Jump to content

servodirectie pe mk2


horry_bv
 Share

Postare recomandată

pa fata si pe spate este 205 pe 15 zolli

prin urmare trebuie .. servo

si nu vreau sa renunt la jante ca arata beton

PLUS ca stabilitatea este remarcabila .. si la asta NU RENUNT

am stricat pina acuma 3 casete de directie .. acuma vreau servo ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • p-pm

    7

  • zaytsuca

    5

  • eugen_zim

    4

  • cris1981

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

OFF-topicul l-am mutat la reclamatii :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salutare am citit tot topicul dau nu am inteles marea mea intrebare se potriveste servodirectie de mk 3,passat,jetta etc pe un mk2?daca stie cineva ceva SIGUR va rog frumos un pm sau un post pe forum urgent ms mult de tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

nu are nimeni un raspuns la intrebarea de mai sus? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am caseta de mk3, pompa de la mk2 si mk3 sunt la fel, difera prinderea si sistemul de intindere, dar asta difera si de la mk2 la mk2...asa ca nu e bai....sistemul de furtune e universal....

va trebui la schimbarea casetei sa ajustezi un pic bratele de directie, sa mai tai din tija capului de bara si sa continui filetul pe tija, din cate tin minte cam 2 cm pe fiecare parte, burdufele de mk3, care sunt diferite de mk2 si gata....la prinderi pica la fix ....din cate tin minte cam 2 cm pe fiecare parte...aaa...si sa tii minte ce modificari ai facut pt ca nu se vor mai potrivi capetele de bara de mk2 va trebui sa bagi brate de mk3....dar nu e atat de complicat pe cat pare....oricum fata de mk2 standard cu servo impresia mea este ca merge mai usor caseta de mk3....acum or diferi si astea nu stiu....merge super usor oricum...

Modificat de cpv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

un servo de passat b3 am si eu de vanzare daca vrea cineva

Modificat de B 89 WRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

se potriveste pe g2 `88 cl ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi la pretul casetei completa costa 130 euro

Modificat de B 89 WRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu a un gti 16v, si am schimbat caseta normala cu una servo de la un mk3.se potriveste tot , si suportul de servo , si caseta , si prinderile , si capetele de bara , nu trebuie sa schimbi nici un brat.Singura chestie e la cuplajul de sub volan(acolo la pedale) trebuie facuta o adaptare , pt ca nu se potriveste la caneluri ,caeta de mk3 are canelurile mai rare.trebuie luat un cuplaj de mk3 , desfacut , astfel incat spre volan sa fie de mk2 , iar spre caseta sa fie de mk3.Legatura dintre tija de sub volan si acest cuplaj , este o piesa care se face f simplu , trebuie vazut la fata locului.(cea prin care trec doua suruburi la 90 de grade).ca sa bagi caseta la locul ei , trebuie sa slabesti cadrul motor , si intra... In rest se potriveste totul... La vas , trebuie facut un suport dintr-o tabla mai groasa, indoit la 90 de grade , sa nu atinga de baterie. E pont , este cu totul altceva , potzi lua viraje ca lumea , nu sa ti te volan de nebun... sa faci muski.... Va recomand servo..e super ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu unul am servo si nu recomand servo..:winter: nu stiu cum e la voi dar la mine se misca volanul super usor (vreau sa zic ca fac o parcare cu un singur deget ... asa de usor) totusi la viteza mai mare si pe drumurile noastre volanul ramane la fel de sensibil (deci eu nu pot merge de exeplu numai cu o singura mana pe volan dupa ce depasesc 50km/h ) trebuie sa tin volanul foarte bine ca orice denivelare de pe asfalt imi misca volanul.....dupa 200 de km condusi trebuie sa fac pauza ca ma dor prea tare mainile (cat de strans tin volanul)...zilele trecuta am condus masina unui prieten(golf 2) fara servo si vreau sa zic ca mi-a placut la nebunie cum se comporta volanul dupa ce depasesti sa zic 20 km/h..la parcari intradevar iti trebuie ceva conditie fizica .... ar fi super daca ar exista vre-un mecanism sa-mi opreasca servo dupa ce depasesc 20km/h :)....(stiu ca urmeaza sa-mi spuneti sa ma duc in service...am fost si mi-am facut geometria la roti mi-am echilibrat rotile , la volan nu am deloc joc , un mecanic mi-a recomandat sa-mi schimb pompa de servo (poate am sa o incerc si pe asta daca gasesc )... deci daca ar fi sa-ti dau un sfat mai bine ti-ai pune pe fata cauciucuri mai inguste decat servo , masina consuma mai mult cu servo si directia e mult mai sensibila la viteze mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

legat de servo si de directie am si eu cateva probleme...

am schimbat amortizoarele si flansele pe fata si directia parca a innebunit. merge ff usor si la viteza (50-70 km/h) este greu de controlat. sa fie din cauza ca rulmentii flanselor sunt noi si merg mai usor? este cam deranjant si imi vine sa pun flansele vechi. cum credeti ca pot rezolva problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca trebuie sa faci geometria rotilor. costa cam 100 ron

Modificat de bankaru g3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am propus s-o fac si pasta, dar am zis intai sa schimb capete de bara si bucse.

sincer nu stiu daca are vreo legatura geometria cu faptul ca servodirectia merge extrem de usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am servo si mi se pare ca merge greu...in comparatie cu alte masini mai noi.

Acum 2 zile am condus masina lui Catalos car enu are servo...vai mama, cand sa intorc masina m-au luat durerile de muschi. Deci recomand servo: :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am servo si mi se pare ca merge greu...in comparatie cu alte masini mai noi.

Acum 2 zile am condus masina lui Catalos car enu are servo...vai mama, cand sa intorc masina m-au luat durerile de muschi. Deci recomand servo: :(

eu deja am servo pe masina, numai k merge f usor si asta ma ingrijoreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o intrebare, la viteza mare nu ar trebuie sa mearga servo mai greu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o intrebare, la viteza mare nu ar trebuie sa mearga servo mai greu?

cred ca se intampla chestia asta la masinile de generatie mai noua. eu am observat asta la un bmw dar sunt sigur k mai sunt si alte masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu o intrebare tot legata de servo directie:

Exista chituri de reparatie? ma pregatesc si eu sa o urc si vreau sa o fac ca noua...nu vreau sa ma trezesc ca-mi curge sau mai stiu eu :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc eu la un atelier unde reconditioneaza casete de orice fel. Simeringuri noi, bucse noi, burdufuri noi. Daca ai nevoie anunta-ma si te ajut cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc eu la un atelier unde reconditioneaza casete de orice fel. Simeringuri noi, bucse noi, burdufuri noi. Daca ai nevoie anunta-ma si te ajut cu placere.

Salut, inca o intrebare. Cateodata cand virez pe loc se aude un parait ca de lemn, ai idee de la ce poate fi? Masina nu trage stanga sau dreapta in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare..nu cumva dimensiunea fuliei face sa mearga mai greu sau mai usor servo? (m-am uitat pe la dezmembrari sa-mi iau o alta pompa si difera dimensiunea fuliei fata de pompa mea,fulia mea are diametrul mult mai mic ) :D

Modificat de yda_v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 2 singura servo-directie care difera de cea normala este cea de G60 unde si pompa si caseta e altfel .. in rest sunt la fel pompele si fuliile (diferenta intre pompe o face un distantier de pe axul pompei care il gasesti la servo pt 8V iar la KR sau la PL nu mai are distantierul ala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptete cu fulia mai mica este de golf3 este mai mica si ca ce-a de pompa de apa si mai subtire dar asta mai putin conteaza toata treaba e sa iei o curea de dimensiunea potrivita ,sa poata fii si intinsa .eu am montat pe golf 2 servo directie de golf 3 suport ,caseta directie ,pompa servo si conducte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!