Jump to content

Golf 6/Jetta - Martor frâna mâna aprins permanent


rycy04
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor, am achiziționat un golf 6 /1,6 TDI 90cp cu cateva probleme..... senzorii de ABS si frâna de mâna aprinși, nu merge deschiderea geamului dr fata de la sofer doar sa-l închizi, inceput de ducă volant si mai nou vad ca nu reușesc sa intru in cb sa reglez ceasul / cred ca are cb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum, nu am vazut asa ceva stricat, decat daca a umblat cineva pe acolo.... trebuie vazut daca la tine este o problema de comunicatie intre modulul ABS si alte module... sau unde este problema. Din pacate, nu iti pot  da un sfat, numai dupa descrierea ta

 

la miscare scaun - se aprinde martor airbag - curata mufele de sub scaun - daca tot iti va aparea eroarea, in timp - eliminate si legate pe direct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnoza ca sa vezi ce eroare are abs-ul

 

La frina de mina daca nu simte ca ai coborit-o de tot, ai problema cu contactul care sesizeaza asta

 

La geamuri nu mi-e clar. Daca nu-ti merge deloc butonul de coborit, e defect contactul de la buton. Daca nu coboara singur pina la capat, fa citeva manevre sus/jos pina la capat tinind apasat pe buton pina nu mai merge geamul, poate-si revine, am patit si eu cu masina relativ noua si a "reinvatat" dupa citeva manevre.

 

Butoanele de la geamurile electrice sint neinspirat plasate, daca deschid geamul dupa ce a plouat, curge apa direct pe ele de undeva de deasupra usii cind misc masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Esti sigur ca este aprins becul de frana de mana? Nu cumva este aprins cel de uzura placute de frana?

   Becul de ABS nu se poate aprinde de la miscarea scaunului. Eventual cel de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost cu ea la doctor si nu e roz cu martorul de frana, nu are erori sau întreruperi la rezerv de lichid, pe cablaje etc, in schimb nu e tensiunea corecta între intrerupatorul de la maneta si ceasul de bord, deci defect de ceas care se pare ca poate fi rezolvat de un nene priceput pe la piata Bobocica, toate cele de mai sus le-a confirmat nenea Vali ( e arhipriceput in diagnoze si altele pentru multe mărci dar e pasionat de vw/Skoda / probabil unii din voi il cunosc)Mai rau e ca m-a speriat cu injectoarelor Siemens care sunt foarte proaste, scumpe si cam pică pe Ro, volant se pare ca nu ar avea nimic, trepidațiile la plecare sunt doar de la Discul de ambreiaj, acum ma apuc sa caut ce costuri implica ambreiajul ....., deci trebuie înlocuit urgent sa nu afecteze volant, oricum tot imi place masina cu toate defectele ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai pățit cineva ceva probleme cu ceasurile de bord? Se pare ca martorul de frana care este permanent aprins la mine este o problema desa la golf 6, cel putin asa zic șmecherii pe la care am ajuns, este o defecțiune din ceas pentru care mi s-a cerut pe la Bobocica între 100 si 200 de euro iar pe giurgiului-luica 300 ron, Ma poate ajuta cineva competent in cauza si cu niște costuri de bun simt?multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la G6 - sincer - eu nu am mai gasit-o pana acum.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, multumesc pentru raspuns, eu nu cunosc multe detalii despre problemele vw, asa cum am mai zis eu am ford si sunt satul de problemele lor :)  dar replica cu stim ce are, te costa atat am primit-o de la doi indivizi care au vazut masina, au facut diagnoza, au verif cablurile, intrerupatorul maneta frana, etc, nici macar nu merge anulata alarma, poti anula alarma de centuri, de placute de frana dar nu si frana de mana...... face ca toti dracii, am fost indrumat de prietenii cu vw sa iau legatura cu Florin ( adica tu :) ) sau Bundy, mi s-a spus ca voi stiti cam tot ce se poate despre ele......daca ma poti ajuta cumva as aprecia foarte mult !!!!multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am gasit asemenea defectiune la G6. Doar daca a fost umblat hardware in ceasuri.

Ce am gasit, dar nu are legatura, un passat B6 care nu aprinde martorul de frana de mana cand se actioneaza frana de stationare, il aprinde la punerea contactului si daca ramane fara lichid de frana.

In acest caz singular nu sunt erori pe nici-un modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Bundy, ce sa fac? ma innebuneste bipaitul de la acest martor.... ma puteti indruma catre cineva care poate umbla in ceas? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B6 mai multe cazuri, sa clipeasca, etc... dar acolo e mai complicat sistemul, apare si calculatorul franei de mana, in ecuatie, etc...

 

La g6 nu e asa complicat sistemul.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, clar e ceva din ceas....ieri dupa ce a dat ceasul jos sa verifice si cablul intre maneta si ceas l-am intrebat pe baiat daca nu poate sa nu mai puna ceasul deloc :) deci asa de enervant e bipaitul, din pacate nu merge masina fara.......asta e, o sa caut pana gasesc pe cineva sa se uite in ceas, in caz contrar am sa aleg varianta de 300 ron de pe luica, va multumesc oricum pentru timpul acordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Exista posibilitatea ca martorul pt frana de mâna sa aibe legatura cu instalația ABS ( senzori, cablaje etc.. ) a mașinii? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si la golful meu 1.4 tsi-160 cai am avut problema cu frana de mana si abs, dar pe vremea aceea aveam problema cu distributia pe lant( erori care se aprindeau pe rand sau toate odata: check engine, epc, abs si frana de mana).mi-a zis un biat ca frana de mana mai inseamna si alte pericole( gen daca ai probleme grave la motor)..eu unum am scapat de problema cu frana de mana momentan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am alte erori decât acest martor, de la distribuție nu e sigur, tocmai s-a schimbat si aia, probleme grave la motor suna tare trist si nu vreau sa cred ca e posibil asa ceva.... Bafta si iti multumesc pentru intervenție!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ajutor, nu mai se aprinde nimic pe ceasul de bord....merge turometrul, vitezometrul si indic de apa-motorina dar cand aprind luminile, semnal, etc..nu apare nici un martor pe ceasuri, de asemenea afișajul simplu dintre ceasuri e mort complet, poate fi siguranța?eventual rog si ce siguranța pt ca nu am carte la masina si nici nu sunt acasa sa descarc una de pe net, multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat alimentarile ?

 

trebuie verificate ceasurile, sa vedem despre ce e vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Florin, toată buba e in ceasuri, au luat-o razna si sunt erori de tensiune in toti martorii, presupun ca a cedat procesorul, acum rog ajutor de la voi, unde gasesc ceas cu codul 5K0920860J cu cip? Bafta!

Aveti idee daca se poate monta si ceas cu cb+ ?
Gasesc ceas numai cu codul 5K0920862A...multumesc!

 

Florin, te rog sa ramanem on-topic, pentru alte intrebari exista alte topic-uri dedicate

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se aprindea frana de mana si abs deoarece aveam niste fire rupte la senzorul g71..aveam eroarea p0107..verificati cablurile inainte la senzorii din spate.la mine s-a rezolvat problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmatorul post pe aceeasi tema va primi warning + 2 zile de suspendare a contului.

 

Exista alte topic-uri dedicate pentru problemele tale.

Nu transforma acest topic intr-un cos de gunoi pentru ca nu e ok si vei suporta consecintele.

Multumesc pentru intelegere!

 

aryes 13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
On 12/10/2014 at 11:38 AM, Al Bundy said:

Nici eu nu am gasit asemenea defectiune la G6. Doar daca a fost umblat hardware in ceasuri.

Ce am gasit, dar nu are legatura, un passat B6 care nu aprinde martorul de frana de mana cand se actioneaza frana de stationare, il aprinde la punerea contactului si daca ramane fara lichid de frana.

In acest caz singular nu sunt erori pe nici-un modul.

Salut,

sunt intr-o situație similară cu un Golf 6. Când trag frâna de mâna nu se aprinde martorul in bord însă la punerea contactului se aprinde. Întrerupătorul de sub maneta l-am verificat (test de continuitate) și este ok. Singura problema care îmi vine in minte acum ar fi cablul electric. Am și eroare pe Barking Brake la diagnoza. Care ar fi soluția?

Multumesc!

Modificat de Nicu__
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifici cablajul pana în ceasuri. Care parking brake la Golf 6,ca nu are acest modul. 

Unde ai eroarea stocata? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!