Jump to content

RC Beta


Mr.Za!
 Share

Postare recomandată

salut - am si eu o problema la cd playeru din imagine 

http://imageshack.us/a/img856/7286/l7pz.jpg

http://imageshack.us/a/img89/7459/k7ej.jpg

 

mi-a facut din nou legaturile la cd-player un electrician si nu se regleaza luminozitatea la el odata cu bordul : aste sunt legaturile 

http://imageshack.us/a/img194/9361/z2tg.jpg - boxe fata 

http://imageshack.us/a/img191/8734/7rvt.jpg - boxe spate 

http://imageshack.us/a/img571/4412/gmfh.jpg - fire ramase 

 

iar astea sunt pinii ocupati de mufele facute 

http://imageshack.us/a/img713/8850/ipjv.png

http://imageshack.us/a/img706/209/m2cr.jpg

 

care este firul de luminozitate si unde trebuie sa il leg ??

Modificat de Andrey_FLR94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul cu reglarea luminozitatii e cel gri/albastru, dar am impresia ca la Delta comanda iluminarii se face pe CAN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In a doua poza pusa de tine se vad pinii pentru CAN + si CAN -. 

Despre CAN poti citi aici.

 

P.S. Sper ca n-ai de gand sa legi firul de iluminare la pinii de CAN!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pana la urma pe ce pin leg firu de iluminat?

Modificat de Andrey_FLR94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ai unde sa-l legi la Delta. Ala e pentru iluminare la casetofoane gen Alpha, Beta, Gamma...

La tine iluminarea trebuie sa-ti vina pe CAN.

Cred ca trebuie sa tragi fire de la CAN-ul care vine la ceasurile de bord, dar asteapta o parere mai avizata, pentru ca nu sunt 100% sigur de ce zic.   :drunken:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din alta parte inafara de ceasuri nu as avea de unde sa trag un buton ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit despre CAN in link-ul pe care ti l-am pus? CAN-ul e folosit de sisteme ce au microcontrolere, adica sisteme mai dezvoltate, nu butoane.

Asteapta un raspuns mai pertinent de la @Florin, @Al Bundy etc...

Deocamdata nu cred ca e asa deranjant faptul ca nu se regleaza intensitatea luminoasa la unitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am un RC BETA 5 Grundig de rezerva si as dori sa-l alimentez cu o sursa in casa si nu stiu la ce pini sa dau + permanent in mufa A,va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am atasat diagrama

 

sageata MARO - minus

sageata ROSIE - +12v (ai 3 pini care trebuie sa-i legi)

post-30007-0-93041300-1389106624_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

   Azi am constatat ca de pe Beta montat pe masina, muzica se aude doar pe difuzoarele de inalte si foarte incet. Ghinionist cum sint si resemnat am desfacut RC Beta si am masurat firele ce duc inspre difuzoare si ambele au dat valoarea de 5,7 ohmi. Sa inteleg ca e dus finalul? Stie cineva de TDA 7376, pe unde il pot gasi? Mai repara cineva asa ceva? Intreb deoarece inca nu mi-au ajuns ochelarii si sint precum cirtita.

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzisem ca problema asta apare cand e frig afara, ca "ingheata" membrana.

Tu de care fire zici? Pinii de iesire ai casetofonului sau firele din mufa ce duce spre boxe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masurat cablurile ce duc spre difuzoare, (pinii ce sint in mufa masinii), nu pinii casetofonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum ai reusit treaba asta? :scratch: Ca sa masori rezistenta/impedanta, trebuia sa te conectezi la ambele capete ale unui fir si nu cred ca ai dat fata de usa jos doar pentru asta. :)

Sau tu ai masurat intre 2 fire ce duc la aceeasi boxa(plusul si minusul)? Ca atunci s-ar aduna 4 ohmi de la boxa si cu ce mai e pe fir, ar ajunge la 5,7 cat ai zis tu si nu cred ca problema ar fi aici.

N-ai posibilitatea sa incerci casetofonul pe alta masina? Sau sa verifici daca nu s-o fi modificat bass-ul sau balance-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce trebuia sa dau fata portierei jos? Sirmele difuzoarelor ajung la mufa ce intra in casetofon. Reglajele bass-ului sint ok. Imi este rusine sa cer cuiva sa-i demontez casetofonul de pe masina, pentru verificari. Prefer sa intreb aici pe forum, poate primesc un sfat din partea unui cunoscator.

Modificat de hbi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci inseamna ca ai masurat cum am zis eu mai sus, intre cele 2 fire care duc de la casetofon la boxa si nu cred ca valorile alea de 5,7 ohmi sunt o problema(4 are doar boxa si de pe fire se mai aduna diferenta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este. Eu am constatat ca difuzoarele sint ok. Pe mine ma intereseaza daca cineva care a mai reparat asa RC, a intilnit un defect identic sau asemanator cu al meu si care a fost rezolvarea. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune orice difuzor pe iesirile casului si vezi daca (,) canta. Daca nu, atunci studiezi prin cass ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar vezi sa aiba tot 4 ohmi impedanta. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa aiba si mai mult. Mai putin nu trebuie sa aiba.

Pentru 30sec de proba nu face rau oricum, nici un difuzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDA  7376=vinovat. Cost reparatie 10 euro. Mult mai ieftin decit sa dau jos fetele la portiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

buna ziua.am si eu o problema cu un casetofon dvd.dupa ce il alimentez la masina la boxe o iesire cand o leg se aude un pocnit si se inchide adica ca si cum sar reseta .ar putea fi un scurt?si unde trebuie sal caut pentru remediere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut George.

 

Nu prea am inteles cum trebuie, ce ai scris mai sus. L-ai montat pe masina si iti face asa ? daca da, pe acel canal incearca sa legi alta boxa si vezi daca face tot asa. Daca da, problema e in DVD. Daca nu, problema este ori la cablaj, ori la difuzor - trebuie sa verifici pe rand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de scris.da lam montat pe masina iar la o iesire de boxa se aude un pocnit si se inchide.am probat pe alta boxa si face la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunt firele in scurt intre casetofon si boxa, atunci problema este din cass.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!