Jump to content

My new Sweet Ride - Golf 5 TDI


Sweet_Ride

Postare recomandată

Salut VW Forum.

Ieri (20 Oct 2014), m-am alaturat si eu numeroasei comunitati VW. Tot ieri am devenit fericitul proprietar al unui Golf 5 din 2007.

Fiind prima mea masina, sunt foarte entuziasmat si bineinteles, total necunoscator. Masina e luata de la o cunostinta care a avut foarte mare grija de ea.

Sa va dau cateva detalii despre Sweet Ride (asa o cheama...hahaha).

Golf 5 TDI 105CP

Rulaj: 149000 km

Carte service completa ultima revizie la 146.000km

Dotari:

Proiectoare

Computer bord

Oglinzi electrice + incalzite

Cutie viteze 6+1 trepte

Navigatie mare touchscreen (iGo)

Dvd, Tv, Mp3, Ipod, Radio, citire direct de pe usb

8 difuzoare audio

Bluetooth telefon

Cotiera fata + spate

Jante aliaj noi 16'' + cauciucuri noi vara Dunlop

Jante aliaj noi 15" + cauciucuri noi iarna

Climatronic 2 zone

Cruise control

Geamuri electrice fata/spate

Camera marsarier

Volan reglabil pe inaltime si adincime

Folie omologata 35% pe geamuri spate si luneta

Volan imbracat in piele

Folie neagra mata fata, spate si lateral

Masina merge foarte bine, ca pana la urma, aproape totul conteaza mai putin si motorul e cel mai important. Am adus ieri masina de la Bucuresti la Cluj si i-am dat reset cand am plecat din Bucuresti. Cand am ajuns in Cluj in fata blocului, facusem 6:42 ore (comp de bord nu calculeaza si opririle), viteza medie de 95km/h, 417km parcursi si un consum mediu de 4,9l/100km. Nu ma prea pricep dar asta mi-a aratat computerul de bord.

Multumesc.

post-142927-0-36625500-1413883402_thumb.

post-142927-0-50159100-1413883420_thumb.

post-142927-0-00578200-1413883421_thumb.

post-142927-0-50246900-1413883421_thumb.

post-142927-0-02051200-1413883422_thumb.

post-142927-0-50877500-1413883422_thumb.

post-142927-0-00530500-1413883423_thumb.

Modificat de Sweet_Ride
Link către comentariu

saraca, cum poate sa arata cu colantul si jantele alea :(

Acum fiecare cu gusturile lui. Mie-mi place foarte mult asa cum este. In plus, asa am luat-o. Jantele arata mai bine in realitate decat in poze. Numai bine.

Modificat de Sweet_Ride
Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie! Mai ales ca este prima masina si va avea mereu un loc special, indiferent cat de pasionat esti.

Acum faptul ca tie iti place foarte bine. Ok, gusturile nu se discuta, dar cred ca esti printre (foarte) putinii care pot sa aprecieze un Golf facut in asa hal cu folie.

Link către comentariu

Seamana cu un polo cross :D

Cuidatel dar simpatic, nu as pastra folia nici 5 minute, dar asta-s eu :)

Sa o stapanesti sanatos si sa va purtati cati mai multi km!

Link către comentariu

Pacat ca nu e pe gustul nimanui si doar al meu. Mie-mi place mult de micuta mea. Multumesc de urari baieti.

Link către comentariu

Felicitari pentru masina! Pai nu ii pe gustul nimanui ca ii bataie de joc fata de masina sa spun asa mai direct. Daca era facuta toata masina era alta treaba. Iti sugerez sa ti cont si de parerile altora. O zi buna

Link către comentariu

Tata merge la vanatoare cu un Duster si i-ar fi prins bine asemenea tratament ca sa scape de zgarieturi, dar Golful 5 nu e Duster. Gusturile nu se discuta, oricum. Nu e tiganie, dar e iesit din tipar. Nu pot sa fie toate OEM si doar atat. La km aia, e aproape noua :)

Link către comentariu

Bine ai venit printre noi...Sa o stapanesti sanatos...:)

Masina e caterinca....e chiar haioasa :))aduce putin cu o broscuta...nu pot spune ca mi-as face masina asa...dar aduce zambetul pe buze :))

Cred ca 95% din forumisti ar da jos colantu ala...dar masina si decizia este a ta...sa vedem cat rezisti criticilor :))

PS... puteai sa scrii si tu mai mare :)

Link către comentariu

La multi km impreuna ! Stai linistit ca e ok masina,E mai altfel,are cam de toate,bucurate de ea.Salutare. 

Link către comentariu

La multi km impreuna ! Stai linistit ca e ok masina,E mai altfel,are cam de toate,bucurate de ea.Salutare.

Multumesc mult de aprecieri. Prima parere pozitiva pe care o primesc pe forum. In loc sa fiu incurajat, simt mai mult dezamagire. Nu stiu cum vad baietii masina in poze dar in realitate arata foarte bine. Daca ai vedea masina pe strada si n-ai stii ca are doar 1.9 TDI si 105 CP, ai spune ca e mai rea sub capota. Oricum eu sunt foarte multumit de felul in care arata si ma bucur de ea. Cu stima.
Link către comentariu

Nu ne intelege gresit, nu e critica (cel putin nu din partea mea) e doar o parare, gusturile nu se discuta!

Cum spunea si Lawrentiu, cand ma uit la poze imi vine sa zambesc *nu sa rad de ea. Da impresia de masina happy :salut: .

De la spate arata putin ciudat cu bara neagra si haionul complet verde, daca vrei sa pastrezi autocolantul iti sugerez sa aduci haionul la linie cu bara, sau cat de cat.

post-106635-0-98548900-1413915464_thumb.

Bulina de pe capota pare si ea putin in plus si iesita din tipar.

Link către comentariu

Nu ne intelege gresit, nu e critica (cel putin nu din partea mea) e doar o parare, gusturile nu se discuta!

Cum spunea si Lawrentiu, cand ma uit la poze imi vine sa zambesc *nu sa rad de ea. Da impresia de masina happy :salut: .

De la spate arata putin ciudat cu bara neagra si haionul complet verde, daca vrei sa pastrezi autocolantul iti sugerez sa aduci haionul la linie cu bara, sau cat de cat.

attachicon.gifpost-142927-0-50159100-1413883420.jpg

Bulina de pe capota pare si ea putin in plus si iesita din tipar.

Multumesc de sfaturi. Mda, parca ar fi mai ok sa pun folie pana la nivel cu bara. Nu stiu unde se pune folie, ca fostul proprietar a pus folia.
Link către comentariu

Intrebarea importanta e: de ce s-a pus colant pe masina?

Asa a vrut fostul proprietar. Nu are probleme in zona aceea. Cunosc masina de mult timp si era super ok inainte sa puna folia.

Link către comentariu

Salut, sa ai parte de ea!

Colantul...no comment.

 

Altceva ma uimeste pe mine ! Este prina ta masina si ai facut Buc-Cluj cu medie de 95 km/h ? Wow,cum?! S-a deschis integral vreo A3 si nu stiu eu?

Link către comentariu

Frumoasa masina si bine dotata. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!!! e adevarat, colantul acela e oribil, dar nah... fiecare cu gusturile lui :P Ti-am atasat o poza cu un golfulet putin modificat, poate te razgandesti :P

post-96326-0-67340500-1413922351_thumb.j

Link către comentariu

Eu spun decat asa:

 

Jos colantul,o janta pe 17 cum trebuie,un arc eibach sportline,un soft stage 1 macar.

Link către comentariu

Ok. Eu stiam ca atunci cand dau "quote" inseamna ca raspund persoanei respective si doar atat. N-am stiut ca este un offense pentru cineva. Imi cer scuze daca am jignit. Eu sunt un om calm si calculat, fara a ma agita din orice motiv simplu sau naiv.

In legatura cu Buc si Cluj, eu sunt din Bucuresti si sotia din Cluj. Pentru o perioada voi sta in Cluj dupa care ma voi intoarce acasa si de aceea am pus Bucuresti.

Modificat de Sweet_Ride
Link către comentariu

E masina ta, daca tie iti place nu am ce sa zic...

 

Dar poate poate iti dai jos, ce spui nu e mai frumoasa asa?

post-42557-0-24814600-1413986421_thumb.j

post-42557-0-51877800-1413986423_thumb.j

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

În primul rand, asa este, conform regulamentului nu se da quote la postul anterior (se subînțelege ca răspunzi postului de mai sus) - citește Regulamentul.

Vei găsi multe informații și sfaturi utile aici.

Nu e de mirare ca ai primit atâtea critici legate de folie. Orice pasionat apreciază clean look-ul și îmbunătățirile oem, iar folia aia urateste o mașină frumoasa.

Sper, sincer, sa găsești constructive posturile de aici, sa respecți masina. Din punctul meu de vedere folia aia trebuie data jos, mașina polishata (în cazul în care rămân urme de la folie) și schimbate jantele cu unele cu dimensiuni corecte. Nu știu ce ET au, însă stau cam ciudat (asta lăsând deoparte designul lor).

Link către comentariu

Nici eu nu am jignit. Ti-am zis ca e altfel, diferita. Nu e tiganie, ma repet. Sper sa nu ascunda niste defecte sau sa favorizeze vreo rugina sub colantul ala, pe la aripi. Pune o janta, o muzica si un soft. Toate dupa placul tau, ca doar tu ai dat banii pe masina, nu noi. Te salut!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!