Jump to content

Consum mare 1.8 20V aspirat


b-98-npo
 Share

Postare recomandată

Eu zic ca este o idee buna,pentru ca eu trebue sa alimentez minim 50 ron pe zi asta inseamna ca in 45 de zile cheltui 2250Ron,instalatia costa 2200Ron iar consuml sa zicem ca va fi de 21 iar nr de km facuti cu 50 de ron benzina ii voi face cu doar 25 de ron pe zi asa ca in loc sa merg 45 de zile cu 2250 voi verge 90 de zile,dar exitsa posibilitatea ca dupa instalarea unui gpl pe masina consumul pe gas sa fie mai mic,stiu o masina mai exact un a4 din 2002 1.8T Automata care pe benzina lua 18% iar pe gaz nu sarea de 13%,stiu ca in general dupa ce pul gpl consumul creste cu 10% in oras si 20 30% in afara,asta conform datelor tehnice.Dar exista si posibilitatea ca consumul pe gpl sa fie mai mic dar ideea asta nu trebuie luata in calcul ca nu este sigura.App tin sa precizez ca nu este o masina cu care ma duc la serviciu si ma intorc cu ea acasa sau o masina cu care fac 10-15 km pe zi,in media fac cam 50km/zi asta daca nu am treaba,daca am treaba pot sa fac si 100km sau mai mult cea ce inseamna ca voi baga benzina de 100Ron sau mai mult,si voi merge cu ea pe gpl pana se va strica cutia automata,cand se va strica voi pune manula si atunci consumul va fi mult mai mic si implicit pe gaz va fi mai mic.In cocluzie eu zic ca merita,daca eram o persoana care folosea masina doar ca sa ma duc la munca si inapoi da probabil ca nu merita dar asa eu zic ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic s-o dezmembrezi. Vei fi cel mai castigat. ;)

O astfel de groapa fara fund chiar nu merita tinuta.

Sa bagi 50 de lei pe zi sa te duca de colo colo... inseamna ca ai un venit de 1000-1500E pe luna. Iar daca ajungi acolo, deja nu cred ca se mai preteaza sa circuli cu un junghi din 97 ce-ti mai inghite si o groaza de bani.

Sau poate il folosesti la carat cartofi. Dar ies prea scumpi cartofii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca socoteala de acasa nu prea se potriveste cu aia din targ...pune la socoteala si benzina arsa, si reviziiel pt GPL + intretinere + probabilitatea ca ceva sa nu mearga bine sau sa iti dea si mai mari batai de cap...un castig real la GPL este ~35  %, nicidecum 50% sau mai mult..cum ii aud pe unii ca le consuma mai putin masina pe GPL decat pe Benzina :))  noi  ti-am expus parerile noastre ca sa iti faci o idee, nu sa te fortam sa vinzi masina ; dar pur si simplu nu merita ; mai departe de atat, ramane la latitudinea ta :) nu stiu ce tip de persoana esti si ce caracter ai tp ca nu te cunosc ; dar eu personal as cumpara orice alta masina cu CMC sub 1600 inclusiv, direct cu GPL ; daca stai sa pui in balanta toate diferentele de pret, dintre RCA, impozit, intretinere, vechime, intretinere, GPL, consum, etc...vei realiza ca poti ramane cu ~ 1300 lei bani in plus pe luna, ceea ce este WOW...adica scuza-ma, dar in locul tau m-as duce lunar in concedii si m-as simti foarte bine de banii astia :) dar daca esti genul sa ai o masina mare, gen audi, mercedes, bmw, veche si toroapa ( sac fara fund cum zice colegul)..doar pt a te admira lumea ( desi unii nu stiu ce admira, este doar prostia din mintea celor ce se cred admirati ) atunci scuza-mi sfaturile ; numai bine !

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar nu este 50% eu facusem un calcul aproximativ,voi vedea in viitor ce voi face momentan folosesc golf 3-ul pana vine zapada,si daca vroiam sa ma admire lumea nu imi luam un passat din 98 si variant,am luat-o special pentru a merge cu ea la lucrarii,mai bag o scara o schela o trusa de scule si inca 2-3 persoane,sau sa io dau cuiva sa mearga cu ea si sa nu ma doara sufeltul de ea,pentru asta am luat-o,ca si masina de mers zilnic pot folosi un Golf 3 1.8 care are GPL si app nu este scumpa intretineara unei instalatii gpl,o revizie costa intre 20 si 80 Ron,sau mai pot folosi un seat cordoba 1.9 TDI,asa ca am cu ce sa ma plimb daca am nveoie dar sincer nu pot sa bag in golf tot felul de prosti sau sa duc muncitori la lucrare cu ea pentru ca ori as fi prea prost ori prea nebun dupa ce am bagat peste 100 de mil in ea sa ma apuc sa-mi bat joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E veche masina si scumpa intretinerea la ea. Cu toate astea, daca mergi mult merge sa ii pui gaz, iesi mult mai ieftin cu combustibilul. Dar depinde si in ce stare e restul masinii, daca e buna si nu are rugina, mai merge, daca nu ia un logan break (prima generatie e imens pe langa passat) sau altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina sincer nu are pic de rugina si arata foarte bine la exterior cat si la interior,arata foarte bine pe sub ea tabla,si nici nu pare a fi avut accidente grave,adica posibil sa fie o aripa schimbata sau vopsita dar in rest nu se vede nimic grav la ea.

post-107570-0-85193100-1418849228_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

1.8<1.8T nici vorba din pct de vedere a consumului.1.8t aeb din generatia 96-00 nu consuma mai mult (in orash) decat 1.8 adr.Varianta turbo are cuplu de la 1750 de ture pe cand aspiratul pe la 3200...deci despre ce vorbim!!! 18l la 1.8 este produs de bujii,aer fals in intake,maf murdar,filtru aer imbacsit,bobine/amplificator de scanteie obosite.Injectoarele imbacsite au un rol important deoarece nu mai au tiparul de injectie tip "ceață" ci mai degraba un flux tip robinet. O alta problema ar putea fi sonda lambda...incearca un test pt sonda lambda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!