Jump to content

SEAT Ibiza Reference 1.6 TDI


Andrei AXN

Postare recomandată

Ti-am trimis pm... :icon_thumleft:

 

N-am primit niciun voucher...o sa pun o intrebare.

Link către comentariu

N-am mai rezistat si azi am montaj rotile de vara. [emoji16]

post-6569-14257292658026_thumb.jpgpost-6569-14257292837011_thumb.jpgpost-6569-14257292980052_thumb.jpgpost-6569-14257293151343_thumb.jpgpost-6569-14257293286323_thumb.jpgpost-6569-1425729342089_thumb.jpgpost-6569-14257293508439_thumb.jpgpost-6569-14257293685895_thumb.jpg

post-6569-14257292658026_thumb.jpg

post-6569-14257292837011_thumb.jpg

post-6569-14257292980052_thumb.jpg

post-6569-14257293151343_thumb.jpg

post-6569-14257293286323_thumb.jpg

post-6569-1425729342089_thumb.jpg

post-6569-14257293508439_thumb.jpg

post-6569-14257293685895_thumb.jpg

Link către comentariu

Va multumesc pentru aprecieri. [emoji3]

Imi plac mult si vin bine cu ET36 si 215/45. Anvelopele mi se par cam dure si zgomotoase, dar este si destul de frig (6 grade). Dupa 10 grade cred ca se vor comporta mai bine.

Se vede calitatea BBS...au venit cu inele de centrare din aluminiu, cu prezoane conice si cu capacele pentru valve cu inscriptie (sper sa nu mi le fure). Se comporta foarte ok insa nu am mers decat vreo 30 km pe DN1 si Centura.

Link către comentariu

Jantele alea fac toti bani, arata intr-un mare fel, sa le invarti cu placere!

L.E. ceva mi se parea ciudat la ele si nu-mi dadeam seama ce... daca erau 17 erau perfecte! asa sunt frumoase :)

Modificat de guppster
Link către comentariu

Multumesc, Bogdan. Probabil ai vazut-o parcata, nu?!

gruppster...Multumesc pt. urari! Asa cum am mai scris, daca luam 17 trebuia sa renunt la BBS...erau prea scumpe :)

Azi am facut din nou presiunea in roti, la autosoft...2.3 fata/2.1 spate (cum scrie la carte) si in sfarsit se comporta bine anvelopele. Aveam 2.5/2.3 si mi se pareau dure si zgomotoase. Greu cu manometrele astea necalibrate. :)

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Da, era parcata. Eu eram in drum spre munca. Ce optiuni de faruri ai? :D

Link către comentariu

Aaaa...daa...treci prin zona aia pe unde parchez eu.

 

Chiar vroiam sa scriu ceva legat de faruri: am faruri varianta basic...cu bec H4, la fel ca si Polo TL. M-am tot uitat pe ebay pt faruri...gasesc OEM cu xenon si LED DRL (farurile de facelift), insa cu tot ce mai trebuie ma duc spre 1000 EUR...deci zic pas.

 

O alta varianta mai decenta si care, de principiu se va intampla, este sa montez lupe in farurile actuale. Faptul ca am farurile basic H4, pana la urma reprezinta un avantaj la montajul lupelor, pentru ca pot pune lupe bifazice si voi putea monta bi-xenon. Fata de cele H7, unde aveam faza lunga cu bec separat, aici voi avea ambele faze pe lupa (la fel ca OEM). Vreau sa merg la Alex Jaf pentru ca face niste lucrari de exceptie, inca nu am vorbit cu el, dar as vrea sa le am pana in...vara sa zicem. :D

 

In alta ordine de idei, pana la faruri, vreau sa mai fac urmatoarele:

 

- debadge "ibiza" de pe hayon...cred ca in week-end

- folie pe geamuri...cred ca transparenta 20% spate si 73% fata

- un USB/SD box YATOUR sau ceva de genul, pe care sa il leg la unitatea masinii (pe iesirea de CD Changer)

- vreau sa mai rezolv niste zgomote pe la interior, care au iesit in evidenta dupa montajul arcurilor, in special la polita spate

 

Am trecut de 12.000 km ziele trecute...totul ok.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Arata foarte bine jantele pe masina! Sa le invarti cu placere si fara incidente! :D

Legat de folie, ma gandeam si eu la aceeasi combinatie, iar cea fata mai mult pentru securizare.

Link către comentariu

Frumoase rotile, sa le invarti cu placere ! Foliile, cel mai ok pe spate sunt de 20% ; nu se vede din exterior in masina, insa viceversa vezi perfect si noaptea ; pe fata cu 50% arata super…dar eu le-am dat jos de buna voie la 2 masini…deh, prea multe controale in jur ; pe opel am 73% pe fata de 5 ani, e " invizibila " ;

Uite, 20% spatele, 50% fata.20140215_105024.jpg

Link către comentariu

Ar fi bine sa pun 50% pe fata, dar nu ma mai risc. Am avut la celelalte masini si aveam probleme cu politia. Nu ma mai complic si pun 73%.

Ar mai fi o varianta pentru spate sa pun Llumar ATR 35 Green, care arata exact ca privacy glass. [emoji1]

Ideea este ca nu as vrea sa fie foarte inchisa pe spate...mai este o varianta de folie ATC 20, cu transparenta 20%, care este mai deschisa decat AT 15 cu transparenta evident 15%, folosita in mod uzual.

Vreau sa le si vad cand merg la montaj si iau atunci decizia finala.

Va multumesc pentru urarile de bine! :)

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

am avut eu 50%+ privacy= cop love! Asa ca stai linistit. Pe masina alba imediat sare in ochi geamul colorat. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Cristi...stiu patania ta. Nu-mi trebuie bataie de cap...raman la cea cu transparenta mare. [emoji3]

LE: Am luat un bec Philips cu LED pentru plafoniera, insa chiar daca este comutatorul pe off, ramane foarte putin aprins...10% sa zic. Oare este vreo problema daca sta asa? Pot sa ii fac ceva?

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Nu, nu ai ce sa-i faci. Trebuie ori sa iei si anulatorul pentru el, tot de la ei, ori sa iei leduri chinezesti CanBus ( da, stiu ca suna stupid :) )

Link către comentariu

Ce porcarie...am vazut anulatorul, dar nu am loc sa il pun in plafoniera. Leduri chinezesti nu pun.

Dar e vreo problema ca sta asa? Banuiesc ca nu o sa ia foc. :))

Momentan l-am donat unui prieten pt ca am luat varianta de 38mm si trebuie unul mai lung, cred ca de 43mm (nu sta in suport). Cred ca o sa iau altul pt ca lumineaza apropiat de cele OEM si mi-a placut.

Zilele astea imi da un prieten o lampa de numar cu LED, originala de A5 Coupe 2013 (el si-a pus camera in locul lampii)...oare se potriveste la mine? Da eroare si asta?

Nu ma pricep la becuri si beculete...acum descopar "America" :)

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Nu trebuie sa iei niciun anulator pt plafoniera. Teoretic problema trebuie sa dispara prin alaturarea unei rezistente in paralel cu ledul pt eliminarea curentului parazit ce poate aparea deoarece plafonierele in general functioneaza in PWM. Cele canbus au deja acea rezistenta dar este de valoare foarte mica pt a imita consumul unui bec incandescent si se incinge tare. Eu am pus leduri chinezesti fara canbus si functioneaza foarte bine si lumineaza f ok fara tente diferite de culoare.

Probabil niste rezistente de 2K ohm ar fi fost ok.

Link către comentariu

Pai anulatoarele alea sunt fix niste rezistente si scopul lor este sa ridice consumul de la cel al ledurilor la cel al becurilor normale, ca sa nu mai dea eroare. Se leaga undeva pe cablu, nu neaparat in plafoniera.

Nu stiu daca se potrivesc sau nu lampile de numar, dar sigur vor da si alea eroare.

Link către comentariu

Da stiu anulator e de fapt poveste de adormit copii, un cuvant inventat pt rezistoarele de putere gen(6ohm 50W) pentru ca cei habarnisti sa parca ca nu stiu ce chestie scumpa au cumparat si care a meritat pretul :))

Eu ziceam sa puna la plafoniere niste rezistoare mici pt anularea curentilor paraziti, pt ca nu este nevoie neaparat de consumul unui bec cu filament sa functioneze.

Link către comentariu

Ledurile mele OEM de la numar puse pe un Polo (echipare de baza cred) nu au dat eroare. S-ar putea sa mearga, cred ca este aceeasi inginerie la mijloc

Link către comentariu

Multumesc baieti! O sa incerc cu lampa de numar...daca merge, o tin, daca nu...o pastrez pe a mea.

Interesant este ca masina asta are o singura lampa de numar, pusa central. Asta da reducere de costuri. :)

Referitor la plafoniera, ma depasesc discutiile de aici cu rezistente si etc :)

Apelez la voi in cazul in care va fi nevoie.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!