Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Eu revin cu jantele de iarna.

M-am decis sa iau de otel, dar am mers si am cumparat de aliaj :)

 

Am luat 4 bucati de 15'' model Dezent (365 ron bucata) si 4 anvelope 195/65 R15 Michelin Alpin 5 (280 ron buc).

Total 2580 ron cu montaj si echilibrat inclus.

post-155172-0-42892800-1446908631_thumb.

post-155172-0-38460900-1446908636_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca ar fi huse pt Dacia 1310. [...]

Să nu uităm cât au costat, ;) Până la urmă doar nu te-ai fi așteptat să primească v'o chestie nemaipomenită (dpdv optic sau calitativ) pentru echivalentu' a 77 de euro. Deși "papioanele" mi-au smuls un zâmbet. :D

Remarcă și protecția pentru "gura de încărcare" de la portbagaj. Esența termenului de "chinezărie" fix acolo o vei găsi. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acum chiar ca e "personalizata".  Nu stiu cat a costat pe AliExpress, dar cu 30 Euro eu am pus acolo plastic negru mat de la SuperSkoda, si arata foarte decent. "Dezent" arata si rotile lui @sltraian :)

Modificat de AdiG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezent-urile alea, pe 17", le am și eu. Același model l-am văzut de la Logan, clasa E sau seria 7. Care-i problema cu ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata Dezent adica decent. Mie imi plac. Foarte buna combinatia , decat pe 16 cu table.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, Tudor, era in sensul bun, rotile  - si de fapt masina echipata cu ele - arata OK. Si eu am la Passat jante de vara foarte asemanatoare. Era doar un joc de cuvinte... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles, probabil că mi-a dat eroare detectorul de sarcasm. :)

PS: Legat de husele alea, dacă ai interiorul pe negru, de ce le-ai face bej?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din bej il faci negru rapid dar invers e o provocare :).

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vai de zilele mele, dar mi-a crapat retina cand am vazut minunea aia de huse . Clar...asa NU! Cert insa e ca sunt in armonie cu "ornamentul " de la portbagaj.

 

p.s.  mi-am luat cauciucuri de iarna pe 16, daca tot s-a incalzit vremea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva (nu stiu cine ca nu l-am prins :tuktuk: ) a dat probabil cu piciorul in grila de aer din spate ,mi-a rupt aripioarele care directioneaza fluxul de aer si clemele care fixeaza grila in tunelul central.Practic singura solutie a fost schimbarea grilei. Nici n-am mai intrebat cit costa asa ceva la Skoda. Am luat grila de aici daca mai e interesat cineva.

http://www.aliexpress.com/item/Genuine-SKODA-REAR-AIR-VENT-AIR-OUTLET-ARMREST-AIR-VENT-AIR-OUTLET-FOR-SKODA-BRAND-NEW/32476002949.html

Se potriveste la fix....

Modificat de Ruiz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de tunelul central, am vazut ca s-au inventat protectii de cauciuc pe SuperSkoda, dar scrie pe ele ca-s valabile pentru Superb, Fabia, Roomster, Yeti - dar pe Octavia nu. Sa fie oare doar la Octavia alte dimensiuni, sau se potrivesc? Daca cumva vedeti la cineva care si-a comandat pentu modelul lui, si aveti acces sa puteti face o apreciere/masuratoare, am si eu rugamintea sa ne luminati daca are rost sa comandam pentru Octavia. Multumesc. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat la o firma de pe net un set de covorase de iarna gen tavita care au si protective pentru tunelul central daca la aste te refereai . Sunt foarte bune si se potrivesc la fix .

http://www.bestautovest.ro/covorase-cauciuc-skoda-octavia-iii-2013-long-tip-tavita.html

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu as fi interesat de protectia de cauciuc pentru tunelul central, doar sa gasesc acea protectie ca covorase de cauciuc am. Am tot urmarit pe superskoda dar inca nu am vazut si pentru octavia. Si cred ca nu se potriveste de pe celalalte modele ca altfel sigur ar fi scris in descriere ca se potriveseste si pe octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu firma, am luat covorase la Passat si calitatea este foarte buna. Numai ca, asa ca si @doggy, si eu am covorase de la skoda, si vreau doar bucata de pe mijloc. Pe de alta parte, cum e posibil sa se potriveasca aia la toate celelalte modelele si la Octavia nu? Mai ca m-as risca sa comand una, si daca nu se potriveste, asta e. Eventual o fac cadou la cineva cu Superb, sau Fabia... :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ceva interesant iarasi: https://www.drive.net/l/7352142/

Pacat ca nu gasim si noi ce cumpara ei... :(

Am vazut ca unii isi fac ei singuri cutia aia care se cumpara optional sub planseul protbagajului. Au dat chiar si dimeniunile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-ai tras niste dungi gri sau mi se pare mie??? Daca da...care e logica lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate in evidenta linia caroseriei. masina este de fapt infoliata complet, idea fiind  in principal cu rol de protectie. SI daca tot am infoliat-o am zis sa fac si un mic joc de design.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zici ca are unele parti alta culoare, gen un alb murdar :)). Ma rog, nu se discuta, dar tusele de design trebuie sa fie mai fine ca sa scoata in evidenta liniile nu asa butucanoase.

Masina asta deja are propotii mari, culoarea alba ii scoate in evidenta asta, iar acele dungi groase fac acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad ce rost mai are "moon white"...in bataia soarelui albul pur metalizat ramane totusi mai elegant.

Nici covorasele nu prea merg... :icon_confused:

Aripioarele Milotec da, si eu sunt multumit de ele.

 

post-316-0-29651600-1447701736_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Nu este chiar topicul potrivit, dar daca tot a venit vorba, si chiar vad ca va preocupa  :D , va reamintesc ca daca doriti sa pastrati cheia intr-adevar impecabila, exista solutii, bune si ieftine. Live arata chiar mult mai bine decat in poze ;)

post-150039-0-61244400-1447774859_thumb.

post-150039-0-33285700-1447774864_thumb.

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din acelasi film, pe mine m-a captivat verdele, ca simbol in general si ca parte din cromatica Skoda in particular. Si ceea ce a iesit poate sta linistit langa o cheie de la masina cu "chesi" :) dintr-un post paralel al lui @kthor..., chiar daca isi face treaba, din cand in cand, pe post de cheie.  

post-316-0-98450700-1447784963_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins că este peste "cheia de KESSY" dacă te referi la aspect (pentru cei care vor să păstreze aspectu' de cheie "virgină" :P).

Cheia postată de mine aici, prezintă destule urme de uzură iar poza era menită să infirme o eventuală teorie potrivit căreia KESSY = nu folosești cheia = aspect impecabil. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!