Jump to content

Stergator si/sau motoras luneta defect


fabritzio
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am o probema cu stergatorul spate.

De cateva luni de zile merge insa merge mai incet...parca e cu incetinitorul.

Ce sa fie oare?

Din moment ce functioneaza e clar ca nu e de la sigurante.

Dar de ce merge incet?

Cursa e completa,sterge bine,nu se blocheaza insa merge incet

Stie cineva o posibila cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca pe undeva a intrat mizerie si ori axul ori reductorul din interior merge mai greu. Motorasul se chinue si pina la urma invinge rezistenta opusa si de aceea se misca mai greu. Poti incerca sa dai jos motorasul si sa-l desfaci urmand a vedea daca trebuie curatat si gresat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan are dreptate. Am patit acelasi lucru la Octavia si e foarte simplu! S-a gripat axul de la stergator. Adica e... aproape gripat. Trebuie demontat, curatat bine si gresat calumea. :icon_thumright:

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare! Am si eu o problema cu stropitorul de pe luneta, s-a spart plasticul si arunca apa departe, in urma masinii, in loc sa curga pe geam; deci varful din plastic al stropitorului s-a rupt si nu mai directioneaza apa pe luneta, ci o arunca aiurea. Intrebarea mea e: se poate schimba doar furtunasul ala mic prin care curge apa, sau trebuie sa schimb tot stopul? (apa curge din stopul pe frana central, dupa cum stiti). Multumesc si sper sa nu fiu offtopic. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai nicio sansa sa repari lampa centrala. Trebuie schimbata cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutari. Dar ar putea va rog sa spuna cneva si dimesniunea stergatorului lunetei? ;) 33 sau 34 cm? eu ma gandesc sa-mi schimb tot bratul la luneta, deoarece trecand prin Germania in Real am vazut brat Bosch, costa 10 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Imi puteti spune careva care este siguranta din panou responsabila cu stergatorul de pe luneta?

Si al meu s-a oprit asta iarna pe la jumatatea cursei din motive ca era inghetat iar eu am atins maneta din greseala!( sper doar ca buba sa fie siguranta si sa nu se fi dus motorasul)

 

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SB32, de 10A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!