Jump to content

Amortizoare Gabriel in loc de Koni


lbanias
 Share

Postare recomandată

Dupa cum imi bate amortizorul Koni spate dreapta(nemaitinind cont de "plinsetul" la denivelari) se pare ca e pe duca. Koni noi ma cam rup la punga , dar am auzit ca amortizoarele Gabriel sint bunicele. Eu unul nici n-am auzit de Gabriel pina n-am avut nevoie. Intrebarea ar fi daca sint mai tari sau mai moi astfel incit sa nu cumva sa-mi atinga cauciucurile la aripi. Masina e cam lasata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

downgrade... :D

downgrade e de la koni la bilstein, asta-i de-a dreptul resemnare in fatza soartei :D gabriel nu prea-s ok, chiar daca-s dintre cei mai mari producatori de amortizoare - multe si proaste :D

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a mea masinuta, aud un plinset (tiuit) in stinga spate atunci cind ma asez la volan si cind ies din masina, sau cind dau cu spatele extrem de incet. Sa incep si eu sa ma gindesc la tipuri de amortizoare de schimb? Exista vreo alta metoda de eliminat plinsetul, macar pe termen scurt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cit face un Koni nou ? Nu ca n-as pune d-astea, da cica-s prea rigide si ar fi contribuit si ele la faptul ca am schimbat 2 seturi de rulmenti la dreapta spate (cu tot cu ax nou ,ca ala vechi fostul proprietar l-a indoit efectiv !!!). Eu zic ca-i o prostie, ca daca ar fi numai amortizorul mort tot ramine arcul care absoarbe ceva, doar nu bate direct pe ax. Dar amortizoarele le schimb ca nu strica, sa vad daca imi mai macina rulmentii. Altii zic ca nu e bun axul, da l-am comandat dupa catalog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cit face un Koni nou ? Nu ca n-as pune d-astea, da cica-s prea rigide si ar fi contribuit si ele la faptul ca am schimbat 2 seturi de rulmenti la dreapta spate (cu tot cu ax nou ,ca ala vechi fostul proprietar l-a indoit efectiv !!!). Eu zic ca-i o prostie, ca daca ar fi numai amortizorul mort tot ramine arcul care absoarbe ceva, doar nu bate direct pe ax. Dar amortizoarele le schimb ca nu strica, sa vad daca imi mai macina rulmentii. Altii zic ca nu e bun axul, da l-am comandat dupa catalog.

Pai rulmentul se mai uzeaza si de la o janta strama de exemplu, dar si de la un ax/bratz stramb. Esti sigur ca doar axul era stramb? Daca ai si bratul stramb atunci e clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca nu vorbesc prea tehnic, dar care-i axul si care-i bratul? Eu am schimbat fuzeta (chestia pe care vin rulmentii si apoi roata). Poate prin asta intelegi brat ?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca nu vorbesc prea tehnic, dar care-i axul si care-i bratul? Eu am schimbat fuzeta (chestia pe care vin rulmentii si apoi roata). Poate prin asta intelegi brat ?!?

Ma refeream la bratul puntii pe care se monteaza fuzeta, din pacate sa acesta poate fi stramb :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca-i bratul e nasol, numai sa gasesc un mecanic care sa stie sa-l vada ca la prima vedere pe o rampa nu pare strimb. S-ar putea sa fie chiar rulmentii prea strinsi, ca cica nu-i poti stringe din prima, tre sa rulezi citiva zeci de km si dupa aia sa revii pentru ajustare finala. Mie mi se pare o prostie, da ei zic ca asa-i la VW. Dar mie nu mi-a zis nimeni de treaba asta si dupa ce am pus al 2-lea set de rulmenti si am revenit imi zice omul ca-i OK, n-are ce sa mai stringa.

Pe cind o sa avem si noi doctori auto?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Am gasit sa cumpar pe spate amortizoare Starmann(Germania).Stiti ceva despre ele?Pe fata o sa iau Gabriel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca foloseai functia "search" gaseai aici sfaturi pentru achizitionarea telescoapelor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inchipuie-ti ca am folosit functia"search".Nu vroiam sfaturi despre Monroe si Bilstein,am intrebat daca stie careva ceva despre amortizoarele Starmann,eventual daca a folosit cineva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!