Jump to content

BORA Variant TDI Automatic Rave Green


rudolf.s

Postare recomandată

@KARBOsTaR: Navigatia an cumparat-o direct din China, de la producator. Daca esti interesat, mai am o bucata, noua, in cutie. Momentan folosesc iGo 8 dar poti folosi ce soft vrei tu. E pe baza de Windows CE. Sunteul e bun. Chiar suprinzator. Ce e cam dezamagitor este ecranul care nu are o rezolutie prea mare dar nici deranjant nu e. De asemenea, grafica meniului e slabuta rau, dar aparatul functioneaza bine. Ascult muzica, navighezi, te uiti la filme de pe USB, SD Card sau DVD. Deci stie cam de toate la o treime din pretul unui aparat de firma.

@sony4uandrei Multumesc!

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • Replies 804
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rudolf.s

    300

  • Circoloco

    36

  • Muale

    34

  • JonDoe2

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Dupa o lune si ceva petrecuti prin Germania, credeam ca masina chiar se simte bine. :scratch: Drumuri bune, viteze fara limite, combustibil bun... Se pare ca m-am inselat. In drum spre casa mi s-a aprins becul de la bujii, palpaia si imi scria MOTORSTORUNG. M-a cam speriat si am tras pe dreapta. o Scurta scanare si iata erorile:

Wednesday,12,May,2010,20:13:40:26365

Chassis Type: 1J - VW Golf/Bora IV

Scan: 01 02 03 08 15 16 17 19 22 29 35 36 37 39 46 47 55 56 57 75

76

VIN: WVWZZZ1JZ2W438256 Mileage: 244660km/152024miles

-------------------------------------------------------------------------------

Address 01: Engine Labels: 038-906-019-ASZ.lbl

Part No: 038 906 019 FG

Component: 1,9l R4 EDC G000AG 1470

Coding: 00001

Shop #: WSC 01391

WVWZZZ1JZ2W438256 VWZ7Z0A4474970

1 Fault Found:

16955 - Brake Switch (F): Implausible Signal

P0571 - 35-10 - - - Intermittent

Readiness: 0 0 X X X

-------------------------------------------------------------------------------

Address 02: Auto Trans Labels: 09A-927-750.lbl

Part No: 09A 927 750 J

Component: AG5 Getriebe 09A 0186

1 Fault Found:

00652 - Gear Monitoring

27-10 - Implausible Signal - Intermittent

-------------------------------------------------------------------------------

Address 03: ABS Brakes Labels: 1C0-907-37x-ESP-F.lbl

Part No: 1C0 907 379 G

Component: ESP FRONT MK60 0102

Coding: 0019970

Shop #: WSC 01391 785 00200

No fault code found.

-------------------------------------------------------------------------------

Address 08: Auto HVAC Labels: 3Bx-907-044.lbl

Part No: 3B1 907 044 C

Component: CLIMATRONIC C 2.0.0

Coding: 11000

Shop #: WSC 01391

1 Fault Found:

01274 - Air Flow Flap Positioning Motor (V71)

37-00 - Faulty

-------------------------------------------------------------------------------

Address 15: Airbags Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl

Part No: 1C0 909 605 A

Component: 27 AIRBAG VW51 01 0004

Coding: 12855

Shop #: WSC 01391

No fault code found.

-------------------------------------------------------------------------------

Address 17: Instruments Labels: 1J0-920-xx5-17.lbl

Part No: 1J5 920 826 C

Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V11

Coding: 07114

Shop #: WSC 00000

WVWZZZ1JZ2W438256 VWZ7Z0A4474970

No fault code found.

-------------------------------------------------------------------------------

Address 19: CAN Gateway Labels: 6N0-909-901.lbl

Part No: 6N0 909 901

Component: Gateway K<->CAN 0001

Coding: 00006

Shop #: WSC 01391

No fault code found.

-------------------------------------------------------------------------------

Address 46: Central Conv. Labels: 1C0-959-799.lbl

Part No: 1C0 959 799 B

Component: 1A Komfortger

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am cumparat switch-ul. Supriza: de la reprezentanta - Quark Motors. De fapt surpriza a fost pretul. 37 RON. Reducerea de 20% la piese de schimb pt masinile peste 5 ani e super fitza. E mai ieftin decat la dezmembrari. Urmeaza doar sa il montez.

Alta modificare de care ma pregatesc de ceva timp e schimbul de covorase. Am cumparat de pe ebay covorasele ORIGINALE, identice cu cele pe care le am pe masina. Codul este 1J1 863 011 J LFV. Din pacate astea nu mai sunt de cumparat niciunde, deci m-am bucurat sa le gasesc. Singura problema cu covorasele e ca suportii de prindere nu sunt cel mai bun model. Asadar, am schimbat si prinderea, sa nu mai tot raman cu baza prinsa de covorase.

dsc04746r.jpg

dsc04749e.jpg

Suportul care se prinde in podea 3D0 864 851 (cam 2 RON buc.):

3D0864851B41.jpg

Partea care se prinde in covorase, set de 4 bucati: 3D0 898 501 B (cam 40 RON)

3D0898501BB41.jpg

Dimineata le montez pe masina si urmeaza si pozele.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Poze cu covorasele noi si noul sistem de prindere:

dsc00586h.jpg

dsc00589x.jpg

dsc00588e.jpg

dsc00587c.jpg

Si o operatiune mai veche: inlocuit garnitura pompa tandem.

dsc00386g.jpg

dsc00387d.jpg

dsc00388j.jpg

dsc00389hx.jpg

dsc00391f.jpg

dsc00393e.jpg

Momentan caut un tapiter BUN in Arad sa imi modifice husa de piele de pe bancheta spate. Urmeaza sa imi montez si switch-ul de la pedala de frana. Din pacate inca nu mi-am dat seama unde exact vine montat, daca pot sa-l montez singur sau e nevoie de un mecanic. Mai studiez.

Link către comentariu

Cautand pe calculator poze, dau de unele pe care nu am apucat sa le postez. Asadar, recuperez:

Noul capac de la cotiera imbracat in piele, original, comandat de la AHW:

418cf6792d6fccae580c508d5b8d571a.jpg

Link către comentariu

am spus-o si o mai spun,superba masina ai

capacul cotierei ti-l putea rezolva inginerul

Link către comentariu

In ce sens sa-l rezolve? Sa il "traga" in piele? Am preferat originalul.

Link către comentariu

da,sa-ti schimbe materialul textil cu piele

e priceput(dovada ii stau lucrarile)

Link către comentariu

Multumesc dar am cumparat deja originalul. Oricum, caut un tapiter bun in Arad sa imi modifice putin husa de piele de pe bancheta spate.

Vreau sa vopsesc si tavanul in negru, dar inca mai caut solutii.

Link către comentariu

Ai pus switchul ala? Daca nu, ti-l pun eu marti :icon_thumright: Vine deasupra pedalei de frana

Link către comentariu

Inca nu l-am pus. Abia acum am vazut cum se pune. Macar asa am inteles cand ne puteam vedea. :biggrin:

Link către comentariu

Eu maine nu sunt in Arad dar marti poti sa vi pe la mine daca vrei si il schimbam impreuna :)

tin sa mentionez ca am (re)vazut masina live si .. e prea frumoasa :biggrin:

Link către comentariu

bravo! super tare...acum stiu codurile de la prinderile pt mocheta! multumesc mult

spor mai departe :D

nu te vei opri niciodata, asa e? :))

Link către comentariu
@pamela200: Sincer, si eu am zis ca nu e nevoie de intretinere, pana a trebuit sa schimb blocul de valve. Mai bine schimbi uleiul din timp.

acum citiva ani,am tot spus de schimbarea uleiului in cutie.

pacat ca unii nu au crezut.

bine ca nu s-a stricat toata cutia.

Link către comentariu

dar au fost si persoane care te-au crezut, cristi :) nu poti sa-i impaci pe toti.

Link către comentariu

@SRV-JM Ce as putea spune? Daca nu ar fi asa o incertitudine general si atatea pareri impartite ar fi mai usor sa te hotaresti. Dar, cand producatorul si toate reprezentantele spun ferm ca uleiul nu se schimba, iti vine sa ii crezi. Apoi, cand o patesti iti dai seama ca totusi, trebuia sa il schimbi. Dar omul invata din greseli. Eu chiar am avut deja uleiul pentru schimb cand s-a stricat valva. La urmatoarea masina voi sti deja. Dar sper sa fie DSG si atunci va fi iarasi alta poveste.

@Bogdan_wrc Multumesc si ma bucur ca ti-au fost de folos. Tot timpul incerc sa mai aduc ceva nou la masina. Uneori mai multe alteori doar maruntisuri.

@RedFighter Ramane atunci pe maine. Vorbim la telefon.

Link către comentariu

sweet car! arata intr-un mare fel. scaunele sunt putin cam uzate,isi arata varsta. daca tratezi pielea cu ceva solutii nu le scoate din riduri?sau e prea mult,prea tarziu sa mai iasa ceva?

pun o intrebare dupa ani de zile de topic: care a fost faza cu emisiunea fanx,unde o putem vedea,cum de ai aparut (cu masina) acolo?

Link către comentariu

Asa am cumparat scaunele. Le-am dat cu ceva solutii pt piele dar nu cred ca mai scot cutele. Am vrut initial sa le retapitez, dar nu ar iesi asa. Tapiterul mi-a recomandat sa le las asa, ca nu are cum sa iasa ca si pielea originale.

Am aparut intr-o emisiune dar nici eu nu am vazut-o. :unsure:

Link către comentariu

felicitari pentru masina.....nu am alt cuvant decat geniala......pe partea de performante nu te bagi?

Link către comentariu

@marius3191 Multumesc! Din pacate sunt cam limitat de cutia automata. In rest nivelul urmator ar insemna deja investitii mai serioase. Cred ca una cam inevitabila va fi un intercooler mai mare, pentru ca actualul cam picura. Cred ca si injectoarele sunt cam obosite. Turbina sper sa tina. Daca nu mai tine, pun o turbina mai mare. Dar deocamdata de performante sunt multumit. Suspensia si franele au primit deja un mic "upgrade" iar la partea de cip am ceva facut.

Azi am avut o discutie cu niste baieti care m-au pus pe ganduri. Fiind tapiteri am vazut ceva lucrari interesante si ma gandesc serios sa retapitez scaunele cu PIELE. Probabil negru cu verde. Idei ar fi dar momentan caut solutii de finantare. :icon_thumright: Cred ca m-ar ajuta si cu tavanul negru.

Link către comentariu

@marius3191 Multumesc! Din pacate sunt cam limitat de cutia automata. In rest nivelul urmator ar insemna deja investitii mai serioase. Cred ca una cam inevitabila va fi un intercooler mai mare, pentru ca actualul cam picura. Cred ca si injectoarele sunt cam obosite. Turbina sper sa tina. Daca nu mai tine, pun o turbina mai mare. Dar deocamdata de performante sunt multumit. Suspensia si franele au primit deja un mic "upgrade" iar la partea de cip am ceva facut.

Azi am avut o discutie cu niste baieti care m-au pus pe ganduri. Fiind tapiteri am vazut ceva lucrari interesante si ma gandesc serios sa retapitez scaunele cu PIELE. Probabil negru cu verde. Idei ar fi dar momentan caut solutii de finantare. :icon_thumright: Cred ca m-ar ajuta si cu tavanul negru.

Link către comentariu

Arata foarte bine. Ti-as recomanda totusi un kit Leatherique pentru piele. Pentru pielea ta sigur face minuni :wub:

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Intradevar este o masina de refereinta pe acest forum. Apreciez foarte mult dedicatia posesorului pentru intretinera ei.

Felicitarile mele si spor in continuare!

Modificat de rotitza
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!