Jump to content

servodirectie pe mk2


horry_bv
 Share

Postare recomandată

hmm.. sunt mai nou pe forumu asta, si imi cer mii de scuze daca sa mai vorbit despre topicu asta...

am un mk2 de 1.6 benzina din 90 si singuru lucru p care mi l-as dori sa-l mai aiba e servodirectia...

spunetzi-mi si mie daca se poate monta, daca e greu si cam la ce pretz....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • p-pm

    7

  • zaytsuca

    5

  • eugen_zim

    4

  • cris1981

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

in functie de locul de unde cumperi, te poate costa intre 5 si 8 mil toata instalatia (ai ghicit, la dezmembrari e vorba de pretul cel mai mare)

sfat: nu merita efortul cu servodirectia decat daca ai roti late pe masina (cel putin 195).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de locul de unde cumperi, te poate costa intre 5 si 8 mil toata instalatia (ai ghicit, la dezmembrari e vorba de pretul cel mai mare)

sfat: nu merita efortul cu servodirectia decat daca ai roti late pe masina (cel putin 195).

..mad ....nu prea merita... ma gandeam la cva de genu 2mil...da daca e peste 3 nu merita....mersi oricum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu unul zic ca merita servodirectia indiferent de roti... doar ca este mai complicat. sa zicem ca iti gasesti la un pret bun instalatia... din dezmembrari. ei, oricum acea instalatie nu este noua. ea este veche si cele mai frecvente probleme apar la caseta - pompa, care curge... eu am schimbat doua pana am dat de una buna (am gasit una de passat). nu stiu cat ma va tine, oricum se vede ca este obosita, dar macar nu curge inca.

servodirectia este in principiu o treaba foarte utila. dar, daca nu vei gasi un sistem bun, si iti va curge lichidul, practic vei fi dat banii degeaba, deoarece masina tot ca una fara servo se va comporta.

asa ca sa te gandesti bine daca merita sau nu investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza rotilor late am renuntat la volanul sport, chiar si cu cel mare am dificultati la parcari :) ...asa ca de ceva vreme caut si eu o servodirectie completa si in stare buna...din cate am inteles este ok si cea de pe Mk3, Passat sau Seat. Mai multe persoane mi-au spus insa ca nu merita pentru ca voi avea probleme cu ea (pierderi de ulei)... :P Oricum...daca a facut cineva modificarea asta si poate da cateva detalii as fi recunoscator :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merita servo... si eu am vrut servo pe Scirocco 2 (aveam un volan Momo micut)

nu inteleg rostul. eu am acum MK1 cu volan original si roti late (195 / chiar 205) si efortul e mai mare doar la parcari. Pe langa costurile suplimentare de achizitie mai intervin si probleme de fiabilitate....

de la 20km/h in sus directia se comporta absolut normal. Servo e pt. cei ce vor sa parcheze "cu podul palmei"... nu este absolut necesar. Adauga greutate si scade din putere :)

ca si schema vei avea nevoie de suportii pt. pompa de servo, pompa de servo, fuliile duble, caseta de directie, etc...

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de acord cu scirocco..la mine chiar daca am roti late (195 si 205) directia este foarte usoara la plecare.

revenind la parcari recunosc k este un pic mai altfel si asta in contextul in care am volan mic k diametru dar..cat de greu sa fie?in concluzie, nu merita.sunt ceva bani investiti si nu stii daca te tine de azi pe maine.decat sa plangi, mai bine investesti in ceva cu adevarat util masinii tale..

de ex? :)

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Salutare,

Parerea mea este ca servo este foarte bun, am Mk3 bineinteles cu servo si un Mk2 bineinteles fara servo, iar cand trec de la Mk2 la Mk3 am impresia ca parca axul volanului este rupt si asta in conditiile in care Mk2 are anvelope 175 70 13 iar Mk3 205 50 16 iar intre ele este o diferenta de greutate de 300 Kg!

Sunt de acord cu voi in privinta costului mare dar daca vrei calitate nu te zgarcesti sa dai 2 milioane pe un servo complet, poti fii sigur ca la banii astia iei o mare teapa atata timp cat este 2 mil doar pompa, bineinteles in stare foarte buna. In targul Vitan o instalatie servo este 250E, iar in privinta fiabilitatii daca nu te carpesti sa-i pui alt lichid servo decat cel recomandat de producator te asigur ca te va tine mai mult decat o caseta cu cremaliera pt ca difera mult si net superior principiul de functionare!

Si inca o mica chestie, :) , daca masina este condusa de o fata, cu care credeti ca se va descurca mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca eu mai o problema in plus :)...normal, directia imi merge greu pe loc dar se comporta aproape la fel si in mers! Am cauciucuri 195/50/15, reglajul directiei a fost facut recent, caseta am schimbat-o, capetele de bara noi...uzura la cauciucuri este medie. Cum spuneam am renuntat si la volanul sport din aceasta cauza...asa ca in acest moment chiar simt nevoia unui servo! Aveti idee cam ce ar putea fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golfuletz tata mai trebuie sa iei in considerare cateva elemente cum ar fi pompa de servo care are si ea un simering si un rulment care mai trebuie schimbati din cand in cand si nu costa mai mult de 300 mii cureaua de servo care trebuie si ea verificata si intinsa fulia pompei care trebuie si ea verificata de uzura ca sa nu iti patineze intregul ansamblu si de asemenea lichidul de servo care spre mirarea mea face diferenta pt ca din cate am auzit desi pe multe recipiente scrie lichid de servo nu toate au aceeasi calitate iar cel mai bun ar fi cel produs chiar pt vw care costa cam mult adik 1 mil litru da cica e de belea.

Cat despre utilitatea servo-ului pe masina asta e o treaba subiectiva, daca il intrebi pe tata care merge de cand se stie cu batrana lui dacie fara servo cu care s-a obisnuit va zice ca nu e ceva necesar daca ma intrebi pe mine o sa zic ca e un lucru f util.

Modificat de G60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golfuletz tata mai trebuie sa iei in considerare cateva elemente cum ar fi pompa de servo care are si ea un simering si un rulment care mai trebuie schimbati din cand in cand si nu costa mai mult de 300 mii cureaua de servo care trebuie si ea verificata si intinsa fulia pompei care trebuie si ea verificata de uzura ca sa nu iti patineze intregul ansamblu si de asemenea lichidul de servo care spre mirarea mea face diferenta pt ca din cate am auzit desi pe multe recipiente scrie lichid de servo nu toate au aceeasi calitate iar cel mai bun ar fi cel produs chiar pt vw care costa cam mult adik 1 mil litru da cica e de belea.

Cat despre utilitatea servo-ului pe masina asta e o treaba subiectiva, daca il intrebi pe tata care merge de cand se stie cu batrana lui dacie fara servo cu care s-a obisnuit va zice ca nu e ceva necesar daca ma intrebi pe mine o sa zic ca e un lucru f util.

"@G60 tata" :), daca citeai putin mai sus ai fi vazut ca nu am servo pe masina...asa ca nu prea am ce schimba la pompa servo pentru ca nu o am :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Golfuletz tot ce pot sa zic decat shoot me pt ca inca dorm dar asta e inca nu a venit timpul sa ies din hibernare. Cat despre explicatiile mele anterioare ma gindesc ca daca tie nu iti sunt de folos poate or fi altcuiva care are servo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Golfuletz tot ce pot sa zic decat shoot me pt ca inca dorm dar asta e inca nu a venit timpul sa ies din hibernare. Cat despre explicatiile mele anterioare ma gindesc ca daca tie nu iti sunt de folos poate or fi altcuiva care are servo.

:) :D :D nu-i nimic, se mai intampla sambata dimineatza :D ...intr-adevar sfaturile sunt utile pentru cei ce au servo si au probleme.

On topic: Stie cineva daca faptul ca am schimbat jantele si cauciucurile (15" fata de 13") are efect in reglajul directiei?? Sa fie asta cauza? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai schimbat mult si latimea e ok daca e dif gen de la 155 la 195 atunci efortul in componentele directiei o sa fie mai mare si e posibila o uzura prematura. In alta ordine de idei fiecare producator alege dupa anumite criterii dimensiunea jentii desi e posibil sa se monteze jante mai mare si o consecinta directa a unor jante mult mai mari decat cele standard e ca masina trage mai prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu mai am din ansamblul servo decat pompa care este antrenata de curea. Si, evident, e folosita degeaba ca pe masina am caseta de directie normala. Asa ca daca isi pune cineva servo, vreau eu intinzatorul de curea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

ba baieti eu vreau brate de fier ;) (si 250 de euro in buzunar) ;))

dar acum fiecare vrea ce poate sa aiba sau cel putin asa e normal ....

----oricum daca pleci un pic de pe loc nu mai e asa greu volanul ......

Modificat de Raekwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am servo si ma "costa" cam 2 litri in plus in oras...afara nu e diferenta mare, dar cum merg 80% in oras, vedeti si voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu servo si ce pot sa spun decat ca e supercomod... dar oricum, eu sunt un individ comod :(

inca nu renunt la cutia automata... pentru ca si ea e supercomoda... in oras ma refer.

din 91 si pana acum nu au fost probleme cu pierderi de lichid , doar o scartaiala la virare maxima pe loc, dar am rezolvat-o de mult.

acum stau si ma gandesc daca sa schimb totusi pompa, asa preventiv, ca e cam batrana... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar in momentul de fata am masina la mecanic pentru a-i schimba servodirectia cu una mecanica din cauza nenumaratelor probleme cu servo. Nu prea am auzit sa se planga cei cu directie mecanica. Insa la aer conditionat nu o sa renunt niciodata.

Modificat de elenic2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vreau eu servo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Daca imi spune cineva de unde pot cumpara tot ansamblul .. daca este aproape de timisoara este si mai bine ..

Alternativa este sa montez o caseta servo de passat B3 pe golf 2.

Caseta servo de passat am gasit.

Intrebare: se poate monta caseta de passat pe golf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un parc in arad, la iesire spre deva....acolo ar trebui sa gasesti ce cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la arad la las vegas nu au.

ksi_id .. daca ai caseta servo cu toate cele (pompa servo, suport si intinzator pentru pompa servo, rezervor lichid, fulii duble pentru pompa apa si arbore cotit, furtune si tevile aferente) fi bun si lasa un PM cu ceva date de contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai oameni buni, cum sa nu se merite servodirectia? Daca vei aeva jante pe 15 cu cauciucuri de 195 si mai vrei si volan mic (28) sa vezi atunci ce fain e la vit ff mica sau la parcari. Servo nu facuta pt viteza mare, la vit mare si directia normala merge f usor (cu volan standard), dar sa va vad in conditiile de mai sus la parcari.

Exemplu eu : jante pe 15, cauciucuri de 195 si volan raid de 28. Deja cand ma trecut de la jante 14, cauciucuri 185 si volan standard la modificarile descrise mai sus se simte :D volanul nu se mai misca cu podu' palmei jmechereste. Ce ar fi daca nu as avea servo?

Fiabilitate : daca e nou si e ingrijit, tine. Asa e si sitemul de servo. De frica ca se strica ar trebui sa mergem toti fara serve, turbo, abs sau mai stiu eu ce.....si la mersul pe jos se strica pantofii :Driver:

Nu recomand in nici un caz sistem servodirectie SH. Poate ceda caseta (nu stii ce suferitne a avut in trecut, poate a avut lichid prost, poate .......) sau pompa. Fulia se paote lua si SH.Din cate am schimbat eu la masina am gasit fulie cu aprox 100RON (parca, nu mai stiu sigur ca eu am schimbat toate fuliile) si caseta de servo cu vreo 1500RON....+/- cativa RONI....

Dar revin tot eu si va spun ca o masina sport adevarata nu are servodirectie :) dar daca vrei doar pt condus comod, cred ca e recomandabil si merita. Daca vrei doar o masina ieftina in care sa nu faci investitii, lasa-o ca merge si asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!