Jump to content

SEAT Ibiza Reference 1.6 TDI


Andrei AXN

Postare recomandată

E in regula,sunt frumoase,o sa vina foarte bine cu ET 36. Vezi poate gasesti anvelope cu " buza " ceva mai pronuntata,dau bine pe janta si ofera si protectie la borduri.

Modificat de FRE
Link către comentariu

Abia astept sa le iau si sa le montez...

Din ofertele pe care le am la anvelope, cea mai buna varianta este Pirelli P7. Alte brand-uri premium sar de 500 de RON si ies din discutie. Ar mai fi Toyo CF2, dar parca as lua Pirelli. Multi producatori nici nu fabrica dimensiunea asta.

Pentru puterea pe care o are (a se citi mica), fac fata Pirelli sau Toyo, chiar daca eu o alerg si vor face fata si la o eventuala resoftare, pe viitor.

Ibiza asta imi place mai mult pe zi ce trece si sunt foarte multumit de ea. Am schimbat cateva masini in ultimii ani, masini de buget redus si tot timpul nu imi conveneau diferite aspecte. Acum sunt ok si nu imi trece prin cap sa o schimb. Mi-as dori ceva pentru sufletul meu, dar momentan bugetul merge in alta directie.

O sa fac si un wish/to do list, pt ca mai am destule chestii in plan.

Link către comentariu

Am comandat astazi jantele BBS SR pe 16". [emoji16] Sunt pe stoc la producator, trebuie sa ajunga in 7 zile lucratoare.

Azi am vorbit din nou si am obtinut un pret mai bun...pana la urma dau 137 EUR/bucata, fata de 154 EUR/buc cat primisem initial.

Joi la 9.00 m-am programat pentru montajul arcurilor. Sper sa reusesc sa ajung.

Link către comentariu

Eu am mers vreo saptamana cu arcurile ” sa se aseze ” apoi am facut si geometria ; ca idee nu a dat diferente semnificative insa este bine de verificat.

Link către comentariu

Pai asa voi face si eu. Le montez, merg cu ea si apoi fac geometria. Asa am facut mereu cand am mai "umblat" la suspensii. :)

Link către comentariu

Azi am fost in concediu si am rezolvat o multime de chestii.

Legat de masina, avem urmatoarele:

- am montat arcurile Pro Kit

- dupa ce am mers cativa km, sa se "aseze" arcurile, am facut geometria, sa fie totul in regula

- daca tot eram la service, am schimbat filtrul de aer si cel de polen. Erau cele originale ale masinii, din oct. 2013 si am preferat sa le schimb chiar daca aveau 10.200 km.

- am demontat si lasat la vopsit carcasele oglinzilor...sper sa le iau maine

Legat de arcuri, sunt foarte multumit de comportament...masina s-a lasat cat trebuie si sunt foarte ok. Am umblat 110 km azi, dupa montaj, si pot spune urmatoarele: masina este mai rigida dar o simt mai inchegata, nu se mai ridica de bot la acceleratie, nu se mai lasa de bot la franare, la viteze mici este mai ok decat cu cele OEM, pe denivelari mari are putin tendinta sa topaie, dar nimic deranjant.

Cred ca se vor mai "lasa" dupa vreo cateva sute de km...si vor deveni mai moi...asa am patit si la KW pe G5, in primele 2-3 zile erau tari, apoi au fost mai ok.

Pun si doua poze cu masina, desi este extrem de murdara....nu am mai apucat sa o spal.

post-6569-14237741346542_thumb.jpgpost-6569-14237741414793_thumb.jpg

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Ieri am reusit sa o spal si azi i-am facut cateva poze.

post-6569-14239255360707_thumb.jpgpost-6569-14239255445785_thumb.jpgpost-6569-14239255521944_thumb.jpgpost-6569-14239255612637_thumb.jpg

Abia astept sa pun rotile de vara. [emoji16]

Link către comentariu

E bine ca voi aveti destule seturi din care sa alegeti. :icon_thumleft:

 

Sper sa ajunga si ale mele saptamana viitoare.

Link către comentariu

De miercuri are si capacele oglinzilor vopsite in alb. Am oscilat intre alb si negru lucios, dar am ales alb. Daca ma plictisesc de ele asa, le fac negre din nou. [emoji3]

post-6569-14245114479691_thumb.jpgpost-6569-1424511457444_thumb.jpg

Manerele le las asa cum sunt.

Link către comentariu

Azi am dat o fuga pana la niste baieti recomandati de colegul Rave si in poza este rezultatul.

Am vrut sa pun si folie pe geamuri dar nu se putea azi. Merg alta data.

post-6569-14245227575237_thumb.jpg

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Le-as fi pus azi dar nu am anvelope...abia luni sau marti imi ajung. [emoji3]

Link către comentariu

Imi plac jantele, cred ca se potrivesc foarte bine cu masina. Asteptam sa le urci pe masina :D Sa le invarti cu placere !

PS cat te-au costat cu totul?

Modificat de georgeMKO
Link către comentariu

Multumesc, baieti!

Sper sa dea bine pe masina.[emoji16]

Imi place foarte mult culoarea si faptul ca sunt foarte bine finisate.

Mi-am dat seama azi ca am uitat sa comand fitting kit-ul (inele si prezoane). Maine sun si sper sa il gasesc pe stoc.

@georgeMKO Am mai scris in alte posturi, jantele au costat 548 EUR. Anvelopele Pirelli P7 215/45 costa 439 RON/bucata. Probabil costul total este in jur de 1000 EUR cu montaj.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

I-am aratat acum unui prieten jantele si am gasit fitting kit-ul intr-una din cele 4 cutii. [emoji16]

Noroc cu el, ca maine comandam inca unul. :))

Link către comentariu

Am luat azi anvelopele Pirelli P7.

Sunt fabricate in 2015, mai exact 0315...si sunt Made in Romania. :))

Eram decis sa pun rotile zilele astea, dar mai stau putin sa vedem evolutia vremii.

Gata...am terminat cu rotile. :)

post-6569-14254084994127_thumb.jpg

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!