Jump to content

SEAT Ibiza Reference 1.6 TDI


Andrei AXN

Postare recomandată

Ne pregatim de iarna :D, poza 1.

 

Am lasat masina mea in parcare si merg cu smart-ul fortwo din poza 2. :rolleyes:

Ca de obicei, genial in oras. L-am condus aproape tot timpul din padele si se descurca de minune. Este mult imbunatatit tehnic fata de modelul anterior, pe care l-am avut eu, dar este pacat ca a preluat unele comenzi/butoane/etc, de la Renault.

post-6569-0-82457600-1448397927_thumb.jp

post-6569-0-10405000-1448397942_thumb.jp

Link către comentariu

E super fun smart-ul. Si prietena mea are un Passion 451 cu "de toate" si 72 hp. Modelul nou nu imi place deloc, in special interiorul.. (ai dreptate, prea multe butoane si manete ca pe Logan..)

Daca motorul e cel aspirat de 999 cmc nu e de Reanult. (Mitsubshi) Daca e 0.9 Turbo vu transmisia cu dublu ambreiaj e Reno :-)

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

Cel din poze are motor aspirat, pare identic cu motorul de pe 451...adica Mitsubishi.

@Bebeee Si eu tot 451 Passion de 71 CP am avut, cu aproape toate dotarile care se puneau pe smart.

Link către comentariu

Multumesc de info. O sa vad cum se comporta.

Astazi am verificat nivelul antigelului si al uleiului, totul normal. Maine fac presiunea in roti si sunt pregatit de drum: vineri plec la Viena. [emoji51]

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Drum bun si astept un review la granite!

Si pe mine ma paste in saptamana 16-18 Decembrie un drum pana in Ingolstadt (Germania, mai nord de München)

 

PS: primul drum mai lung de la cutiuta magica? :)) aici chiar ca astept review-uri :D

Link către comentariu

Multumesc! Sper sa fie ok la granite si sa nu fie aglomerat. De controale nu imi fac probleme, sunt "curat". Oricum plec maine pe la 17-18 din Bucuresti si o sa trec granita noaptea.

Este primul drum lung dupa powerbox. Sunt curios de consum. De obicei, cu mine la volan, consuma mult extraurban, undeva la 6.xx. Comportamentul masinii il stiu si este foarte ok. [emoji1]

Raman in continuare uimit de cat de bine se comporta anvelopele Conti TS850. Nota 10!

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Andrei, fara suparare, dar cum poti scoate consumuri asa mari cu masinuta asta ?:| 

 

Arad - Bucuresti cu media de viteza 85-90 km/h (medie totala pe traseu !!!) scot consumuri de 4.8-5.2% atat la pompa cat si pe bord (bordul l-am setat sa-mi arate consumul corect :D)

 

Cat despre traseu, iti recomand sa o iei pe Craiova. Este drumul mult mai bun si mai liber. De fiecare data cand am venit la Bucuresti, am ales traseul acesta. Este cu aprox. 50 km mai lung, dar merita. Valea Oltului si valea Muresului sunt o bataie de cap (aglomerate si pline de gropi in curbe). In plus, zilnic sunt accidente in zonele astea. 

Link către comentariu

Merg destul de turat, mai sportiv asa si consuma mult. [emoji1] Drumul asta mi-am propus sa il fac mai incet si sper la un consum de 5.xx

Clar o iau prin sud, asa fac mereu. Imi place drumul si este foarte bun.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Incearca sa mergi cat mai constant si cu multa frana de motor :) Eu asa reusesc sa scot consumuri foarte bune. La viteze medii de 70-80 km/h scot consum de 3.9-4.3%, pe acelasi traseu :D

Link către comentariu

Concediu placut! O sa prinzi superaglomerat pana la iesirea din Bucuresti, iar A1 o sa te plictiseasca, dar dupa Pitesti e fun traseul pana la Arad, cu portiuni de asfalt mai slabe putine si scurte.

Link către comentariu

Multumesc de urari!

 

Stiu sa merg si normal, chiar si la consum, dar nu prea o fac. Pentru o economie de maxim 1l / 100 km, prefer sa merg cum imi place.

De exemplu, in concediul din vara am scos 5.9% (cu Ibiza), pe ruta Thassos - Bucuresti, mers destul de tare unde a fost loc.

Cu A4 scot cam 7 - 7.5% la acelasi stil de mers. Luna trecuta am facut (cu A4) un Bucuresti-Cluj-Bucuresti, destul de rapid si am scos 7.4%.

 

In fine...nu este prea relevant consumul, nici nu tin cont de el. Mai fac cate un calcul la pompa, cand mi se pare ca merg prea putini km dintr-un plin. :D

 

@mike Ma astept sa fie haos in trafic maine seara, dar sunt obisnuit. Iar in ceea ce priveste drumul, merg de cateva ori pe an la Timisoara si imi place traseul pe Turnu Severin.

Link către comentariu

La medii de 80-90 km/h fii sigur ca nu le scoti la mers domol/normal :))

 

Oricum, sunt curios ce consum o sa ai acuma cu jucaria montata. Consumurile astea le-am scos dupa resoftare. Cu softul original n-aveam nici o sansa sa scot asemenea medii :)

Link către comentariu

Marti seara m-am intors din mini vacanta de 1 decembrie, insa abia acum reusesc sa scriu. Am fost 2 persoane (eu si prietena) si destule bagaje.

 

Tur:

plecat din Bucuresti vineri pe 27.11, in jurul orei 19.00. Trebuia sa plecam mai devreme, dar ne-am intarziat destul de mult. Asa cum am zis, pentru tara am ales traseul prin sud (Craiova-Turnu Severin-Timisoara-Arad). Vremea a fost rea, a plouat fix pana in Budapesta iar in unele zone a nins destul de tare. A fost aglomerat pana la Craiova, apoi mai ok pana la Timisoara (deja se facuse tarziu). Am mers decent si la 2.20 intram pe noua autostrada spre vama, pe care am parcurs-o in aproximativ 40 minute. Autostrada este noua, bine semnalizata, asfalt bun, totul ok. In vama a fost liber, am stat maxim 15 minute, dupa care ne-am pus la drum mai departe. Prin Ungaria si Austria am mers tare iar la 6.40 eram la Viena, in fata hotelului.

 

Am mai facut destul de multi kilometri in afara drumului tur-retur: plimbat prin Viena iar pe 30.11 am dat o fuga la Parndorf si un drum pana la Bratislava.

 

Retur:

plecarea spre tara setata pentru 01.12; am zis ca plecam la 7.00 sa nu ajungem foarte tarziu, dar ne-am trezit tarziu, am mai dat o fuga pana in Bratislava sa luam doua cutii de bomboane pe care nu le-am mai gasit in alta parte (deh, nebuni).

Prin urmare, in jur de 11.00 (12.00 ora Romaniei) ieseam din Bratislava, plinul facut, pregatiti de drum. Nu avem voie sa vorbim aici de viteze si de mers neregulamentar, insa la 3.20 ne-am asezat la coada din vama romaneasca. Am stat pana la 16.15, apoi am plecat mai departe. Am mers tare in Romania, iar la 23.10 eram in Bucuresti. Prietena mea a fost copilot excelent, a stat pe Waze tot drumul din Romania.

 

Acum sa vorbim de masina: s-a comportat foarte bine la drum, a fost echilibrata mai bine fata/spate din cauza bagajelor si mi-a placut comportamentul. Din nou, laud anvelopele TS850 si arcurile eibach pro kit. Sta bine pe drum insa ma enerveaza in schimb puntea fixa pe spate, pe care o consider periculoasa la mers tare (senzatie accentuata si de arcuri). Am luat cateva denivelari in curba si a trebuit sa tin bine de volan ca sa stau pe drum.

In ceea ce priveste box-ul, se simte bine cresterea de putere, a fost ok la depasiri, urcat, tras, etc. Chiar m-am nimerit o portiune de drum cu un tip care mergea bine, cu un 118d FL, cel de 143 CP...ei erau 3 in masina si nu prea intelegeau de ce nu se distanteaza deloc de mine. De asemenea, pe autostrazile din afara, am observat ca masina urca la 3600 rpm in treapta a 5-a, ceea ce inseamna 205 km/h pe ceas (inainte de box nu mergea mai mult de 190 km/h pe ceas).

 

Este destul de confortabila pentru clasa ei si nu am avut dureri de spate/gat/etc.

 

Consumul a fost decent la dus si mare la intors, dar a fost asumat. Am parcurs 2570 km si am alimentat cu 176 litri (din care estimez ca au mai ramas 20 de litri in rezervor) => sa zicem 156 litri la 2570 km, rezulta un 6.0x la suta, ceea ce este excelent dpmdv.

 

Cam asta este povestea. Nu imi pare rau ca am plecat cu Ibiza, chiar m-am simit bine cu ea.

Daca mai sunt intrebari sau sugestii, le raspund cu placere.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Frumos si consum excelent, aici la asa drumuri se pune in valoare dieselul, nu la fataiala noastra de zi cu zi prin oras.

Link către comentariu

Multumesc!

Am observat imediat calitatea buna a motorinei de "afara". Motorul mai silentios si raspuns mai bun la acceleratie.

post-6569-14493188671276_thumb.jpg

post-6569-14493188872291_thumb.jpg

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am schimbat astazi prefixul, incepem cu 3xxxx km.

Nimic nou, motorina si kilometri. [emoji3]

post-6569-14503889435651_thumb.jpg

post-6569-14503889565875_thumb.jpg

post-6569-14503889626668_thumb.jpg

Link către comentariu

Multi km mai inainte :)

Acum observ cat de lungi sunt vitezele la masina mea, in vit.4-a la 80km/h am aproximativ 2200 rpm(si mai am doua viteze...)

Imi place ca esti passionat :)  :hainoroc:

Link către comentariu

Multumesc! [emoji3]

Apropo...eu eram in treapta a 3a in pozele de mai sus.

Este foarte lunga cutia la Ibiza.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!