Jump to content

Schimbare ceasuri si ecu .adaptari ?


nvp_playboy
 Share

Postare recomandată

Pompa este: ESP 4Motion MK60 0102, VAG Nr: 1K0907379AB. Nu scrie nimic de EC. Trebuie inlocuita cu model EC1?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca tot vrei sa schimbi, de ce nu iei cu Maxi-dot?  1Z0920803S nu au maxi-dot

( ca dezavantaj , dupa montaj, cele de FL cu maxidot nu mai stiu sa spuna care bec este ars din cauza centralei, doar afiseaza simbolul de bec ars) in rest, sunt foarte faine

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M schimbat si eu azi ceasurile din bord si imi palpaie becul galben cu cheia. Mentionez ca anu trecut am facut immo off pe masina. Ce pot sa-i fac sa nu mai palpaie?

Modificat de topaul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patrix.ADGARAGE

S-a rezolvat la Skoda  cu alte ceasuri si scriere pe masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In conditile acestea cred ca o sa ma orientez spre un maxidot de O2(nu mai trebuie sa schimb nici conectorul si banuiesc ca nici centrala ABS). Am gasit 2 modele: 1Z0920841E si 1Z0920842D.

Dintre acestea, care ar fi mai bune/compatibile? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie, masina ta (te rog sa iti actualizezi profilul, a trebuit sa caut posturile tale anterioare, sa vad ce an este masina....) finnd 2008, trebuie 1Z0920842D

Se poate adapta si 1Z0920841E , dar e posibil sa faca un pic figuri....sa va chinuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. O sa achizitionez atunci 1Z0920842D. Nu vreau sa am surprize.

Am actualizat si profilul. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

pe o octavia 2 fl din 2012 am in momentul de fata ceasuri fara maxidot 1Z0 920 803 S. am incercat sa instalez un maxidot 1Z0 920 843 M dar chiar cu ambele pin-uri nu reusesc sa fac adaptarile cu vcds. orice parere e binevenita.

multumesc

Modificat de uadi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la generația acesta nu ai cum sa adaptezi ceasurile cu ajutorul codurilor pin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista alta solutie? Deja când am branșat ceasurile cu maxidot ora si prima linie din partea de sus se vedeau mai slab iar acele de la temperatura si rezervor pâlpâiau. Ceasurile sunt ok le-am verificat pe masina de origine .

Modificat de uadi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca ai o problema pe masina ta. Ceasurile trebuie sa functioneze perfect, in afara de faptul ca nu va pori masina (arata mesaj immobilizer active si martorul aferent)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ciudat pentru că ceasurile merg perfect pe mașinile de origine dar cand le schimb o iau razna . O sa incerc sa pun ceasurile mele pe masina cu mafiot sa vad cum merg. Asta când o să am puțin timp liber . E enervant sa am ceasurile cu maxidot și să nu pot sa le pun.

 

 

On 1/20/2019 at 6:06 PM, F l o r i n said:

Pai la generația acesta nu ai cum sa adaptezi ceasurile cu ajutorul codurilor pin

Ce soluție îmi recomanzi?(in afara de schimbarea mașinii bineinteles ?)

Modificat de uadi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, uadi said:

Deja când am branșat ceasurile cu maxidot ora si prima linie din partea de sus se vedeau mai slab iar acele de la temperatura si rezervor pâlpâiau. Ceasurile sunt ok le-am verificat pe masina de origine .

nu are cum... este o problema pe placa ceasurilor.

Solutie - sa cauti pe cineva care se pricepe si are scule dedicate, pentru a adapta acest model de ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, doresc să schimb ceasurile pe Octavia 2 Facelift(2012 ,1.6 tdi)   , codul celor de pe masina este 1Z0920843S   iar cele găsite de mine la un pret decent este 1Z0920843F 

1. Sunt compatibile ? 

2. Ce presupune înlocuirea lor ( electronic ) si eventual un cost estimativ? 

 

Multumesc anticipat pentru raspuns 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, deoarece sunt cu 2 ani mai vechi. IN etka vad ca ambele au maxidot. de ce le schimbi ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa am maxidot_ul mai complex ( cel in care afiseaza,  viteza tempomat,  temperatură exterioară,  ) varianta următoare ca si dotare , am montat tempomat , volan cu comanzi și ma gândeam ca arata mai bine pe afisare tipul acesta . 

Dă-mi un sfat bun , să-mi bag nasul în a schimba sau nu aceste ceasuri ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista mai complex, exista unul singur, care NU afiseaza viteza tempomatului dar orice maxidot afiseaza temperatura exterioara. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la cel cu caractere mărite  si ceva meniu de intri in el 

i-128.jpg

Cel care arata ușă deschisă si cred si sper sa nu-l confund cu cel de pe Superb 

maxresdefault.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Marcriv said:

Vreau sa am maxidot_ul mai complex ( cel in care afiseaza,  viteza tempomat,  temperatură exterioară,  ) varianta următoare ca si dotare , am montat tempomat , volan cu comanzi și ma gândeam ca arata mai bine pe afisare tipul acesta . 

Dă-mi un sfat bun , să-mi bag nasul în a schimba sau nu aceste ceasuri ? 

 

Dacă nu ai meniu suplimentar, este BC simplu. BC+ vrei tu...se poate instala. Oricum, procedura de adaptare a noilor ceasuri, împerechere, etc... O sa te depășească. Trebuie sa apelezi la cineva care are interfață dedicata acestui lucru și sa știe ce are de făcut. Nu este pentru începători. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles,  deci este mai bine să-mi văd de treabă și să investesc in altceva mai folositor . Multumesc din nou pentru ajutor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Ceasurile tale, 1Z0920843S,   daca e corect codul au acele menuri de care vorbesti tu

La octavia 2 nu exista alte ceasuri cu meniu mai complex. 

incearca sa tii apasat pe up/down pe butoanele din varful  manetei de stergatoare pt 5 secunde.. sa vezi meniurile

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am făcut test pe segmentele din display si arata in felul acesta , voi încerca să fac si varianta cu 5 sec pe unul din butoanele de bc 

20190207_085043.jpg

TMBCT21Z8C2137290 , în cazul in care va ajută să vedeți ce model este compatibil cu masina mea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ce ți-am zis.... Nu ai ce sa ți apăsat, ca ai BC lowline. Trebuie sa faci ce ți-am scris mai sus... Sa treci la BC+. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!