Jump to content

SEAT Ibiza Reference 1.6 TDI


Andrei AXN

Postare recomandată

Boys...detaliati...povestiti...nu vreau sa dau ~200 EUR si apoi sa fie nevoie sa iau un set nou de faruri :)

Eu sunt multumit de cum lumineaza farurile astea, mai ales ca sunt noi si curate. As pune lupe in primul rand pentru o lumina mai buna...dar nu vreau sa imi dea batai de cap. N-am timp pentru probleme. :)

Link către comentariu

Nimic nu e ca din fabrica. Si nici acolo nu scapi 100% de probleme. Asa ca na, nu te poti astepta sa le faci si sa stai X ani linistit, e posibil sa se intample chestii.

Se mai arde un balast, ca doar e chinezesc, se mai misca o lupa, se mai... ceva. Trebuie sa te astepti sa se intample chestii si sa ai disponibilitatea sa le repari.

 

Eu nu am, si de-aia ziceam de faruri OEM. Daca am gasit eu, la Golf, la 500 de euro, fara auto-leveling sau adaptiv, poti sa gasesti si tu. Le iei in timp, bucata cu bucata, nu te falimenteaza si e ok.

Link către comentariu

Fredy, din pacate adezivul pus pe farurile de Polo, facute de Hella, este al naibii de incapatanat si deteriorezi destul de urat farul. Apoi apar neplaceri. Stii bine ca vorbesc din experienta si eu am dat banii pe un set nou de faruri, din pacate. Sunt multe alte tipuri de faruri la care adezivul este mai permisiv si le poti desface usor. Din ce stiu eu, farurile de trendline (polo 6r), facute de Valeo, au un adeziv mai bland si se pot face relativ usor, dar aspectul nu este la fel de placut ca si la cele de CL/HL (Hella).

 

Andrei, la cele de seat, nu stiu sa-ti spun. Daca sunt cele de Valeo, s-ar putea sa ai noroc si sa se poate face frumos. Daca se desfac usor, restul ramane la indemanarea mesterului. Daca umbla cu atentie si monteaza totul "ca la carte", nu ar trebui sa ai probleme. Cat despre becuri/balasturi, tine de noroc. Mie mi-a facut figuri primul bec (palpaia din cand in cand, la relanti), dupa aproximativ 3 ani. Nu pot spune acelasi lucru despre becurile Osram Nightbreaker care s-au ars (ambele !) dupa 6 luni.

Link către comentariu

Bogdan...ai perfecta dreptate in ceea ce spui, stiu foarte bine calitatea produselor OEM, dar este prea mare investitia si nu sunt dispus sa o fac. Daca as strange piesele pe parcurs, pana am tot, schimb masina :))

Stiu ca sunt destul de multe modele de faruri care se desfac greu si raman cu "sechele", dar daca nu am certitudinea ca ies impecabil, renunt din start.

Ale mele cred ca sunt Valeo, din cate stiu se desfac usor si ies ok. O sa port o discutie la momentul potrivit cu Alex Jaf despre faruri/montaj lupe si iau o decizie.

Referitor la balaste/becuri...nu ma astept sa tina o viata si le pot inlocui daca sunt probleme.

Va tin la curent! [emoji1]

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Zilele trecute am luat o piatra pe DN1 si am spart parbrizul...a plecat crapatura in cateva minute si se tot extinde. Momentan il las asa si urmeaza sa il schimb peste cateva luni.

Azi am comandat un kit de retus OEM, cod culoare LB9A. Vreau sa punctez urmele de pietre de pe capota.

De asemenea, am luat si 3 seturi de becuri Philips WY5W. Vreau sa pun un set pe pozitie, sa vad daca arata ok si restul le dau la cativa prieteni sa se bucure de ele :))

Nimic nou in rest, sambata viitoare am un drum lung de facut dar nu cred ca ma duc cu Ibiza. [emoji16]

post-6569-14292759762814_thumb.jpgpost-6569-14292759834157_thumb.jpgpost-6569-14292759899158_thumb.jpg

Link către comentariu

De asemenea, am luat si 3 seturi de becuri Philips WY5W. Vreau sa pun un set pe pozitie, sa vad daca arata ok si restul le dau la cativa prieteni sa se bucure de ele :))

Vrei sa fim prieteni ? :)) Modificat de bgd_b92
Link către comentariu

:)) N-am o problema sa donez un set...dar te costa mai mult sa vi sa il iei decat face el.

Link către comentariu

Tdi power :)) sau daca poti il dai lu silviu de la peris daca te intalnesti cu el ; eu n-am gasit prin magazinele astea de langa mine si in autovit au doar leduri ;

Link către comentariu

Un set este pentru el si ii dau un set pentru tine. Sa ajunga mai intai.

Link către comentariu

Am incercat sa montez lampa de numar cu LED, originala de Audi A5, dar nu se potriveste. Raman tot cu lampa mea cu lumina galbena. [emoji1]

Link către comentariu

Dar ai incercat de VW? Cea de la audi difera.

For a fact sigur merge cea de Golf la Polo 6R.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

N-am incercat ca n-am avut de unde :)

Daca gasesc pe undeva incerc si una de VW...nu as vrea sa cumpar si sa nu se potriveasca sau sa dea eroare.

LE: Nici nu este o chestie care sa ma intereseze atat de mult...mi-ar placea sa am lumina cu LED, ca la modelele noi, dar nici nu ma deranjeaza atat de mult cum este acum.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Cateva poze facute aseara, cu becurile de pozitie. Sunt mai portocalii in realitate.

Se apropie de 15.000 km si este totul ok.

post-6569-14297266647731_thumb.jpgpost-6569-14297266716427_thumb.jpgpost-6569-14297266789701_thumb.jpg

Link către comentariu

post-6569-14297798827568_thumb.jpg

A venit si kit-ul de retus. Se pare ca pentru culorile nemetalizate vine fara lac, doar vopseaua.

Link către comentariu

Kitul de retus de Golf 7 Pure White vine si cu lac,desi nu e metalizat. Greu de inteles VAG.

Link către comentariu

Nimic nou la masina...aduna kilometri si merge bine. N-am ajuns sa pun folie pe fata si nici de faruri nu am mai avut buget.

In schimb...mi-am luat o jucarie de vara.

post-6569-14304190942155_thumb.png

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am trecut de 16000 km...toate bune.

Am luat cu un prieten niste produse de detailing: solutie de spalat Sonax (aparat are el), argila pt. decontaminare, doua variante de polish, ceara, alcool izopropilic, etc. Nu prea ma pricep eu dar stie el mai multe.

Nu cred ca apuc sa aplic ceva pana la intalnire, abia daca reusesc sa o spal.

Am cam ignorat masina in ultima vreme, sunt captivat de scuter unde am facut cateva investitii si am inceput usor usor sa imi "bag mainile".

Aici fiecare mic upgrade inseamna putere mai mare, acceleratie mai buna si vmax mai mare...deci satisfactia este enorma. [emoji1]

post-6569-14328478038536_thumb.jpgpost-6569-14328478099486_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

O poza facuta azi.

I-am luat loc in parcarea subterana de la birou...gata cu parcatul pe strada. [emoji1]

post-6569-14338310478179_thumb.png

Link către comentariu

Multumesc...insa e departe de cum stralucesc negresele tale, in special 3-ul.

Ma bucur ca este protejata de soare, ploaie, etc si in special de usi deschise sau soferi neatenti. In stanga si in dreapta am colegi care tin la masini si parcheaza atent.

Link către comentariu
  • 1 month later...

N-am mai scris de ceva timp pe aici.

Masina este ok, a trecut de 18.000 km si se tine bine, fara probleme.

Vineri m-am programat la revizie la PBV1. Schimb uleiul si filtrele, inclusiv cel de motorina. Merg tot pe ulei Motul Specific 507.00. Trebuia sa fac revizia la ~19.500 km dar o fac mai devreme pentru ca urmeaza un drum de aprox. 2000 km in Grecia.

Se va verifica din nou rontaitul injectoarelor, pe care eu il aud, desi la PBN mi s-a spus ca totul este in parametri.

N-am reusit sa mai fac niciun upgrade...deh...vara se duc banii pe altele...dar in toamna sper sa mai fac cate ceva.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Am facut azi revizia la ~18500 km.

S-a facut o recalibrare a injectoarelor si merge ok, s-a diminuat si acel rontait in acceleratie.

In rest, totul este ok, fara erori pe tester sau alte probleme.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!