Jump to content

Touareg 7P 3.0 TDi Facelift


lambda_dryver

Postare recomandată

A venit si vremea ca "tanculetul" sa-si cauta casuta noua! :Driver:

A vazut multi kilometri, in mod special pe drumurile din afara, prin concedii si peisaje numai bune. Totusi, "all good things must come to an end" si vine si vremea despartirii. Sper doar sa ajunga la un pasionat care sa se bucure cel putin la fel de mult pe cat ne-am bucurat noi de ea! :beer:  

Link către comentariu

@lambda_dryver Multumesc de raspuns. La toate chestiile astea m-am gandit si eu, dar tu ai facut trecerea inversa :). Intai ai avut Touaregul si dupa ti-ai luat Tiguanul. De asta ma gandeam ca poate ai un motiv intemeiat pentru trecere si sunt niste lucruri pe care eu nu le stiu in legatura cu Touaregul.

PS: Am facut vara asta concediu in 5 cu Tiguanul (4000+ km) si toata lumea a fost fericita. E adevarat ca cel mai mare dintre noi avea 180 cm si 83 kg (eu) dar a fost foarte bine si destul loc ( portbagaj si masina).

Link către comentariu

ca posesor de Touareg si Tiguan - si fost posesor de Passat-uri.... va garantez ca portbagajul celor doua, este cu mult mai mic decat Passat Variant. Deci, aici pierd majoritatea suv-urilor - deh,,,,suspensia, decupaje roti, etc.

Link către comentariu

7P are portbagajul foarte incapator , nu se compara cu Tiguan dar se apropie de variant ca utilitate ( mai scurt dar mai inalt )

 

 

 

 

Link către comentariu

Încăpător poate... Foarte nu. Părerea mea, care am avut doua Passat Variant. Acestea poți zice ca au portbagaje foarte încăpătoare. Oricum, consider ca cine își cumpără un Touareg....nu urmărește strict acest aspect

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

pentru mine portbagajul a fost foarte important

de ex , daca aveam portbagaj mic / cu usita aia idioata ca la X5 / 2011 , nu luam oricat imi placea

ptr mine masina e o placere dar si o utilitate

in 7p incap pe lat de exemplu televizoare de 48" iar de la o palma deasupra podelei , incap si de 50"

12 tv de genul asta pun doar in portbagaj

nu pot baga insa televizoare de 60" - 70" , pe care le pun fluierand in variant , pe lung

dar acolo nu incap pe lat cele de 48" / 50"

deci totul e un compromis iar 7P are un portbagaj foarte bine gandit , eu sunt tare multumit

iar la varianta fara roata de rezerva , cum e a mea , exista loc de depozitare urias sub podea

masina este extrem de incapatoare de la locul soferului si fiecare pasager pana la portbagaj

 

 

Link către comentariu
21 minutes ago, tavitara said:

iar la varianta fara roata de rezerva , cum e a mea , exista loc de depozitare urias sub podea

E bine asa. Eu am făcut pana pe drumurile patriei și cauciucul s-a făcut praf. Eram  la vreo 40 km de prima.localitate, oricum nu găseam acolo cauciuc dimensiunea mea. M-am bucurat ca am roată de rezerva..... Părerea mea - cine nu are roată de rezerva... Sa își cumpere. 

Link către comentariu

rezerva aia slim e standard pe 18 , nu ?

poti sa o folosesti de la 17 la 20 fara probleme ?

acum si kitul ala e ok pana ajungi undeva sa rezolvi , foarte multe masini sunt echipate asa

Link către comentariu

Pai, vezi ca eu a trebuit sa merg vreo 120 km cu ea... Pana am găsit un cauciuc sh cât de cât compatibil. Al meu - pereche cu ce aveam pe mașina - a venit pe comanda în doua săptămâni. 

Da, merge folosita - și recomand sa îți cumperi, pentru când pleci la un drum mai lung.... Sa nu stai ore sa aștepți o platforma - nu vb și de costuri

Asa am eu https://lajumate.ro/roata-rezerva-vw-touareg-30-tdi-2012-2015-7036603.html

Link către comentariu

bun , am vrut sa iau dar am vazut ca e pe 18 peste tot si am crezut ca nu merge

o sa imi iau si eu pana in vara , multumesc

ps : aia de 7L nu merge ca roata de rezerva ?

195/75 R18 106P cu 6JX18 ET36 ptr 7L fata de 6,5B x 18 ET28 ptr 7P

Modificat de tavitara
Link către comentariu

Nu am verificat. Dar mai cauta de 7P, le găsești și mai ieftine de atât..... Pana la vara, poate găsești una ok. 

Link către comentariu
  • 1 month later...

la 900 lei am gasit nefolosita , mai ieftin nu am gasit pana acum , am comandat-o sa fie

Link către comentariu
  • 10 months later...

Dupa ceva timp si inca (relativ) putini kilometri, tanculetul si-a gasit casa noua unde, sunt convins, ca va fi tratat regeste! Au fost cativa ani frumosi impreuna si ne-a plimbat, cu acelasi confort precum un Trans-Atlantic, fara nicio problema sau vreun sughit. O sa vada, in continuare, preponderent drumuri lungi si peisaje superbe, sunt convins!

Din pacate, succesorul sau nordic, pe steroizi, nu face parte din grup, deci nu vom mai completa filele de poveste cu un nou capitol, DAR...

Noul proprietar are cont aici si sper sa-i continuie povestea tanculetului, inceputa aici, pe thread :wub:.

BD7FD70D-83A8-4A0F-94F2-26B4C9CB74CD.jpeg

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

Felicitari noului proprietar!

Dupa cum e obiceiul, acest topic se inchide si noul proprietar imi poate da un mesaj mie, sau altui moderator de pe aceasta arie, daca vrea sa continue acest topic sau poate deschide altul.

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!