Jump to content

servodirectie pe mk2


horry_bv
 Share

Postare recomandată

Ulei folosesc de care trebuie, iar scurgeri nu am de loc. Tocmai de asta ma gandesc ca presiunea e mica la pompa. La dezmembrari cine stie ce pompa iau. Se poate verifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • p-pm

    7

  • zaytsuca

    5

  • eugen_zim

    4

  • Golfuletz

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca tot se discuta de servodirectii pe aici.. am si eu o rugaminte.. As avea nevoie de poze cat mai detaliate cu pompa de servodirectie montata pe motrul 1.8 16v de golf 2. Am vazut mai multe variante, si cea cu pompa cu gat lung de pe golf 3 si cu curea direct la vilbrochen, si varianta cu fulia dubla de apa si tras curea de la servo la pompa si la vilbrochen.. Mi-ar fi de mare ajutor daca as vedea poze cu pompe gata montate, si daca stie posesorul daca au trebuit facute improvizatii la suporti, daca exista servodirectie pe 16v fara clima, si cum se monteaza.. Raman dator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se discuta de servodirectii pe aici.. am si eu o rugaminte.. As avea nevoie de poze cat mai detaliate cu pompa de servodirectie montata pe motrul 1.8 16v de golf 2. Am vazut mai multe variante, si cea cu pompa cu gat lung de pe golf 3 si cu curea direct la vilbrochen, si varianta cu fulia dubla de apa si tras curea de la servo la pompa si la vilbrochen.. Mi-ar fi de mare ajutor daca as vedea poze cu pompe gata montate, si daca stie posesorul daca au trebuit facute improvizatii la suporti, daca exista servodirectie pe 16v fara clima, si cum se monteaza.. Raman dator

nu stiu daca te ajuta cu ceva pozele

este servo pe care am avut-o pe masina. are un suport care se prinde de partea din fatza a motorului + un intinzator + suport prins de parte din spate a motorului, lateral. am avut fulie dubla . cu sau fara clima, servo este la fel, difera doar angrenarea alternator, compresor

post-5370-1282755885_thumb.jpg

post-5370-1282755892_thumb.jpg

Modificat de ValiB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi vali, nu imi dau seama exact cum stau daca sunt date jos de pe motor.. m-ar ajuta daca are cineva servo pe 16v, sa faca poze la alinierea fuliilor si la curele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Uitandu-ma pe sub masina am observat ca am ceva scurgeri de la caseta de directie(servo), masina sta de vreo 3 saptamani in service iar inainte nu am observat ca ar merge mai greu. Exista vrun kit de reparatie ceva pt. caseta, sau trebuie schimbata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curge efectiv din caseta? sau are scurgeri pe la burduf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar nu stiu, Catalos s-a uitat si mi-a zis ca are scurgeri.

dar nu cred ca e pe la burduf, ca imi zicea sa il schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zaytsuca, arunca o privire aici, daca te intereseaza discutam detaliile pe pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am achizitionat de curand o instalatie de servodirectie complecta,inclusiv axul volanului si as dori sa stiu daca mai am nevoie de ceva in afara de fulia dubla de pe vilbrochen,pe care nu o am,masina care a fost echipata cu servo era din 1990 sau 1991 nu stiu exact anul,si era benzinar motor 1,6 ,se va pune pe disel motor jp,se poate nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu ei nu cred ca are vreo importanta ce motor ai ca sa pui servo. Eu am JP si am servo luata de pe o caroserie de benzinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tu ai motor ca al meu ,m-ai putea lamuri mai exact,ai pus pompa cu tot cu suportul original de pe benzinar?fulie dubla trebuie numai pe vilbrochen? asta nu stiu eu,si servo meu tot de pe benzinar este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe 1.3 benzina cod 2G sau NZ se poate pune servo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa am luat-o..nu stiu ce si cum a modificat sau daca s-a modificat ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Zaytsuca poti face cateva poze la motorul si pompa de servodirectie a masinii tale iar apoi sa le postezi aici. Sper sa fie suficient sa se lamureasca cris1981 despre modificarea care trebuie facuta. In rest celelalte prinderi, conducte, etc... sunt la fel.

Acum intrebare de baraj........ exista chit de reparatie pentru casetele servo? Am una pe care aproape am desfacut-o bucati si nu mi se pare prea complicat de schimbat respectivele simeringuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am rezolvat servodirectia,ma bucur foarte mult ca am reusit singur sa-mi fac lucrul asta,este un pic de munca dar merita tot efortul,totul merge ca pe roate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
crazyfrogspeed

daca pun pe golf 2 1.6 td cod 1v servo, trebuie sa schimb si capetii de bara sau bieletele sau ce mai exact trebuie schimbat, trecut de la scurt la lug sau invers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa schimbi doar bieletele pentru caseta cu servo . eventual si burdufele sa fie noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crazyfrogspeed

aha :) mersi mult, burdufele le schimb oricum daca schimb bieletele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut am un golf III 1.4 CL si vreau sa stiu daca imi pot pune servo pe el ca este greu cu parcarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
kitdirectie

kitul pentru reparat caseta e 25-30 de euro...stiu eu unde il puteti gasi, undeva pe strada turda la un magazin de piese auto si da si garantie 1 an de zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!