Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

si cateva poze cu incaltarile de iarna.

 

recunosc nu am mai spalat-o dar nu face sens cel putin 3-4 zile

post-124150-0-56376600-1444734299_thumb.

post-124150-0-82586600-1444734299_thumb.

post-124150-0-32510400-1444734300_thumb.

Modificat de the_andy16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow, chiar imi place modelul asta de jante! Pe 17/18" cred ca-s geniale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms,

 

clar o dimensiune mai mare da mai bine insa nu as vrea sa stric din comfort, pana la urma e o masina de familie.

 

colegul Corsi si-a pus pe 17 daca nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca anvelopele sunt fabricate in luna mai, sunt ok? sau sa caut unele fabricate mai recent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ok frate, conteaza cum au fost stocate, sa nu fie deformate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In conditiile in care un set de cauciucuri a fost stocat corect (ca pozitie de asezare si ferit de lumina, frig si caldura excesive), producatorul poate garanta aceleasi proprietati ale produsului pana la 5 ani inainte de prima montare!

Evident ca nu-si doreste nimeni sa cumpere cauciucuri vechi de 5 ani, dar n-are rost sa ne facem problem pentru cateva luni de la data fabricatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine-s fabricate in sapt 31 anul curent, deci tot cam pe acolo.

 

 

fii fara grija, sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat anvelope de iarna noi in primavera (oferta) si le-am stocat pana acum, in conditii foarte bune, fiind un tip sensibil la DOT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am tot cautat dar nu am gasit ce tip de bec este in proiectorul O3. H11 cumva ? As vrea sa le inlocuiesc cu unele Philips Blue Vision, actualele becuri mi se par prea galbene pentru cornering si xenon. In manual nu este mentionat tipul de bec. Multam

 

Asa ceva as vrea sa pun:

 

http://www.philips.ro/c-p/12362BVUB1/bluevision-ultra-bec-pentru-faruri-auto

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Poate e putin off-topic, dar as vrea sa discutam despre echiparea de iarna cu anvelope/jante.
Vreau sa-mi iau jante complete de la dealer pt iarna asta si nu stiu:
1. daca sunt mai bune cele de otel. Utilitatea are prioritate fata de aspect pt mine (eventual pun capace)
2. Daca e mai OK cu jante de 15'' 195/65/R15. Pretul e un avantaj clar. Ma intereseaza daca sunt dezavantaje.

Eu m-am orientat catre jante de otel de 15 cu anvelope Semperit. Costa toate 4 cca 2100 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si eu aplicatia aia colegu Frnm dar m-am blocat : 

- with cornering light => h16 - 19w;

- without cornering light => h8 - 35w

 

Nu stiu ce sa aleg, cred ca o sa merg pe Philips H8 - 35w.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat pe 15 table + anvelope Dunlop si am iesit la 1800lei. Cele de 15 vin mai aproape de etrieri, in rest anvelopele sunt mai ieftine, fiind mai înguste taie mai bine zabada, frecare mai mica... Dar fiind si cu flanc mai inalt sunt mai confortabile... Doar sa iei ET si J corecte pt jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Poate e putin off-topic, dar as vrea sa discutam despre echiparea de iarna cu anvelope/jante.

Vreau sa-mi iau jante complete de la dealer pt iarna asta si nu stiu:

1. daca sunt mai bune cele de otel. Utilitatea are prioritate fata de aspect pt mine (eventual pun capace)

2. Daca e mai OK cu jante de 15'' 195/65/R15. Pretul e un avantaj clar. Ma intereseaza daca sunt dezavantaje.

Eu m-am orientat catre jante de otel de 15 cu anvelope Semperit. Costa toate 4 cca 2100 ron

Vezi mai intai daca poti pune jante de 15 cu anvelope de 195.

De exemplu pe 2.0 TDI nu se recomanda, scrie in cartea masinii sau cauti pe http://www.skoda-auto.de/SiteCollectionDocuments/Serienreifen_Skoda_2014_07_1.pdf

 

Pe anvelopele de iarna am jante de otel pentru ca suporta mai bine gropile, in cel mai rau caz se indoaie dar nu se sparg ca cele de aliaj si iarna gropile sunt acoperite de zapada/noroi. Sunt mai urate dar oricum iarna se murdaresc instant. Eu am luat capace la ele si pentru a le proteja.

\

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante Alcar "hibride" R15 112 ET43

attachicon.gifDSC02964.JPGattachicon.gifDSC02969.JPG

Anvelope Dunlop WinterResponse 2: R15 195 65

attachicon.gifDSC02966.JPGattachicon.gifDSC02965.JPG

 

pe masina arata asa:

attachicon.gifDSC02975.JPG

 

 

Poate te ajuta in alegere. Saptamana trecuta le-am pus din nou pe masina. E diferenta mare de comfort intre cele de 16 si astea de 15. In viraje...nu prea e mare diferenta pentru mine, pentru ca amestec "cartoful" de pe locul din spate si nu pot merge prea alert.

Vezi mai intai daca poti pune jante de 15 cu anvelope de 195.

scrie in cartea masinii sau http://www.skoda-auto.de/SiteCollectionDocuments/Serienreifen_Skoda_2014_07_1.pdf

Se poate pune pe 1.2TSI janta de 15 cu anvelopa 195. 

Scrie in certificatul de CONFORMITATE sau un pdf-ul sugerat de coleg.

post-8103-0-14431100-1446463557_thumb.jp

 

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au am pus Alcar de 16+ Michelin alpin 5 205 /60/16. Pret 2.600 lei. Masina arata asa post-12779-14464784528701_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..., fiind mai înguste taie mai bine zabada, frecare mai mica....

Atunci hai sa ne punem toti roti de lemn cum aveau carutele pe vremuri. Rotile mai subtiri nu fac deosebirea in zapada, daca-i zapada mare si afanata lanturile sunt salvarea. Rotile mai subtiri te scot mai usor din namol. Si sa luam in considerare cate zile dintr-o iarna mergi prin zapada mare si cate zile mergi pe gheata, polei, zapada batatorita sau asfalt negru, iar un cauciuc mai lat are aderenta mai buna.

Au am pus Alcar de 16+ Michelin alpin 5 205 /60/16. Pret 2.600 lei. Masina arata asa attachicon.gifrps20151102_173159.jpg

Tine de gusturile fiecaruia cum arata janta, importanta e calitatea cauciucului. Aderenta pe gheata, ca pe zapada toate sunt cam la fel, si zgomotul. O janta de aliaj de origine (velorum) este 100 + 10 euro transportul, iar un nokian 350 lei, cu clasificarea A pt aderenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sugestii. O sa iau jante de otel. Dealer-ul meu le echipate cu anvelope Continental.

Intradevar, calitatea anvelopei conteaza cel mai mult.

Probabil o sa fie de 15, desi am inteles ca pe 16 asigura un confort mai bun.

Daca n-ar costa considerabil mai mult..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegi, am o mica problema, nu ma pricep sa scot tetierele.

 

 

am cumparat huse speciale pentru octavia 3 si nu imi dau seama cum sa scot tetierele sa le montez.

 

 

 mentionez ca am apasat pe butonul lateral la cele de pe fata am tinut apasat si am tras dar nu au iesit, la fel la cele de pe spate.

 

unde am gresit? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca la celalalt brat al tetierei este o gaurica(sau ceva de genu din cate imi amintesc) si ca sa scoti tetiera trebuie sa bagi acolo ceva subtire si sa tii apasat si butonul respectiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai cumparat si ce pret ?

Asta caut si eu. Eu cred ca fac cu cei de la huse auto din Tirgu MUres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am trimis siteul pe privat sa nu facem reclama aici.

 

 

le-am facut pe comanda cu 340 ron  si este inclusa husa de la cotiera fata.

 

eu am ales spatele scaunelor fata sa fie din imitatie piele caci acolo o sa puna copilul picioarele la fel si husa pentru  cotiera.

 

o sa pun poze imediat ce sunt montate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu poze.

 

dupa lungi batai de cap, injuraturi si zgarieturi aproape ca le-am montat dar nu 100%, inca nu pot scoate tetierele spate, am incercat mai multe variante dar nu am reusit, 

 

le-a scos cineva dintre voi?

 

problema e ca din cauza asta nu pot monta husa pentru spatarul spate:(

 

atasez pozele care sa vorbeasca de la sine, mentionez ca pentru airbaguri sunt cusaturile mai superficiale ca sa renunte in momentul impactului.

 

 

am adaugat poza si cu ornamentul portbagaj de pe aliexpress.

 

post-124150-0-04830700-1446885654_thumb.

post-124150-0-98586100-1446885654_thumb.

post-124150-0-56058700-1446885656_thumb.

post-124150-0-95622900-1446885657_thumb.

post-124150-0-47044500-1446885658_thumb.

post-124150-0-97571900-1446885658_thumb.

post-124150-0-61053900-1446885978_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca ar fi huse pt Dacia 1310. Nu inteleg scopul huselor cand sunt si alta culoare fata de scaun si mai ales o nuanta pe care se vede murdaria.

Plus contrastul neplacut cu negru de pe fetele de usa, restul de plastice.

Bej arata bine daca e din fabrica, asa bate la ochi intr-un mod foarte neplacut. 

Skoda-Octavia-interior.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!