Jump to content

SEAT Ibiza Reference 1.6 TDI


Andrei AXN

Postare recomandată

Bbs sunt frumoase..dar pe culoare gri oem daca gasesti..altfel, mie imi plac ronal-urile ; nu faci nicio afacere daca iei jante inchise la culoare..o sa para mai mici..parerea mea

Link către comentariu

Din pacate BBS SR nu se fabrica cu prinderea 5x100 pe 16, deci ies din discutie (si imi plac foarte mult).

Sparco imi plac ca design, au specificatiile perfecte, 7J cu ET35, insa nu stiu cum este culoarea Matt Bronze in realitate si daca da bine pe alb. Vreau sa le vad undeva si sa ma conving.

Dpdv calitativ ce stiti de Sparco? Sunt ok?

Bgd...ai dreptate cu jantele inchise la coloare. Si eu m am gandit la acest aspect, insa dau bine pe albul masinii.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Hmmm...ce de bunatati :))

Ronal as alege eu...Sparco sunt biniditot dar cred ca sunt prea mici pe 16 sa se vada efectul lor...plus ca mai trebuie luat in calcul si franele...cu cat sunt mai aerisite...cu atat se vor vedea niste disculete....cum se vad la cei cu frane de 256 si roti pe 18 :))

Link către comentariu

Sunt la limita cele Sparco pe 16 pt a arata bine...ideal ar fi sa pun 17 insa tot pachetul devine prea scump...ar trece lejer de 1000 EUR si nu merita la o masina de 8k.

M-am gandit si la cum se vor vedea franele, dar cu roti pe 16 nu apare efectul ala de disc minuscul.

Gasesc o gramada de jante interesante SH si numai pe 17, dar imi trebuie factura si din aceasta cauza ma uit la jante noi.


Azi am surprins un kilometraj: 6666 km.

 

 

post-6569-0-85836700-1418063428_thumb.jp

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Ieftin si frumos as lua Alutec Xplosive. Le gasesti de la ~325 in sus.

La destul de multe firme de dezmebrari poti avea sansa sa gasesti jante frumoase, SH si cu factura.

Modificat de guppster
Link către comentariu

Multumesc pentru recomandari si pentru pm.

Cele din link nu ma atrag. Nu imi plac jantele cu astfel de design. Prefer ceva mai simplu si brand cat de cat ok.

Am gasit destul jante interesante pe la dezmembrari/diverse persoane...insa pe 17...cu anvelope nu tocmai ok...etc. Mai este timp pana in ianuarie-februarie sa ma decid ce fac.

LE: Anvelopele 215/45 R17 sunt apropiate la pret de 215/45 R16...:)))

Nu zic nimic momentan, insa...tentant! [emoji16]

LE2: Maine la 8.30 duc masina la PBN pt zgomotul la acceleratie. Revin cu info maine seara dupa ce o ridic.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

La fel m-am stresat si eu cu jantele si pana la urma am mers pe 17" cu cauciucuri 215/45r17 :D La polo, cel putin, umplu (cauciucurile mai mari) golul din aripa foarte bine si o fac sa para mai masiva, mai inchegata.

Link către comentariu

@qwk Am urmarit topicul tau si discutiile din aria Polo. Este aceeasi situatie si la Ibiza...ar arata excelent cu jante pe 17 si anvelope 215/45.

Trebuie sa vad si pretul la jante pe 17...pana acum nu m-am uitat. Mi-am propus sa nu trec de 1000 EUR pt jante + anvelope si nu voi lua anvelope no name. [emoji16]

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Ohoo, nu treci, stai linistit. Eu am platit pe jante 800 lei (originale) + 60 euro vopsitul lor (din pacate nici afara n-am gasit unele impecabile). Cauciucurile le-am luat de la un magazin(site) din Sibiu cu 530 lei/buc. 

 

Eu am ajuns la 1000e cu tot cu arcurile sport si telescoape :D

Link către comentariu

El vrea cu factura.

Vezi si pe ebay daca poti gasi ceva.

La site-uri de anvelope, intradevar janteanvelopepromotii.ro au cele mai bune preturi. O sa fiu la a 3a achizitie de anvelope de la ei in primavara.

Link către comentariu

Vreau cu factura si as vrea noi, cel putin anvelopele.

In alta ordine de idei, azi am fost la Porsche. Nu am rezolvat nimic, mi-au zis ca nu se aude niciun zgomot suspect, nu necesita un update de soft, nu da erori, merge ok.

Simptome nu sunt, masina intradevar merge bine, insa eu tot aud un zgomot la acceleratie.

Sper sa nu fie probleme pe viitor.

Link către comentariu

Weekend-ul acesta am facut o plimbare la Poiana Brasov. La dus am mers pe drumul clasic (Predeal) si am mers linistit.

La intoarcere am luat-o pe Cheia, am prins foarte liber si am alergat putin. Asfaltul era ud si pe alocuri uscat. Din nou am ramas extrem de placut impresionat de anvelopele Conti TS850...pur si simplu au aderenta in orice conditii.

Masina a mers bine, insa franele sunt slabe rau...la un mers mai sportiv cedeaza imediat.

Dupa ce ii voi pune roti pe 16 cu anvelope 215/45 si arcuri sport, sper sa devina mai rigida si cu un comportament mai bun pe viraje.

Am ajuns cu masina foarte muradara si m-am oprit la spalatorie.

Cateva poze:

post-6569-1418659014423_thumb.jpgpost-6569-14186590215227_thumb.jpgpost-6569-141865902766_thumb.jpg

LE: Am prins si doua poze frumoase.

post-6569-1418659507469_thumb.jpgpost-6569-14186595136136_thumb.jpg

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Frumos :) consum?

Dupa rezolutie si claritate par a fi facute la repezeala cu telefonul :)) sper sa ma insel :P

Link către comentariu

:) pozele sunt facute cu telefonul (iphone 6) si nu au niciun efect...dar se pare ca face poze f bune cand are lumina buna.

Despre consum nu stiu ce sa zic (nu am CB )...am pus plinul la plecare din Bucuresti...am facut in jur de 500 km si mai am jumatate de rezervor...estimez undeva in jur de 5%...poate chiar mai putin.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Este foarte bun consumul, ma asteptam sa consume mai mult acest motor. Insa, o ajuta si masa de 1170 kg (sofer de 75 kg, adica eu).

De cand am luat 1.6 TDI, am trecut din nou in etapa in care nu ma uit la consum si la pretul carburantului. Cand aveam Renault-ul benzina ajunsesem sa sar de 1000 RON pe luna, cost carburant.

Eu fac destul de multi kilometri si chiar se simte consumul mai mic.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Ma bate gandul sa inlocuiesc pe viitor schimbatorul ala ordinar cu unul dintre astea:

 

1. este de Ibiza FR facelift (nu gasesc cod)

2. este de Ibiza FR pre FL (6J0711113F 041) - am cerut o cotatie de pret

3. este din catalogul de accesorii OEM (6J0064230A)

 

Ce parere aveti?

 

Mentionez ca va fi in peisaj si un volan de piele cusut cu ata rosie (daca nu se da, probabil cel fara comenzi din anuntul postat de Rave). As vrea volan de FR/Cupra (cel cu parte inferioara plata) insa gasesc doar la preturi uriase si nu dau 3-4 sute de Euro pe volan.

 

Port in portbagaj difuzoarele Hertz comandate acum vreo luna, ramele adaptoare, cablurile, si subwooferul, insa nu am apucat sa montez nimic. Sper ca saptamana viitoare sa merg sa montez tot.

post-6569-0-94053700-1418762200_thumb.jp

post-6569-0-03602000-1418762225_thumb.jp

post-6569-0-22051000-1418762234_thumb.jp

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Eu zic sa iei unul asa(click!) (daca nu te deranjeaza ca scrie pe el 6 viteze - si nu ar trebui).

 

129357_Volkswagen_Golf_GTD_2015_-_On_se_

 

Arata foarte bine si este foarte, foarte bun la pret. De adaptat nu e greu, eu tot unul de Golf 7 am adaptat pe Golf, iti explic ce si cum.

Cele de Ibiza sunt mai scumpe, si mai urate (parere personala):

 

link 1: http://www.oemvag.es/fr/seat-altea-5p-2004-2009/937-pommeau-levier-de-vitesse-aluminium-cuir-noir-en-5v.html

 

pommeau-levier-de-vitesse-aluminium-cuir

 

link 2: http://www.oemvag.es/fr/seat-ibiza-6j-2008-2012/544-pommeau-levier-de-vitesse-rouge-emotion-5-vit.html

 

pommeau-levier-de-vitesse-rouge-emotion-

Link către comentariu
MosCraciunRevine

Consumul este normal,bun,dar normal la acest motor,dar si masinuta este usoara...fata de un golf 5 cu 1450 kg (fara sofer)...Oricum drumuri bune!

Link către comentariu

Cel de Golf 7 imi place dar nu m-as baga sa il adaptez. As vrea ceva plug and play.

Am primit pretul pentru cel de FR non FL si este exact cum ma asteptam...100 Euro.

Celelalte de SEAT nu imi plac. [emoji16]

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!