Jump to content

Tot uleiul in antigel


ursachicatalin
 Share

Postare recomandată

Astazi dupa un drum de 15 km mi s-a aprins in bord Ckeck engine coolant. Deschid capota, desfac busonul la vasul de expansiune si boom... vulcanul noroios. A iesit o mazga neagra. Adica iesea gen erupea...nu doar pete de ulei. Verific nivelul de ulei, nimic..nu mai avea ulei. Din cate stiu poate fi garnitura de chiulasa sau termoflotul. Acum ma gandesc daca era garnitura de chiulasa nu il baga pe tot asa brusc. Gaseam intai ceva pete de ulei in antigel cred. Asa a fost brusc si tot. Cred ca ar fi termoflotul. Se poate sparge in interior sau vreo garnitura ceva? Ati mai patit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai erupea pt ca antigelul e fierbinte, asa face si fara ulei in el, tasneste in sus si te opareste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu erupe normal...doar am desfacut de atatea ori. Acum eraupea negru...smoala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi bagat si apa in ulei? Trebuie sa curat toata instalatia. Este vreo solutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa in ulei nu cred, dar sigur trebuie sa cureti instalatia de racire. Pur foloseau niste mecanici de-ai mei. Daca nu ataca mainile, sigur nu ataca garniturile, plus ca e destul de gras incat sa nu fie problema cu pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista solutie speciala de curatat instalatia de racire, doar ca trebuie avut grija la temperaturile scazute, sa nu inghete in instalatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facut un circuit cumva ca sa speli instalatia. Adica sa mearga motorul( dupa schimbat termoflot si pus ulei) si sa dea afara tot si sa bag solutie ceva. Cred ca trebuie sa scot si termostatul ca sa aiba circuit complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

otet curata cel mai bine , ia 4 5 litri fai un plin  instalatiei de raciere si dupa 2 3 zile o scoti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt N solutii de curatare din cate am incercat cea mai eficenta mi sa parut sarea de lamaie....umpli un bidon de 5l cu apa si apoi pui 10-12 plicuri de sare de lamaie si lasi solutia 1 zi in instalatie sa isi faca treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!