Jump to content

Inlocuirea placutelor de frana


Catalin
 Share

Postare recomandată

Salut!Sunt in Grecia,si as vrea sa stiu cam cati km mai pot merge dupa ce am martorul aprins la bord?Mentionez ca din cauza vanzatorului nu am putut schimba placheti la bechet,si am facut 650 de km asa!Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    55

  • MARINJUVETE

    20

  • dsf

    9

  • msanyix

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am descoperit troncanitul ala...m-am uitat mai atent dupa 2 zile de circulat cu masina asa (pentru ca prea suna a troncaneala de fier pe fier), si am descoperit ca acea aparatoare de tabla care e pe jumatate de disc, montata in spatele acestuia, pai cand mi-au schimbat placutele si au tras aia de intreg butucul de la roata ca sa poate avea acces mai usor la suruburile de la etrier, probabil au prins si au indoit un pic tabla aia si asa atingea discul, practic discul freca pe aparatoarea aia de tabla.

Solutia ?! Luat o surubelnita mai lunga, si printre spitele de la janta, am impins un pic tabla aia de la suport :icon_thumright:

Acelasi troncanit il am si eu. Am fost prin service cu masina, mi-au schimbat un brat superior anterior (asa parca scrie pe factura), am mers undeva pe la 300 km si a inceput iar sa se auda.. Recent am schimbat kit-ul complet de directie si se paruse ca scapasem de acel sunet. Dupa catva timp acel sunet a reaparut. Spre disperarea mea am mers la un prieten care a descoperit ca de fapt e acea aparatoare de vina. A impins de ea si totul parea ok. Am plecat de la el si sprea casa am luat o denivelare mica si am auzit iar acel sunet. Este drept ca nu se mai auzea deloc de cand a impins el de acea tabla. Am incercat sa mai imping si eu un pic de aparatoare si cand am plecat am observat ca se auzea ceva frecand foarte tare. Am oprit si am tras inapoi acea aparatoare si acum mi se aude iar acel troncanit... Din cate am observat eu se manevreaza foarte usor acea tabla.. Sa fie din cauza vechimii sau asa sunt ele?

Si as ruga pe cineva daca stie cum se numeste mai exact si daca se poate inlocui... As vrea sa stiu daca pot sa o cumpar sa o inlocuiesc si cum as putea sa o gasesc in magazin...

Va multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MARINJUVETE, poti veni acasa linistit. Doar sa fii atent sa nu se desprinda vreun ferodou de pe placuta (se va auzi tare cand franezi). Sa le schimbi cand ajungi acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca placutele de la pagid sunt OK.multe firme/service lucreaza cu aceste modele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am schimbat un burduf la o planetara si am constatat ca placutele pe fata sunt spre final de cariera.Sunt Bosch si am facut cu ele aproximativ 23.000 de km pana acum, dar astept sa se aprinda martorul apoi le schimb.Discurile sunt neuzate fata de cum erau cand am pus placutele, insa ma asteptam sa tina mai mult placutele astea.In orice caz, sunt sigur ca mai duc 5-6000 de km.Intentionez sa-mi iau Ate sau tot Bosch, desi Ate este mai scump cu vreo 100 de lei.Si nu stiu daca merita diferenta avand in vedere faptul ca fac parte din aceeasi grupa de duritate a materialului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus, de cateva luni, placute ATE. Imi par foarte bune, nu scartaie, si lasa mult material pe janta (se inegresc jantele), semn ca nu sunt dure. Masina, cand am cumparat-o, avea pe ea placute JURID - o porcarie - au terminat discurile.

Bosch nu am avut niciodata, deci nu pot sa ma pronunt asupra lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau sa le incerc pe cele de la brembo.sa vad daca isi merita numele pe piata...oricum am in cap sa imi iau discuri brembo max si etriere brembo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin si eu cu aceeasi intrebare. poate ca nu este topicul corespunzator dar am vazut vorbindu-se despre problema care o am si eu la masina.. Cum se numeste acea aparatoare de la discul de frana? Si se poate cumpara si inlocui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cosmine,am ajuns cu bine in tara,buna masina in afara pe autostrada.Cu un plin am facut 1300 de km,fara sa simt ceva oboseala.Am sa vad joi ce placute montez.Am sa v-a tin la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se numeste acea aparatoare de la discul de frana? Si se poate cumpara si inlocui?

7 euro.

post-8441-0-40829200-1290021366_thumb.pn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Cosmine ,tu ce placute ai montat pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM. Altceva nu m-a multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, cat te-au costat cele OEM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auuuuu!Nu mai trebuie sa-mi raspunzi Cosmin ptr ca am aflat singur!De la Porche Bucuresti Nord, evident!

Pret placute fata ATE 490 de lei!Arsh!

Pret placute spate Lucas 280 de lei!

Ma gandeam ca macar placute OEM sa-mi pun si eu cand le-o veni vremea!Dar mi-a pocnit pretul in receptor cand mi-a spus ala de la PBN scorul! :blink:

Asa ca merg pe Bosch-urile care le-am mai avut!

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aoleu

Eu am luate ATE pt fata cu discuri cu tot undeva la 135-150 EUR de pe Ebay in Germania. Placutele schimbate erau originale TEXTAR cu sigla WV stanta pe ele. Pe spate am pus TEXTAR AM si pe fata cum am zis mai inainte. Rezultatul satisfacator, cu jante innegrite pe fata (unde e ATE).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin,

Si totusi, ma roade curiozitatea cat te-au costat placutele OEM la Zalau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Are cineva,sau a vazut cineva placute de fata cu sesizor de uzura,fara acele ciocuri mari,dar cu un suport cu trei picioruse care intra in pistonul de la etrier .Am masina din semnatura,si nu gasesc asa ceva in Craiova!Dar mai caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mishulake, nu le-am luat din tara, deci pretul e irelevant.

Marinjuvete, ce fel de placute, doar astea sunt standard (facand abstractie de marca):

post-8441-0-18451300-1290716533_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Cosmine,eu am cu sarma acolo pe curba sus,si tabla aia de intra in cilindru este mulata pe siguranta aia de sarma.Am cautat cu omul de la magazin 45 de minute in catalogul de placheti,si nu am gasut nimic.Masina este cumparata de mine ,de la un neamt de acasa.Nu cred ca ar avea ceva modificari pe la etrier.Oircum maine voi face ceva poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ca placutele alea nu sunt standard. Daca pui placute normale, nu ar trebui sa ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cosmine!Am sa montez pana la urma fara tablita aia cu trei picioruse.Asta era problema cu ele,ca nu gaseam cu picioruse.Am sa pun Remsa cu 150 lei.Ce zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marinjuvete, vezi pe la Autokappa (in Bariera Valcii) ca au preturi destul de bune. Eu am luat pt mine TRW (pt discuri de 280) cu 140 RON. De schimbat este foarte simplu, daca nu vrei sa le dai 40 RON pt manopera. Aaah, vezi ca-ti trebuie imbus de 7 (putin atipic pt trusele comune)

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc clodius,dar eu am doar doua suruburi de m 10 la etrier.Placutele iasa pur si simpu prin extragerecu mana.Am sa merg si la ei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,cosmine!Femeia de la magazin zice ca de 2-3 ani ei numai pe asa ceva merg,si nu au avut probleme cu clientii.La un mers mai relaxat,nu sportiv,chiar lent ,ce placute ai recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!