Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Nu m-am sesizat pentru că, deși total "în afară" cu partea despre bonus, au fost atinse ceva aspecte OK legate de KESSY în restul postării.

Postul lui Zodrac însă menționa ca singura parte negativă, câteva secunde de întârziere în anumite situații (de care nu vreau să mă leg pe mai departe deși ar fi loc ;)).

 

L.E. Și dacă ar fi să revenim la "bonus", la mine nu arată deloc "ca în prima zi" (în realitate arată chiar puțin mai rău decât în poză)... :)

De unde ai cumparat capatul de cheie? De la noi sau de pe superskoda?

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In alta ordine de idei...tot referitor la cheie...va prezint de pe aliexpress, o am din martie pe cheie, nici un regret yet :)

 

0yZVJO5.jpgZkzZ1TM.jpgzchQw1N.jpgKIQDj9j.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati ma gandesc ca aici ar fi cel mai bun loc de postat informatia urmatoare.

M-am interesat despre montare senzori  de parcare originali OEM, cei care apar si pe bolero cand ii activezi, si am gasit la dealarul Skoda Brasov, Delcar, o oferta de 1475 RON cu tot cu TVA, totul inclus.

Au ceva promotie in perioada asta (nu stiu daca e valabil si la alte reprezentante), dar mie mi se pare ca la aprox 330 euro cate iese asta vs 300 euro optionala din fabrica, e o oferta de luat in calcul pentru cei care regreta ca si mine faptul ca nu am optat pentru senzori din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am gasit cu 1200 ron la Brady bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la Brady si intr-adevar este cu 1200 RON oferta, dar nu am putut sa-mi dau seama daca senzorii lor au afisaj in Bolero. le-am cerut oferta in scris si mi-au dat oferta pe asa:

Senzori parcare spate producator META cu afisaj pe display player - 1200 LEI 
Senzori parcare fata + spate producator META cu afisaj pe display player - 2000 LEI

Preturile includ TVA, manopera si vopsit senzori la culoarea caroseriei.
 

Activ Park 4/14 (ABP 0013) din interior (ISH)

 

Nu stiu nimic despre acesti senzori, dar din ce am gasit pe net nu cred ca se vad pe bolero ca cei originiali. Poate ma insel si daca cineva stie mai multe despre denzorii astia chiar ii rog sa ma ajute cu informatia.

 

O sa revin cu info despre senzorii de la Delcar, Brasov sa vad daca e vorba de alti senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin mie - la Delcar Brasov am primit raspuns ca pe masina mea nu se pot pune pe fata cu afisaj doar avertizare sonora  :tuktuk:

 

Deci...in cazul meu...pica :P

La Brady nu am sunat, nu m-am interesat, si nici nu sunt dispus pe moment la un drum de Bucuresti pentru senzori fata, poate in viitor...

 

post-145647-0-22147400-1447934769_thumb.

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca cei din reprezentante sunt un pic ignoranti in ceea ce priveste informatia pe care o ofera. Eu la Brasov am intrebat specific daca senzorii se vad ca cei din fabrica (adica sa am atat avertizare sonora cat si optica pe bolero). Ma interesez astazi mai in amanunt. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, am intrebat la Brady de codari si mi-au spus ca nu fac asa ceva. Cum naiba de monteaza senzori ? Poate nu-s OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost la brady si mi-a zis sa las masina la ei pun senzorii pe ea si ii testeaza pe bolero , ei zic ca au mai pus si se vede pe bolero dar au mai aparut si probleme de codare.

 

testul asta nu costa nimic, daca nu merge nu merge.

 

eu vroiam doar pt fata, caci pe spate am originali.

 

mariusd4  - poti suna la brady iuliu Maniu in sector 6, au fost f de treaba , daca ai timp si crezi ca merita poti incerca.

 

 

 

pt test ei doar ii conecteaza la masina , nu implica gaurirea vreunui element.

Modificat de the_andy16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut masina in service la ei o saptamana, am vorbit verzi si uscate cu cel de a preluat masina. Raspunsul a fost sec, oficial nu codam nimic. Imi poti da te rog numele persoanei cu care ai luat tu legatura ? PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai sapat un pic si interesant este ca, desi atat la Delcar cat si la Brady se folosesc aceiasi senzori meta system, superoferta cu 20% reducere de la Brasov e 1475 RON, iar oferta normala de la Brady este 1200 RON.

In ceea ce priveste codarea lor, cei din  Brasov mi-au spus ca ii codeaza sa se vada pe Bolero la fel ca cei din fabrica, iar cei de la Brady nu au putut sa-mi confirme sau infirme acest aspect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pot unii cu siguranta pot si ceilalti;) poate nu cunostea persoana cu care ai vorbit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@the_andy16 e posibil ca persoana cu care am vorbit sa nu fi fost cea mai sigura persoana de la Brady  :D

In alta ordine de idei stie/ are cineva deja pe masina astfel de parasolare? http://www.amazon.de/SHENDI-Sonnenschutz-Magnetische-Sonnenblende-Limousine/dp/B00K0S0QAG/ref=sr_1_4?s=automotive&ie=UTF8&qid=1447963792&sr=1-4&keywords=shendi+octavia 

Modificat de poolshark1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu la O2 FL, au fost super ok, dar le-am luat de la x-shades. Ei sunt producator, parca din slovacia sau slovenia, nu mai tin minte. Se prind cu niste super magneti, acum vreo 2 ani am dat 220ron cu tot cu transport.

http://www.x-shades.eu/en/product/SKODA-Octavia-3-LB5-2012-AKTROK

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X-Shades kit complet pentru hatch ați reușit să găsiți? M-ar interesa ca partea pentru lunetă să fie dintr-o singură bucată. Pe SuperSkoda au doar pentru combi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate x-shades nu au facut si pt luneta, acolo ai solutia de retrofit la jaluzea oem sau folie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ar costa un retrofit la jaluzeaoem oare? A facut cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar fi o solutie mai simpla, sa puneti folie? Eu am incercat cu perdelute din comert la skoda, dar in cele din urma am pus folie. La megane am avut din fabrica si nu avea rost sa i pun, plus ca era si oglinda elctrocroma. La actuala oglinda nu are senzor si ma cam deranja seara cand ma trezeam cu un tun de lumina in masina. Nu regret ca am pus folie, desi nu sunt adeptul ei....plus ca banuiesc ca este o varianta mai accesibila dpdv financiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de om, unii prefera jaluzele, altii folie... Mereu au iesit flame-uri pe tema asta, prefer sa ma abtin:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca am masina de firma si banii de senzori vin de la mine din buzunar si pe deasupra nu vreau nici  sa compromit in vreun fel garantia masinii, va intreb daca una din cele doua solutiii de mai jos ar fi fezabile pe masina din semnatura:

http://www.xenon-tuning.ro/Senzori-parcare-pe-suportul-de-numar-cu-display-LE

http://www.xenon-tuning.ro/Sistem-de-parcare-2-in-1-cu-camera-de-marsarier-si

Multumesc pentru pareri si in cazul in care aveti alte idei prin care as putea sa rezolv aceasta problema a senzorilor, dar cu o investitie de pana in 250 - 300 RON si sa fie ok si din punct de vedere al garantiei, sunt deschis la sugestii>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz ia legatura cu reprezentanta, dar nu cred ca scapi doar cu 250 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu sincer ma gandeam, ca la variantele de mai sus nu e nevoie de gaurit sau de umblat la instalatie masinii si atunci scap de reprezentanta si stau linistit si cu garantia. La reprezentanta m-au linistit rapid cu un pret de 1475 RON pentru senzori.  :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa scapi.

Daca pentru montarea senzorilor, scapi de gauritul barii, desi nu asta iti poate face probleme la garantie, trebuie sa-i conectezi la instalatia electrica a masinii si despre asta vor comenta.

Intreaba daca nu au si variante mai ieftine sau despre varianta de a cumpara tu senzorii pe care ii vrei, si sa-i montezi la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!