Jump to content

Inlocuirea placutelor de frana


Catalin
 Share

Postare recomandată

Buna.  Intrebarea mea este ca trebuie sa schimb placutele de frana, Bosch sau ce marca e cea mai buna? si cat costa? As schimba si la fata si la spate si de unde pot cumpara, si care e cea mai buna calitate?Am un Passat 2004, 1.9 TDI 130 cp.Break

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    55

  • MARINJUVETE

    20

  • dsf

    9

  • msanyix

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru un raport bun pret/calitate opteaza pentru ATE(fata) si TRW (spate). Eu le-am achizitionat cu 190 fata si 120 spatele. Cele mai bune nu stiu daca le gasesti in orice magazin si nu cred ca merita sa le cumperi fara niste discuri pe masura. E o investitie destul de mare. Pentru o folosire normala a masinii e suficient ce ti-am recomandat eu. Bafta

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai bine sterg topic-ul, e mai usor sa ceri mura-n gura decat sa citesti. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

ce parere aveti despre placutele/discurile de frana  JURID by Honeywell Germany.am inteles ca echipeaza masini de la BMW?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Discurile frana fata sunt de 288 diametru stiti ce placute de frana vin ,am vazut ca sunt de mai multe feluri.aveti idee?

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

101, 115, 131CP... toate folosesc aceleasi placute.

Vad ca esti in italia. De unde vrei sa le cumperi? Ai magazine acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt da astia is scumpi! tre sa caut de la noi da intai trebuie sa merg la un mecanic sa vad exact ce are si dupa le schimb pe toate!..M-am uitat la noi pe un site si am vazut de la TRW pe fata costa cam un milion jumate si pe spate 90 de lei..cred ca o sa le iau pe astea...care ziceti ca sunt mai bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu TRW am pe masina de mult timp si sunt multumit de ele...ma tin destul de mult dar eu circul mult in afara orasu;ui si pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trw, ate... Scrie in topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trw stiu ca sunt niste placute mai dure decate Ate. Practic ele uzeaza mai repede discul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in legatura cu pretu...depinde cat umbla fiecar ecu masina...daca faci 100km pe luna si cele chinezesti te tin 3-4 ani poate si mai mult.Si luand in vedere ca schimbi placute la 30-40000 km nu cred ca e cazul sa te mai uiti la 20 lei cand e vb si de calitate.Eu personal fac aprox 80000 pe fata si 50000 pe spate (da stiu,e ciudat dar pe spate schimb mai des)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ai probleme pe spate raman placutele intepenite in port etrier sau pistonasul blocat sau culisele varza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt informatii,am verificat deja astea de cand am obs ca pe spate termin mai repede placutele,totul pare ok,janta nu se incalzeste in mers deci nu cred sa se blocheze...o obtiune ar fi sa schimb tot dar din punctul meu de vedere nu merita investitia momentan.50000 km ii fac intr-un an jumate-doi,nu este  o tragedie sa schimb placutele la 2 ani.

Si placutele se uzeaza perfect uniform (nu am diferente mai mari de 1 mm intre ele la schimbare)

Modificat de Gyorfi Janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Se aude un zgomot metalic extrem de deranjant la roata dreapta . Cand iau viraj la viteza foarte mica. Uneori se aude si la mers drept( de asemenea viteza foarte mica. Viteza este de pana in 5 km/h. Lichidul la servo este la nivel, schimbat anul asta. Jocuri in articulatii nu am. Discuri ok, placute schimbate de curand. Nu prea vad ce ar scoate un zgomot asemenea. Astept pareri. Multumesc.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fie protectia de tabla a discului. Sa nu fie apropiata de disc si sa scoată zgomot. Daca se aude numai la gropi ar putea sa joace placuta in etrier si de acolo sa se auda zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exclus. Cunsoc si acel zgomot. La mine e un zgomot mult mai pronuntat care face deranjeaza urechea. Se simt chiar mici vibratii. Face numai la viteza mica si mereu. Sunt zile in care nu se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!