Jump to content

SEAT Ibiza Reference 1.6 TDI


Andrei AXN

Postare recomandată

Multumesc mult Bogdan! Ce ne-am face fara tine si informatiile pretioase pe care le dai! [emoji16]

Atunci comand astazi un set de difuzoare pt usile din spate: Hertz Dieci DCX165.3, 60W RMS.

Le-am mai avut pe Ibiza 6L si am fost foarte multumit de ele.

Momentan le pun pe playerul RCD215, montez si subwooferul pe care il am si vedem ce iese.

Pe viitor intentionez sa insonorizez usile fata+spate si portbagajul.

Trebuie sa vad ce gasesc sub fetele de usi si cum se poate aplica insonorizant, apoi decid cum le fac. Vreau sa aplic mai ales pe spatele fetei de usa un insonorizant tip pasta.

post-6569-14168140014934_thumb.jpg

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Crezi ca are rost sa iei ceva asa bun, tinand cont ca dai cu semnal de 2 lei in ele? Eu am avut experienta asta pe bora cand am montat niste GZ-uri bengoase pe playerul de fabrica, rezultatul:===> sunet mult mai prost fata de oem. Nu cred ca ar trebui sa sari cu coaxialele de 30watti, sincer. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Sfatul meu este sa pui sistem pe spate, la fel ca si pe fata ; am facut si eu odata greseala sa pun coaxiale pe spate si mi-a parut rau..la ultimele 3 masini am pus in usile din spate mac audio 2.16 parca, la beloud sunt 210 lei ; raportat calitate / pret foarte bun si isi fac treaba super ok. Bafta

Link către comentariu

Cu sistemul este mai incomod pentru ca trebuie sa lipeste bine de tot crossoverul prin usa ca altfel cu siguranta se dezlipeste si nu vrei sa ti bancane pe acolo. :icon_thumleft:

 

Era topicul lui Fuscobal ( legat de sunet) si ordinea corecta ar fi:

1. Hu

2. Difuzoare

3. insonorizare

4. Samd

Link către comentariu

Cristi...este adevarat ce spui dar caut o solutie si pentru player pe viitor...si iau difuzoare cat de cat ok de acum.

Stiu topicul lui fusco si am mai apelat la el din cand in cand...dar momentan merg asa cu RCD215 pana gasesc o solutie de aftermarket ok.

Bgd...m-am gandit sa pun sistem, dar unde pun tweeterele? Nu pare a fi niciun loc OEM pt ele si nu vreau sa improvizez. Referitor la brand, merg pe Hertz...am avut si am fost extrem de multumit de ele.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Ca idee, tot din topicul colegului Fusco, am vazut si o alta abordare. Decat sa ai 12402384023 de difuzoare intinse prin masina mai bine faci un sistem amplificat pe fata ( componente de 16.5 midbass cu 1-2" tweeter) si o insonorizare si se pare ca rezultatul ar fi mult mai satisfacator. Eu zic  sa nu te grabesti si sa mai analizezi putin situatia. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Daca schimbi difuzoarele, cum faci cu garantia? Mie mi-au spus cei de la PBN ca imi anuleaza garantia pe electric daca le schimb

Link către comentariu

Cristi...asa este. Este suficient un sistem bun pentru fata...amplificat, insa fara un HU bun e totul degeaba.

Vreau un sunet decent...nu ma apuc sa bag X% din valoarea masinii in sunet.

Momentan pun difuzoarele pe usile spate, pun subwoofer-ul Focal care se aude excelent (nu bubuiala), apoi as vrea insonorizare si HU (aici e mai dificil si costisitor). Cam atat cu partea de audio.

Cu garantia...ma descurc...nu imi fac probleme de genul.

Mai importanta este garantia care ma tine in loc sa ii fac soft...dar o sa vad cum fac si cu asta.

Suna tentant sa zicem aprox. 130CP si 3xx NM pe 1170 kg.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Inca nu am verificat daca se face pe OBD sau trebuie deblocat ECU...

Pana in primavara oricum mai stau cu softul stock si ma interesez mai mult atunci.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Banuiesc c se poate folosi un calculator de coloana de Polo, in cel mai rau caz, si tot se fac active. Nu?

Link către comentariu

Nu prea ma intereseaza partea de comenzi...exista un set de capace care cred ca se pot pune in locul lor.

Ma intereseaza foarte mult daca se potrieste airbag-ul...asta fiind criteriul daca se cumpara sau nu.

Link către comentariu

Mai bine asa si il pot imbraca eu cum vreau...multumesc mult pentru hint Bogdan.

Daca mai vezi anunturi interesante da-mi si mie de stire te rog. [emoji16][emoji16]

Link către comentariu

Ma bate gandul sa comand volanul din anuntul de mai sus, cel fara comenzi. Initial ma gandisem sa il imbrac pe al meu, dar are forma mai ok cel imbracat din fabrica.

O poza de azi: post-6569-14171615089938_thumb.jpg

Link către comentariu

Totul bine cu Ibiza...a mai adunat vreo 400 km de la ultimul post.

Am reusit sa testez anvelopele Conti TS 850 si pe zapada...in continuare extrem de multumit. Aderenta foarte buna, inclusiv pe franare. Am mers inclusiv pe un drum neasfaltat unde nu fusese deszapezit...si nu am avut nici cea mai mica emotie...

In continuare am un zgomot metalic la acceleratie...de pe la 1500 rpm pana pe la 3000 rpm...am citit ca se rezolva cu update de soft sau cu recalibrarea injectoarelor insa nu am avut timp sa merg la Porsche sa vedem ce si cum.

Link către comentariu

Multumesc pentru info! Testul asta nu il vazusem.

Confirm si eu cele mentionate in test. Eu merg aproape zi de zi pe DN1 cam 50 km si este plin de apa in perioada asta...insa isi fac treaba cu brio aceste anvelope chiar si la viteze mai mari.

De cateva zile am inceput sa ma uit dupa jante de aliaj pentru vara, dar voi reveni cu detalii in alt post.

LE: Astazi am vb la Porsche si saptamana viitoare vreau sa incerc sa rezolv cu zgomotul la accelerare.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Ziceam ieri de jante...initial am vrut sa iau pe 15" si sa pun anvelopele 185/60 R15 din echiparea de fabrica (sunt aproape noi, au 5000 km rulati), dar nu am reusit sa ma impac cu ideea si nici nu am gasit un model care sa imi placa.

 

Am luat decizia sa iau jante pe 16 pana la urma si sa cumpar anvelope noi, desi ma costa mai mult decat dublu fata de 15", unde as fi luat doar jantele.

 

Am inceput sa caut si vin cu niste variante intre care oscilez, le pun in ordinea in care le-as cumpara:

 

1. Borbet BL5 7J x 16, ET 38

2. BBS SR 7J x 16

3. Borbet LV5 7J x 16 ET 38, Antracit mat (le-am mai avut si mi-au placut mult, insa parca imi doresc culoare deschisa)

4. Ronal R46 7J x 16 ET 35

5. Rial Milano 6.5J x16 (ET-ul nu il stiu)

6. Sparco Asettogara Matt Bronze 7J x 16 ET35

 

Nu m-am uitat la OZ (sunt prea scumpe), nu ma uit la brand-uri no name, sunt dispus sa dau in jur de 500 RON pe bucata (+-).

 

Daca mai aveti recomandari si sugestii, sunt binevenite. Caut modele aerisite, cu design care sa ajute sa "para" mai mari.

 

M-am uitat putin si la anvelope, o sa iau cel mai probabil dimensiunea recomandata, 215/45 R16, insa am vazut ca 205/45 R16 sunt mai ieftine si diferenta este minora (aproape 28.27 mm in circumferinta, aprox. 1.5%).

 

LE: Nu ma uit la jante SH, iar cele OEM sunt extrem de scumpe.

post-6569-0-76719300-1417877010_thumb.jp

post-6569-0-73640700-1417877020_thumb.jp

post-6569-0-03020400-1417877031_thumb.jp

post-6569-0-41585600-1417877040_thumb.jp

post-6569-0-34122300-1417877057_thumb.jp

post-6569-0-14692900-1417877065_thumb.jp

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

BBS SR mi se par deosebite, am vrut sa iau si eu, dar am mers pe Speedline pana la urma. Nu prea le-am vazut pe sosele.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!