Jump to content

SEAT Ibiza Reference 1.6 TDI


Andrei AXN

Postare recomandată

Se prezinta ca nou dupa 65.000 km, daca vrei sa-l vezi pe viu da-mi un PM si ne intalnim cumva.

Link către comentariu

Multumesc mult! Poate ne nimerim la o intalnire cumva. Oricum modelul asta o sa il iau si eu...nu mai caut altceva.

Link către comentariu

Gata...am comandat acum arcurile Eibach Pro Kit, cod E10-81-010-05-22, varianta pentru incarcare pe axe de 940 kg fata/820 kg spate. Pana la urma le-am luat de la un magazin de pe ebay, cu livrare in aproximativ 2 saptamani.

 

Sper sa fie ok si sa ajunga ce trebuie.

 

Ieri am cerut oferta pentru jante. Saptamana viitoare vreau sa le comand. :D

 

Mai ramane sa ma decid la anvelope, insa mai aproape de 1 martie.

Link către comentariu

Transmisie in direct...[emoji16]

post-6569-14227074373498_thumb.jpgpost-6569-1422707451897_thumb.jpg

La boxe nu am mai putut monta ramele pe care le cumparasem pt ca lovea geamul in ele. Au magnetul destul de mare si cu cei 4 cm ale ramelor era imposibil sa mai cobor geamul pana la capat.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Foarte multumit de cum se aude si de montaj.
A fost mult de munca, si detaliez putin: ne-am bucurat cand am dat fetele de usa de pe spate ca sunt fire trase. Insa sunt trase din dreptul boxei pana in mufa de sub stalpul B. Tipul la care am facut montajul avea o instalatie electrica de Golf 5, a scos pinii din niste mufe si i-a montat in mufele mele, apoi a tras fir de la RCD pana in mufa...astfel s-a evitat gaurirea mufei si tragerea firului direct de la RCD pana la boxa.
RCD-ul a recunoscut singur boxele spate, nu a mai fost nevoie de codare, a aparut si functia de Fader, totul functioneaza perfect.

A mai fost facut un artificiu elegant: la montajul cablului de curent pt amplificatorul subwooferului...nu am mai montat siguranta de langa baterie. Masina are un panou de singurante deasupra bateriei, cu un loc liber. A fost demontata siguranta din kit-ul de cabluri si s-a potrivit la dimensiune cu spatiul de acolo, astfel s-a introdus frumos si OEM-ish cablul in panoul de sigurante de pe baterie. Se intelege din poza...cablul este montat exact ca cele OEM, doar ca siguranta este portocalie si nu neagra, cum sunt cele din fabrica.
post-6569-14227245854212_thumb.jpg

Am reglat subwooferul aproape de minim si se aude bine si decent, fara bubuiala.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Bravo, felicitari pentru operatiune!

Ai luat cablurile tu sau are el tot ce trebuie pentru montaj?

Link către comentariu

Multumesc!

Ma bucur ca am reusit sa le montez...le tineam in portbagaj de cateva luni. L-am prins greu de tot pe tipul care mi le-a montat...de vreo doua saptamani tot il sun.

Am luat eu ce stiam ca imi trebuie, adica un kit de cabluri de amplificator si niste cablu de difuzoare.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Au sosit azi arcurile Eibach Pro Kit.

Incredibil...am primit confirmarea livrarii de la furnizor ieri la ora 17.30 si azi la 11 le-am primit. :)

post-6569-14232204558414_thumb.jpg

Link către comentariu

Arcurile astea sunt de departe cea mai folosita metoda de a cobori masinille, cel putin pe forumul asta :icon_thumleft:

 

Hai sus cu ele, ca gata s-au dus zapezile :D

Link către comentariu

Adevarat, si eu am avut eibach pe ibiza 6L dar mi-a coborat-o mai mult de fata decat de spate..per total erau ok ; arata ca u suspensie sport de fabrica ; sunt ok pt ca nu distrug amortizoarele OEM prea repede.

Link către comentariu

Cristi...din cate am citit, sunt cele mai folosite la nivel global.

Si eu abia astept sa le pun. Daca nu ninge mult zilele astea, saptamana viitoare as vrea sa le montez. [emoji16]

M-am tot gandit si am facut calcule cu privire la jante si anvelope.

Am cerut oferte de anvelope 215/45 R16 si 215/45 R17. Din ce am gasit eu (oferte standard), anvelopele pe 17 sunt mai ieftine decat cele pe 16.

Prin urmare, este foarte posibil sa ma coste mai putin varianta janta + anvelopa de 17, decat 16...dar apare o problema.

Daca iau 17 trebuie sa renunt la BBS-uri pt ca sunt prea scumpe. Oricum sunt scumpe si pe 16, dar sunt dispus sa le iau.

Complicat...insa in acest w/e iau decizia finala, iar la inceputul saptamanii viitoare comand jantele si anvelopele.[emoji1]

Link către comentariu

Pe 17" nu ar trebui sa mergi cu 40? Daca poti sa pui 45 pe 17 e ok, daca nu si trebuie sa pui 40 atunci as ramane la 16, nu merita pentru o masina de naveta...

Link către comentariu

Eu mi-am montat 205/45 ZR 17,sunt mai inguste insa si mai inalte,pentru drumurile noastre sunt perfecte iar in combinatie cu Eibach arata foarte bine ( zic eu ).

Link către comentariu

Intre 215/40 si 205/45 nu e diferenta la confort ; doar oleaca la manevrabilitate si poate ceva infim la consum ; sunt de parere ca fabricantul stie mai bine ce recomanda..dar fiecare face cum vrea..

Link către comentariu

Eu zic ca este diferenta la confort ! Insa cum spui si tu,fiecare face cum vrea - oricum dimensiunea mea este mai scumpa decat 215/40 nefiind asa uzuala.

Link către comentariu

Asa cum s-a mai scris, dimensiunile "oficiale" sunt 215/45 R16 sau 215/40 R17.

 

Clar, 215/40 R17 nu pun, sunt prea joase si mi-ar da batai de cap...folosesc masina zi de zi si merg destul de mult (cam 25-30k km/an), mai parchez la munca pe cate o bordura cand nu gasesc loc, etc.

 

FRE...am vazut diferentele de anvelope la tine, la Dun si la qwk si cel mai tentant ar fi 215/45, inclusiv din cauza pretului (sunt cele mai ieftine dintre cele 3 dimensiuni de luat in calcul). Plus ca sunt mai confortabile si este umplut mai bine spatiul dintre roata si aripa.

 

In momentul de fata balanta inclina peste 50% spre BBS SR pe 16" si anvelope 215/45 R16, chiar daca ma costa mai mult (jantele sunt 616 EUR si anvelopele in jur de 100 EUR bucata). Nu imi vine sa renunt la BBS, sunt mai usoare, mai utilizabile la mersul de zi cu zi, arata foarte bine, au culoarea perfecta...ce sa mai, sunt ce trebuie.

 

Pe 17", as lua jante Borbet LV5 (aproximativ 600 EUR si anvelopele in jur de 90 EUR bucata), diferenta este de maxim 50 EUR in minus, ceea ce nu mai conteaza la costul total. BBS pe 17 nu cumpar, as depasi cu mult pragul psihologic de 1000 EUR pentru jante + anvelope.

 

Oricum m-am intins mai mult decat aveam de gand si sar bine de 10% din valoarea masinii cu rotile astea...dar asta este. :screwy:

 

Ma cam mananca sa aleg 17 pentru aspect, dar cred ca voi lua decizia rationala si nu emotionala. :D

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Eh zic ca nu merita 17" la drumul pe care-l faci zilnic. Asta nu e masina de show si, daca te apuca vreodata, poti sa iei niste jante frumoase si alta data. Dar pentru zi cu zi sunt ok 16". Echivaleaza cu un 17" pe Golf asa ca nu sunt chiar mici totusi...

Link către comentariu

Multumesc pentru sfaturi baieti.

In proportie de 99%, decizia este luata. Am cantatit-o destul de mult, avand in vedere ca "arunc" 1000 de EUR si nu as vrea sa imi para rau.

In concluzie, voi da comanda la inceputul saptamanii de jante BBS SR 16" si anvelope 215/45 R16. Mai astept niste oferte de anvelope si atunci voi alege marca si modelul.

Nu am foarte multe variante la dimensiunea asta si probabil voi lua ceva de mijloc...nici no name, dar nici nu dau mai mult de 500 RON/bucata.

Link către comentariu

Tu ai 5x112 distanta intre prezoane ? M-am uitat pe lista de la BBS si nu au disponibil pe 16" decat 5x112 ( ma gandeam ca Ibiza e similara cu Polo 6R la acest aspect,respectiv distanta intre prezoane 5x100 ).

Link către comentariu

Am 5x100, ca si Polo, dar mai nou se fabrica SR-uri pe 16 si cu prindere 5x100.

 

Pe site-ul oficial BBS apar doar cand intri in configurator. Eu am vazut initial pe site, apoi am cerut si primit confirmarea ca se fabrica de la firma de unde comand jantele.

 

 

post-6569-0-79863700-1423334331_thumb.pn

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!