Jump to content

Inlocuirea placutelor de frana


Catalin
 Share

Postare recomandată

Acum doua zile am schimbat placutele de frana pe fata. As dori sa stiu daca dupa acest schimb trebuie facuta aerisirea sistemului?

Si inca o intrebare : pe recipientul in care se afla lichidul de frana semnul de minim este descris de un triunghi cu varful in sus. Care este referinta : 1. baza triunghiului 2. varful triunghiului 3. imbinarea capacelor indicata de farful acestuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    55

  • MARINJUVETE

    20

  • dsf

    9

  • msanyix

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gata? nu mai posteaza nimeni? v-am incuiat ? :)

PS : poate nu o sa mai conteze nivelul.... daca ma ajutati cu un nou sfat. Nu stiu cand a fost schimbat ultima data (testerul il indica inca in parametri...) - este oare mai bine sa-l schimb? si daca da ce marca sa folosesc (eventual un pret)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata? nu mai posteaza nimeni? v-am incuiat ? :)

PS : poate nu o sa mai conteze nivelul.... daca ma ajutati cu un nou sfat. Nu stiu cand a fost schimbat ultima data (testerul il indica inca in parametri...) - este oare mai bine sa-l schimb? si daca da ce marca sa folosesc (eventual un pret)?

nu este neaparata nevoie sa aerisesti , si nr. 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nr. 2 iar lichidul de frana trebuie schimbat la 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nr.2, nu trebuie sa aerisesti, dar intrebare: n-ai "mesaj" la bord ca a scazut lichidul ??

Eu am completat cu DOT 4, cca 100.000 lei vechi sticluta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Nu am nici un mesaj pt. ca nivelul este inca undeva intre imbinarea celor doua capace si varful triunghilui.

Oricum sunt hotarat sa-l schimb pentru ca nu stiu daca a fost schimbat vreodata. Ce-mi recomandati sa folosesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand lichid de frana original, de la un dealer VW (De ex. PBN daca esti din Bucuresti - ai uitat sa iti scrii in profil orasul). Diferenta de pret intre acesta si unul din comert oarecare este mica si merita sa iei original. Oricum ai nevoie de cam 1L pentru tot sistemul daca e similar cu al meu (vezi masina din semnatura) - ceea ce cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
premiumfaraplumb

Azi am fost pe lizeanu si le-am cumparat pe toate pt passatul meu din 00

disc fata Mintex 235

disc spate Delphi 160

placute fata senzor Delphi 113

placute spate Delphi 75 preturi fara TVA

------------------------------------

Total cu TVA 693 si mai dau 120 pt montare

Credeti ca m-a dus mult?

Nu stiu ce sa zic de Delphi, dar mai ieftine nu stiu daca se gasesc. Oricum sper sa franeze si ea ca o masina noua nu? Sau niciodata nu mai e franarea ca in prima luna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum sper sa franeze si ea ca o masina noua nu? Sau niciodata nu mai e franarea ca in prima luna?

Atentie la primele pedale de frana. Imediat ce ai coborat de pe cric, n-ai frane! Pui cateva frane ca sa se roada putin placutele si sa se mareasca suprafata de contact. Pana atunci, grija mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premiumfaraplumb

Gata. deci n-am facut cu ea decat vreo 10 km. dar daca tin apasat pe frana se duce pedala pana la fund e normal?

si e cam elastica sus, nu prinde brusc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- e normal (asa functioneaza ABS)

- probabil din cauza ca nu s-au rodat placutele si discurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca pride jos?

sau cand stai pe loc si bagi piciorul se duce pana la fund?

au umblat si la airisitoare, daca da e posibil sa fi prin ceva aer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu franeaza cand apesi putin sus.. doar cat sa incetineasca inseamna ca ai aer...

( asta daca sunt rodate discurile/placutele )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am cam aceeasi problema adica prinde jos frana si nu mai este atat de puternica trebuie sa apas pana in capat sa prinde...

la mine s-ar putea din cauza placuteleor de frana de pe fata : Remsa, au un indice ridicat de duritate, tin mai mult dar rod si discul de frana mai repede.

cum se poate aerisi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

( asta daca sunt rodate discurile/placutele )

a facut 10km :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se poate aerisi?

ma refer la lichidul de frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca intrebi cum se poate aerisi atunci pentru tine raspunsul este la service :tomato: .. altfel nu e bine sa iti testezi singur abilitatile. Exista aerisitoare la fiecare etrier si se elimina lichid prin apasarea pedalei ( si asa iese si aer ).

Cauta dupa aerisire pe forum ca s-a mai discutat procedura si modul cel mai bun..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. deci n-am facut cu ea decat vreo 10 km. dar daca tin apasat pe frana se duce pedala pana la fund e normal?

si e cam elastica sus, nu prinde brusc.

La mine a inceput sa tina frana dupa vreo 1000km dupa ce le-am schimbat. Abia dupa ce treci de 7-800km poti sa-ti pui probleme, pana atunci la mine au tinut slab. Incearca sa le menajezi si sa nu te arunci pe ele cu prima ocazie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a inceput sa tina frana dupa vreo 1000km dupa ce le-am schimbat. Abia dupa ce treci de 7-800km poti sa-ti pui probleme, pana atunci la mine au tinut slab. Incearca sa le menajezi si sa nu te arunci pe ele cu prima ocazie.

-la mine franele au inceput tina cam dupa vreo 1000 .....la masina buna .....m-am speriat ca prima oara era sa fac ceva pietoni popice la o trecere de pietoni ...si am avut surpriza sa constat ca am ajuns in partea cealalta ...noroc ca nu au fost victime ....inainte am avut o vectra care incremenea cand apasam frana....da si asta e mai grea ...etc ...cred ca trebuie folosita din plin ca sa se formeze cat mai repede si sa nu ai surprize la franarea de urgenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premiumfaraplumb

Eu stiam ca la passat nu are cum sa prinda aer, deci nu e nevoie de o aerisire a franelor. da recunosc am facut doar 10km cu ea cu toate discurile si placutele noi. Ce m-a cam iritat putin a fost ala de la servce, l-am intrebat: "nu te supara e cam moale pedala si daca tin apasat se duce pana la fund incet ca o seringa"

Si in loc sa-mi zica "da asteapta si tu 100km ca sunt noi" el zice "pai.. niciodata la dieseluri nu o sa tina sus si tare, din cauza servofranei, pai daca ar tine sus si tare cum zici tu ar distruge servo nu stiu ce din cauza presiunii, asa tine..." Si am placat cu o mica durere in inima ca stiau ca la dacie si la renault franele tineau sus si tari :) si parca era o alta siguranta. sa speram ca era un fatalau si n-am dat banii degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care ar fi motivul pt care la passat nu are cum sa prinda aer?

ar mai putea fii si din cauza unor discuri de frana uzate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care ar fi motivul pt care la passat nu are cum sa prinda aer?

Nici unul, e pur si simplu o afirmatie eronata (ca sa ma exprim politicos). Pot prinde aer ca la balamuc, daca au pe unde (chestie pe care am probat-o pe pielea mea)

Daca nu tin:

- sau sunt ne-rodate

- sau exista aer

- sau e servo dusa

functie de circumstante si de simptome este aplicabila una sau alta dintre variante.

Pentru cine scria ca se duce pedala la fund: se duce, dar in cat timp? 1..5 secunde? 30..60 de secunde?

Daca 1..5 sec, e grav. Daca 30..60sec (adica f. f. lent) este normal si este de la ABS.

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine scria ca se duce pedala la fund: se duce, dar in cat timp? 1..5 secunde? 30..60 de secunde?

Daca 1..5 sec, e grav. Daca 30..60sec (adica f. f. lent) este normal si este de la ABS.

nu merge pana la fund... cam pana la jumate in 5 sec...ce ar putea fii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As zice ca aer. Daca dai doua "pompe" se intareste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!