastic si pe metal + cauciuc. Nici pe departe diferenta mare de grip pe care o au pedalele de gti fata de normale. Vizual impactul este mare, insa...

Link către comentariu

Upgrade'ul asta este vizual mai mult.Mai aduce interiorul undeva in " era noastra".

Urmeaza la interior o plafoniera cu lumini ambientale si un player 2din de la Pioneer.Cam asta la interior.La exterior mai vreau stopuri led, un eleron, fusta spate, praguri, un stergator de fabia 1 pe spate.

Pe partea de mecanica nu sunt probleme majore.Trebuie sa schimb un etrier pe spate ca imi ramane blocat pe jumate, placute.Si sa vad ce fac cu evacuarea, imi huruie cand o tin la turatie constanta.Ori e fisurata undeva, + ca am si sita din primul catalizator scoasa si face rezonanta.Sa vad cum o rezolv.Am inteles ca daca vreau sa schimb primul catalizator, trebuie sa dau distributia jos, ca nu are loc sa desfaca un surub.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!