Jump to content

Consum mare 1.8 20V aspirat


b-98-npo
 Share

Postare recomandată

   Buna seara,

 

De 1 luna sunt posesorul uni Passat b5 din 1998 cu următoarele caracteristici:

 

Motor 1.8 20v Aspirat Cod motor ADR 125 Cp .Cutie automata 4 trepte

 

In Bucuresti cu un mers normal pe timp de zi imi consuma 18- 20 % .Mers Sambata,Duminica seara ca este mai liber imi consuma 12-13%

 

Tin se mentionez ca am avut distributia sarita de la punct dar am remediat problema distributiei dar nu si a consumului,am gasit epuratorul de gaze spart si l-am schimbat,am facut un autoscan cu vag-ul si nu mai am nici o eroare dar consumul tot mare este. In relanti pe vag imi arata un consum de 0.98- 1.12 L\h.Bujii schimbate,ulei schimbat cu w5/40.Senzorul de temperatura in principiu functioneaza bine,pe ord cand arata 90C pe vag imi arata intre 80-99C.

 

  In concluzie nu stiu unde sa mai caut si nu stiu ce sa mai fac,poate sunt colegi care au patit ceva asemanator,sau care au acelasi model de passat sa-mi spuna ce consum au in oras.

 

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urban consumption:12,5 l/100km


 


Extra-urban consumption:6,8 l/100km


 


Average consumption:8,9 l/100km


 


Conform fisei tehnice, consumul cand era noua era 12.5. Mai pune niste km in spate + uzura motorului/cutiei + Bucurestiul si iti iese un consum miraculos.


In legatura cu distributia, mai multi oameni am vazut ca dupa ce au schimbat-o le-a crescut consumul intr-o oarecare masura.


Eu am postat doar fisa tehnica, pentru probleme mecanice nu ma consider in masura sa te ajut, insa exista pe aici colegi care s-ar putea sa te ajute pe maine, fiindca acuma este tarziu  :winter:


Modificat de Scorpyon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa fie cineva care sa ma ajute cu info ca nu stiu ce sa mai fac.Nu avea cum sa influenteze consumul atat de mult schimbarea distributiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Urban consumption:12,5 l/100km

 

Extra-urban consumption:6,8 l/100km

 

Average consumption:8,9 l/100km

 

Nu cumva consumurile astea sunt pt cutie manuala?

'

Din pacate motorul tau este unul destul de gurmand iar faptul ca e imperecheat cu o cutie automata in 4 rapoarte (o cutie foarte veche ca si tehnologie) il face sa consume din start cu 1-2l mai mult decat varianta manuala.

 

ia-o la drum lung si daca iti scoate in jur de 7 la mers incet (maxim 80), fara depasiri (ceva gen Bucuresti - Ploiesti pe dn1) inseamna ca e ok masina, asta e consumul.

totusi ce as mai verifica este debitmetru (maf) si sondele lambda (banuiesc ca are motorul tau, nu cunosc). am mai auzit si de catalizatoare infundate, dar ar trebui ca masina sa traga slab daca ar fi asta cauza.

Alt lucru pe care ai mai putea sa il faci este sa mai verifici metoda prin care calculezi consumul. Poate e ceva gresit sau daca te iei dupa BC poate nu arata bine.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta este adevara.ma astepta. La un 14 dar nu 18 20%.Debitmetru functioneaza bine din moment ce nu da nici o eroare si atunci ca d scot mufa merge masina altfel,ce inseamna maf? Si spre ex am bagad 10 l si am mers pana sa oprit masina si facusem 49 de km cea ce este cam putin.eu mai am un golf 3 1.8 8v dar saracu ala consuma 10% i. Trafic si daca merg seara ca d e liber scot si 8. Intrafevar nu este 20v si nici automat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Urban consumption:12,5 l/100km

 

Extra-urban consumption:6,8 l/100km

 

Average consumption:8,9 l/100km

 

Nu cumva consumurile astea sunt pt cutie manuala?

 

Am avut grija sa iau in calcul consumurile pt cutie automata, care sunt mai mari cu 0.5litrii aproximativ.

Modificat de Scorpyon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca inainte de schimbul distributiei masina iti consuma semnificativ mai putin in aceleasi conditii? Mergi 100 km extrurban cu 70-100 km /h ( legal ) si vezi ce consum iti iese ; daca zici ca sambata / duminica iti consuma ~ 12 iar golful ~8..eu nu cred sa aiba ceva masina ; cutia automata + diferenta de gabarit si 20v isi spun cuvantul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la fel consuma si inainte de a umbla la distributie.oricum era sarita de la punct si m-am gandit ca o fi de la asta.dar nu a fost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul in oras este relativ ; poti avea 12% sau 20% dupa cum ai spus si tu ; ca sa vezi daca exista o problema sau nu la consum, fa un consum plin pe plin extraurban ; mergi 100 km strict extraurban, nu stiu, plimba-te pe DN sau pe autostrada, dar in conditii ok, adica nu vant putenirc / ploaie / ambuteiaje / etc...apoi alimenteaza si vezi ce consum ai ; daca ai pana in 9, asta e masina atunci, nu ai ce-i face ; datele tehnice spun ca ar trebui sa consume ~ 13% urban ; vorbind de masina in toate mintile ei, a ta fara suparare dar deja are 16 ani, nu stiu cati km, si depinde foarte mult de cum a fost intretinuta ; tu ai spus ca scoti 12-13% in weekend, deci practic in conditii optime ; adica trafic normal pt un oras, nu ambuteiaje, s.a.m.d ; eu cred ca masina nu are nimic ; 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca masina nu are nimic.

Conteaza f mult distanta parcursa, ambuteiajele, iti dai seama ca poti adauga in conditii neprielnice cel putin 5 L in plus fata de ideal fara probleme.

 

Apoi inca o intrebare: ai avut masina inainte? Cumva diesel?

Multi dintre cei ce-i cunosc si au trecut de la diesel la otto, in primele luni se plangeau de consum f mare, care era dat de talpa grea a soferilor.

Pana ajungi sa cunsoti masina si sa-i doezi corespunzator pedala poate dura putin, iar benzina din pacate penalizeaza talpa grea mult mai mult decat un diesel.

Insa  per total, dat fiind si transmisia automata ce o are masina ta, faptul ca e Passat si nu Golf, nu mi se pare ca iti consuma ireal.

Apoi, conteaza pe langa tot ce am scris mai sus si presiunea in pneuri. Vezi sa nu circuli cu o presiune prea scazuta, caz in care forta de frecare creste, implicit si consumul de carburant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun eu cum sta treaba.

Ai vazut Passatul, ti-a placut mai ales ca era ieftin si ce-ai zis: haaaaa... ce Passat mi-am tras. Ai omis un singur lucru: e o matahala cu motor pe benzina. Aici se schimba regulile. ;)

 

Mai era un baiat pe-aici care a si-a luat Passat benzinar si a ramas masca dupa ce i-a vazut consumul. El il compara cu passat-uri diesel pe care le-a vazut/condus inainte.

Nu are nimic masina. Pentru un B5 benzinar, 12-13% nu e consum. Al tau e chiar light.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    Ok Multumesc pentru raspunsurii.

 

 

Bgd_b92 :

Nu am de ce sa fac consumul afara,pe mine ma intereseaza cel din oras si iti spun si de ce,din experienta pot vorbi ca ideea de a face un consuma in afara orasului nu este ok dc? pentru ca exista posibilitatea ca in afara orasului sa ai un consum perfect sau chiar mai mic decat te astepti si cand intri in oras sa ai un consum exagerat de mare,de ce zic ca vorbesc din experienta,am avut un Audi a3 1.6 8V care imi consuma in oras 10 maxim 12 % dar foarte rar se intampla sa ia 12%,toate bune si frumoase am echipat masina cu gpl iti dai seama ce bine era sa am un consum de 12-14 % in oras pe gpl,pana cand i-a venit spumele si a inceput sa consume 16-18% totul sa intamplat dintr-o data bine inteles ca nu i-am dat de cap nici pana in ziua in care am dat-o,app in afara consuma perfect lua intre 5 si 7 % depinde cum mergeai cu ea si unde mergeai cu ea,deci in concluzia masina nu avea nimic ?? eu zic ca avea din moment de 6 luni a avut consum mic si dintr-o data a inceput sa ia 16-18%.

 

 

Muraru Dan:

Iti dau dreptate conteaza foarte mult distanta dar nu chiar atat de mult in cat sa consume chiar si 20%,presiunea rotilor este verificata in fiecare saptamana.

Da am avut si motor pe motoria dar era un 2.5 si consuma maxim 11 in oras si era duba pana in 3.5 T dar nu era o masina care sa merg zilnic cu ea si sa ma raportez la consumul dintre motorina si benzina,multi poate asa fac dar sunt constient ca motorina consuma mai putin decat benzin si un benzinar nu o sa consume nici o data mai putin.

Pot spune ca fac diferenta de consum intre passatul meu si golful 3 pe care il mai detin sau cu a3-ul pe care l-am avut,sau de discutii cu prieteni de ai mei care au golf 4 1.4 1.6 si 1.8T,sau cu un prieten care are pasat b5.5 2.0,am avut range din 1994 cu motor de 4.2 Benzina si sincer daca mergeam lejer cu el imi consuma 16-18 aa daca aveam talpa grea cum ai spus Dumnezeu cu mila si contract cu peco,si app mers cu golf 3 1.8 cu 3 peroane plus diferite chesti in portbagaj nu sarea de 12 si diferenta de greutate dintre golf 3 1.8 si passat de 1.8 este de aproximativ 250Kg sau mai putin dar trebuie sa ne gandim ca sunt motoare diferiet golf 3 este monopunct deci generatie mai veche si passatul are multi puct si este generatie mai noua si ar trebui sa consume mai putin sau la fel.Si apropo de ce spunea colegul  Bgd_b92,are dreptate are 16 ani dar daca nu are nici un defect consumul nu se mareste asta de mult din cauza uzuri,

 

Cosmin :

Nu a fost vb ca a fost ieftina sau nu eu defapt trebuia sa iau un 1.9 TDI 136Cp 6 trepte 4 motion dar nu a fost sa fie nu sa mai dat masina si pot spune ca am fost nevoit sa o iau pe asta,aveam nevoie de o masina spatioasa in care sa bag diferite chesti.Si un consum de 12-13 imi scoate atunci cand in oras nu este trafic.deci am bagt vineri 10L si am mers fix 49 de km cea ce eu totusi zic ca este exagerat de mult.eu zic ca un consum pentru masina asta ar trebui sa fie de 13-14 maxim 15 daca stai cate 30 de minute la un semafor si daca mergi in weekend ca este liber ar trebui sa fie un 9-10 maxim 11%.

 

Sper sa nu va plictisesc cu cat am scris :) poate am sa rezolv pana la urma probleme si daca o sa gasesc rezolvare am sa scriu si aici,ideea era ca poate cineva a mai avut aceiasi pb cu o masina ca asta si a rezolvat pb,ca pana la umra trebuie sa existe o rezolvare ca sunt facute tot de mana unui om dar asta inseamna timp si foarte multi bani,ideea este ca pot fi eista foarte multi factori care sa determin un consum atat de marepentru ca masinile sunt pline de senzori,poate fi si calculatorul poate fi sonda,clapeta sau un senzor de temperatura de aer care sa nu fie defect de tot si sa aiba doar momente cand sa dea eroare si sa trimita calculatorului alte valori decat cele care ar trebui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vise taica, vise!

9-10 iti ia in oras putin aglomerat, un 1.9tdi.

Eu nu inteleg cum vine asta, iei masina care se nimereste pentru ca aia visata nu mai e disponibila?

O masina nu e o carte sau un telefon. Inainte s-o cumperi, te informezi si stii la ce sa te astepti. Chiar si-asa mai poti avea surprize.

Vezi ca toata lumea iti da aceleasi raspunsuri. Vei cheltui mult cautand o solutie inexistenta. Si vei sfarsi prin a scapa de masina.

Pe data viitoare poate ti-ai invatat lectia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am avut destule masini pana acum si cted ca am capatat o experienta cu un consum normale,eu nu stiu ce masina ai tu sau ce masini ai condus tu pe motorina.In oras putin aglomerat cu 1.9 sau 2.0 diesel ai un consum de 7-8 si ma refer la passat b6 din 2005 -2006 si la un oras foarte aglomerat ai 8-9% pe A 8 din 2001 aveam 11-12 cu motor de 2.5 asa ca eu nu stiu cu ce masini ai mers tu si eu am scris aici pe forum in speranta ca vor fi alti posesori de 1.8 20v.pana sa scriu pe forum am vb cu destule persoane care sunt in masura sa vb despre consumul unei masini si aici ma refer la persoane care lucreaza in porsche si toti au spus ca este un consum exagerat,nu stiu daca tu ai inteles ce consum am eu. 10L 49 km = 20% daca ti ti se pare un consum ok pentru oras inseamna ca nu ai mers foarte mult cu care sa aiba aprindere prin scanteie daca in oras un motor de 4.2 consuma 18% pe o caroserie de 2T eu de ce as avea 20% pe o caroserie de 1.5T si motor de 1.8. .Acum o sa-mi spui ca daca am vb cu persoane care lucreaza in porsche de ce nu o duc acolo sau dc nu imi rezolva ei pb.Din simplu fapt ca tot prin elimi are se fac verificarile asta inseamna timp si bani si eu ams scris aici in speranta ca voi scapa cat de cat de acest timp si bani pierduti.

App vrei sa sti dc am luat masina sau de ce am fost nevoit sao iau? Pentru ca acea persoana avea o datorie la mine si nu a mai putut sa o achite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica tubulatura de admisie, galeria, filtrul de aer, nu este in regula, sa nu fii uitat vreun destept vreo carpa pe acolo, ceva obtureaza aerul, verifica rampa si returul de la injectoare, traseul de benzina, undeva este problema.O intrebare, la asa consum nu da cu fum negru la acceleratie? 

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am SI benzinar, stiu ce inseamna oras pentru el.

Cine ti-a spus ca 4.2 benzina are 18% in oras, cred ca era remorcat de un diesel.

Pana la urma e problema ta. Eu nu discut aici sa te ataci. Ti-am spus adevarul oricat de dureros ar fi, dar consecintele le tragi singur.

Cel mai bun ajutor: vinde masina. Chiar daca ai luat-o de nevoie. Vei fi mai castigat.

Nu-ti va da nimeni o solutie-minune. Si tocmai incercarile si piesele schimbate pe incercari vor trage greu la buzunar. Iar rezultatul va fi acelasi.

la un oras foarte aglomerat ai 8-9% pe A 8 din 2001 aveam 11-12 cu motor de 2.5

Asta din ce film e?

Conduc des A8 din 2001, 2.5tdi, 150cp si nu o lepadatura. Ci unul foarte ingrijit la 300.000km reali. Pompa reconditionata, injectoare testate pe banc, chiulase model nou cu role la culbutori, etc.

Ghici ce consum are: 10% pe extern. Nu vorbim de oras.

Passat 2002 acelasi motor V6, 2.5tdi - sub 7.5-8% extern nu iese.

Pe ce lume traiesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin eu am detinut un Audi a4 b5 din 1996 cu acelasi motor ca al tau si cu aceeasi cutie automata in 4 rapoarte. Iti spun din start ca daca cauti sa ii scazi consumul nu o sa reusesti. Acelasi lucru ma inebunea si pe mine pentru ca aveam acelasi consum ca si al tau si mai mult scoteam bani din buzunar decat sa ma plimb cu ea. Partea proasta a masinii este ca este legata de aceasta cutie pacatoasa care nu face decat sa traga motorul in jos si sa nu il ajute deloc. Ti-am dat un mesaj pe PM si daca vrei iti pot spune mai multe.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7-8% aveam consum mediu la o benzinara in 2 usi si 1100 kg. Apoi am sarit la dieselul din semnatura ce are ceva kg in plus, cai in plus, gabarit mai mare, aerodinamica mai proasta, dar consuma cu 1-2l mai putin. Daca erai pus sa iti iei diesel, de ce ai mai cumparat-o pe asta? Samsarul mananca si rahat daca asa te face sa i-o cumperi. Fa-i vant si cumpara un diesel, asa cum vroiai la inceput.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin...eu detin un passat 2004 2.0 TDI 136cp. In timisoara imi consuma inte 8-9.5.Sunt de parere ca toti cei care au spus ca e consum ok l amasina ta tind sa le dau dreptate.Daca esti o persoana pe care innebuneste consumu mare...si parere mea e sa iei un diesel si dac aai nevoie de forta si consum mai mic cauta cel de 170cp.Varu-meu are un consum in oras (timisoara) si 5 afar.Bafta...orice ai decide sa faci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-a spus nimeni de 4.2 ca ar avea consum de 18% am avut range rover din 94 si atat consuma.am si specificat mai sus la un mers normal avea 18% dar daca te dai la el ia si 30% si eu nu am mai auzit pana acum si nici nu am mai auzit ca un motor de 1.8 sa consume 20.si masina asta am luat-o de la cineva carea avea sa-mi dea bani si nu a mai putut sa plateasca datoria catre mine,ok bun sa spunem ca eu sunt ala nebun si masina nu are nimic dar as vrea sa stiu de ce un 1.8T are consum de15-16% iar a mea are 20% tinand cont ca cele turbo consuma mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele turbo nu consuma mai mult ; consuma la fel ca cel de 1.8 125 cp, dar cu o cutie manuala ; benzinara consuma cat ii dai..schimbat la 2500-2800 cu accelerari progresive si bagat treapta 4 la 55 km/h si mers constant, scoti consumul apropiat de cel din carte ; asta in trafic de bun simt ; o calci in limitare sau o forjezi aiurea ca sa pui frana la semafor, consuma si 30%. Spre exemplu, cand aveam aastra G aveam un prieten care avea si el 1.6 dar cu o cutie dasta preistorica cu 4 trepte ; eu scoteam 8% pe oras la mers economic, el sub 11-12 nu scadea, din cauza cutiei ; si pe acelasi rationament ma gandesc ca si masina ta consuma ok ; avand in vedere ca un passat 1.8 125 cp ia ~ 13-14% in aglomeratie in Bucuresti, daca mai adaugi 2-3% si tu esti pe acolo ; si consumul pana la urma depinde de mult prea multi factori ca sa poti sa spui ca e mare..eu atat ti-am zis ; daca in weekend reusesti 13% -> tu inca reusesti consumul dat de producator pt o masina veche de 18 ani ( sau cat ai zis ca are ), consum care este dat in conditii optime ; mai bine vinde masina..daca tu oricum aveai bani de luat ; daca si omul ala era in foame de bani incat a pierdut masina, ma gandesc ca intretinerea ei si bagat banii in ea era ultimul lucru pe care il interesa..dar poate gresesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonda lambda daca este defecta poate influenta consumul insa motorul de 1.8 125cp este foarte gurmand de fel iar daca mai are si o cutie automata cu 4 rapoarte si o caroserie grea ca a passat-ului, are tot ce-i trebuie ca sa consume " ca nebuna"... Consumul daca l-ai facut acum in perioada rece clar este mai mare cu cel putin 2l/100km plus ca daca faci drumuri scurte si motorul nu ajunge la temperatura optima este normal sa iti consume in jur de 20l/100km...In cartea masinii specifica faptul ca in momentul deplasarii pe distante scurte gen 3-5 km consumul este foarte foarte mare. N-am cartea sa-ti spun exact ce consum spunea si nu vreau sa vorbesc prostii insa era de ordinul zecilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GPL sau o pui de vanzare, de un swap motor.. E urias consumul ala, plus ca nu e nici o masina clasica, epoca, rara, incat sa merite asemenea sacrificiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asta este poate am sa gasesc sa o vand sau vorba lui Robert daca vreau sa o tin ii pun o cuite manuala,nu de alta dar cred ca am inceput sa am o sadisfactie de a cumpara masini proaste in care sa bag bani  :))


Este pusa la vanzare dar din pacate nu este ca o paine calda deci o sa am de asteptat ceva pana se vine,era si asta cu gpl-ul o variant o sa ma gandesc ce voie face,ideea este ca masina asta vreau sa o folosesc in interes de serviciu asta inseamna mers zilnic cu ea distante gen 60-100 km pe zi in bucuresti,si cred ca cea mai buna varinat este gpl-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare deloc o idee buna..investesti in gpl..consumul probabil va mai creste putin..daca vrei sa gandesti pe termen lung iei un golf 4 variant daca vrei spatiu 1.6 16v 105 cp cu gpl, consume pe GPL in buc ~ 12% -> 6% pe benzina ; la ~ 2500 km / luna -> ~ 30.000 km / an..cam in primii 10.000 km scoti banii pe instalatie, iar daca o iei direct cu gpl te-ai scos ; mergi pe + din prima zi ; desigur mai sunt mulllteee masini inafara de vw..dar fiind pe forumul asta...vorbim la subiect :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!