Jump to content

SEAT Ibiza Reference 1.6 TDI


Andrei AXN

Postare recomandată

Mi-a sarit o piatra in capota la viteza destul de mare si m-am ales cu o indoitura si cu o "ciobitura" in vopsea de toata frumusestea.

Bine ca nu am luat-o in parbriz ca se facea zob. [emoji16]

Link către comentariu

Am dat jos inscriptiile cu Ibiza de pe hayon. O sa merg sa polisez zona pentru ca mai sunt urme de adeziv...n-am reusit sa il curat perfect.

Am pus si covorasele textile.

post-6569-14263325188076_thumb.jpg

Link către comentariu

Ma uitam pe un catalog de accesorii si am dat peste un eleron pe care mi s-a pus pata. :D  Este OEM, cod 6J0071650.

 

Vreau sa il comand pe viitor, impreuna cu ornamentele pentru manerele interioare, aspect aluminiu, (la fel ca ornamentele de pe volan)

 

Cam asa arata pe masina:

 

post-6569-0-61621200-1426359940_thumb.jp

post-6569-0-03749800-1426359967_thumb.jp

post-6569-0-86175600-1426359981_thumb.jp

Link către comentariu

Adezivul literelor il poti sterge cu WD40. Eu am curatat pe unul dintre camioane, stickere mari si a mers perfect (cu multa munca, in cazul meu).

Link către comentariu

Iti multumesc pentru info!

Merge mai repede si mai bine cu masina de polishat...oricum vreau sa polishez si oglinzile, au cateva mici gunoaie de la vopsire.

Link către comentariu

Am gasit si eleronul de Ibiza Ecomotive.

 

Prin urmare, ce parere aveti:

 

- eleron din catalogul de accesorii (poza 1 si pozele din postul de mai sus)

 

- eleron de Ibiza Ecomotive vopsit alb (poza 2)

post-6569-0-84566500-1426538248_thumb.jp

post-6569-0-41560300-1426538256_thumb.jp

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Sincer, astea 2 sunt singurele variante? Daca da, mai cauta, nu te grabi.

Link către comentariu

Greu de ales, nu mi se pare niciunul asa atractiv. Parca as tinde spre primul daca nu era asa proemient si fara acea crestare ar fi fost perfect.

Eleronul de ecomotive inteleg ca e pentru consum mai mult, pt ca estetic arata urat, parca ar fi o streasina.

Link către comentariu

Nu sunt multe variante si as vrea ceva OEM.

Cele aftermarket sunt mai proeminente si cu tot felul de forme si nu merg pe masina mea.

Pe Ecomotive este de consum si intr-adevar nu arata prea bine...m-am uitat la mai multe poze si mai atent.

Cel din catalogul de accesorii (varianta 1) arata f bine ca forma, insa am o retinere cu crestatura aia.

Nu as pune deloc dar masina asta nu are deloc (nici macar o mica buza cum este pe Golf 5 sau 6) si arata prea chel spatele.

Link către comentariu

Transmisie in direct...[emoji16]

attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1422707428.752389.jpgattachicon.gifImageUploadedByTapatalk1422707445.958521.jpg

La boxe nu am mai putut monta ramele pe care le cumparasem pt ca lovea geamul in ele. Au magnetul destul de mare si cu cei 4 cm ale ramelor era imposibil sa mai cobor geamul pana la capat.

 

 

poti sa pui te rog o poza cu rama aceea? si detalii de unde ai cumparat-o si cat a costat?  cat se mai lasa geamul spate jos?

Link către comentariu

Mumus...ti-am raspuns cu toate detaliile pe topicul tau.

Nimic nou cu Ibiza, vreau sa imi fac timp sa merg sa ii pun folie. Trebuia sa merg sambata, dar am avut un drum lung de facut si am mers cu alta masina in week-end (vecina din poza). [emoji16]

post-6569-14276938378418_thumb.jpg

Link către comentariu

Si ...? Ai simtit vreo diferenta ?

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu

Haha :)

Off topic: Este in regula F30-ul...am facut 800 km sambata numai pe ploaie torentiala si s-a comportat exemplar 320d xDrive cu ZF8.
Este posibil sa inlocuim A4 cu asa ceva, desi este tentant si un A5 SB 2.0 TDI 190 CP quattro. Stiu ca nu compar mere cu mere, dar 420d xDrive GC este prea scump si depaseste bugetul. [emoji3]
Bineinteles...plusuri si minusuri cunoscute intre marci. Am participat la destule teste comparative intre marci (Audi/BMW/Mercedes), pe diferite modele si este greu de luat o decizie.

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu

Am ajuns in sfarsit si am pus folie pe geamurile din spate.

Nu am vrut o varianta foarte inchisa si am mers pe llumar ATC 20, cu transparenta 23%. Montajul a fost profesional, la una din firmele partenere premium llumar, nota 10 pentru atentie si calitate.

Pe fata nu am pus inca nimic, am mers pe considerentul ca vad cum arata spatele si ma hotarasc la fata locului. Am vrut sa pun ATC 50 (transparenta 54%), dar nu mai era pe stoc.

Ulterior, am testat folia ceramica llumar AIR 75 cu un aparat de infrarosii si este foarte foarte tare. La o transparenta de 73% (se poate monta pe fata sau pe parbriz), respinge caldura incredibil de bine. Pretul este mare, dar merita. Ma bate gandul sa pun asa ceva pe fata desi nu prea ma indur sa dau atatia bani pe folie. [emoji16]

Poze:

post-6569-14282434528923_thumb.jpgpost-6569-14282434641165_thumb.jpgpost-6569-14282434704774_thumb.jpgpost-6569-14282434808741_thumb.jpgpost-6569-14282434860546_thumb.jpgpost-6569-14282434929221_thumb.jpg

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Arata foarte bine ! Daca tot ai mentionat ca pretul este mare la folia ceramica,poate ne spui si cat este ? Ma intereseaza si pe mine,te rog.

Link către comentariu

Multumesc Fredy!

Pretul la folia ceramica este practic dublu fata de folia "normala". De exemplu, llumar AIR 75 este 300 RON pentru geamurile fata (fata de 100-150 RON cate este o folie "normala" pt fata), dar dpmdv merita.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Eu am pe fata si sunt foarte multumit ! La urmatoarea masina vreau sa pun peste tot acelasi tip de folie :D

Link către comentariu

M-am hotarat si voi pune folie si pe geamurile din fata...llumar AIR 75, ceramica.

@qwk La fel am gandit si eu :) la urmatoarea masina voi pune folie llumar din seria de top, insa mai tin Ibiza asta cam 2 ani, estimez eu. Nu o mai schimb pana nu termin definitiv cu investitia in casa si apoi sper sa pot sa-mi iau ce imi doresc, fara compromisuri mari. [emoji16]

Ce buna este culoarea asta...este spalata de doua saptamani si am prins perioada cu ploile...si pare curata de la 3 metri.

post-6569-14285597472177_thumb.jpg

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Arata foarte bine asa. Cu folie pe fata o sa arate si mai bine :D un eleron si o sa arate perfect

Link către comentariu

Multumesc George!

Acum 10 minute am vazut pe Barbu Vacarescu o Ibiza cu eleronul din catalogul de accesorii si arata bine in realitate. Nu este mare si nu iese foarte mult in evidenta.

LE: Bogdan...sunt prea scumpe farurile xenon OEM, nu dau atatia bani. [emoji3] Cel mai probabil ii pun lupe pe farurile actuale si sper sa iasa bine.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!