Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Am nevoie de ajutorul vostru, vreau sa achzitionez niste jante cu tot cu anvelope pentru iarna, cine a facut deja schimbare asta mi-ar putea spune de j imi trebuie si ce et? Vreau sa pastrez dimensiunea de 16 toli si daca aveti recomandari de modele, in principiu vreau ceva pe gri inchis care sa tina la noroi, praf, dar sa fie si frumoase, o sa le tin doar pentru iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot doresti sa pastrezi pe gri inchis, de exemplu

 

Eu sunt cu 17 si iarna si vara (2 seturi diferite de aliaj), 7J ET45 se potrivesc sigur, poti merge si mai mare. M-am intalnit cu un coleg de forum cu 8J ET35 si arata super dragut.

 

Spor la cumparaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca et este mai mare inseamna ca janta este putin mai mare decat cauciucul? Stiu ca exista anvelope care au ca o buza ce protejeaza marginea janteidar in cazul asta et trebuie sa fie cel corect, deci in cazulmmeu clar 7 ms toni, nu e rau modelul, dar parca e prea clasic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au, au...2400€...au au, ca sa merg iarna? Stai doar cu capul pe geam sa le admiri? Cam exagerati, zau.

Ai in certificatul de conformitate primit la achizite ce jante se potrivesc la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu tine, insa  fix aceleasi dimensiuni sunt greu de gasit, de ceea ma interesa ce au mai pus si altii si de pe unde au cumparat.

superskoda e o optiune insa prea putine modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare mai speciala :))

Cat m-ar costa - oare - sa pun suspensie spate independenta pe O3 ?! Sa zicem o estimare de piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica, sa-ti cumperi o octavie cu suspensie normala si tu sa pui una independenta? 

Oare de ce as face asta? Doar ca vrei motorizarea 1.4? De ce as face asta unei masini noi?

 

Diferenta de motorizare 1.4 catre 1.8 este de putin peste 1000E. Ai impresia ca poti face schimbarea asta la un pret mult mai mic? 

 

Nu mai gasesc (pentru confirmare) informatie nici in catalog, nici in dotari de serie despre suspensia spate independenta: din cate stiam se pune pt motorizari 1.8, 2.0 benzina si 2.0-170 diesel, si evident 4x4. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta e de 1800 pana la 1.8, fiindca 1.4 e disponibila la pret Smart.

Evident, as face-o ca sa ies mai bine la bani; la urma urmei suntem in Ro si ne putem gandi la orice :)

Dieselul cu suspensie indepenta e cel de 184cp.

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferența reală este cea menținată de warlock (între Smart și Style fiind diferențe de echipare). Chiar și așa, mi-e greu să cred că vei găsi în rețeaua Skoda un service unde devizul să fie cu mult sub suma asta (lăsând la o parte problema garanției căci este posibil s-o pierzi chiar și "pe cale oficială"). ;)

 

Iar dacă pentru tine câteva sute de euro (până în 7 cred deși nu pare real) fac o diferență atât de mare în achiziția mașinii, atunci e clar că vizezi ceva ce nu-i la nivelul tău și ar trebui să-ți ajustezi "ținta" către ceva la care o creștere de 5%-7% din preț să nu reprezinte o dramă. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta e de 1800 pana la 1.8, fiindca 1.4 e disponibila la pret Smart.

Comparam acealasi nivel de echipare. 

 

Daca startul il vezi 1.4 smart,  nu merita sa te zgarcesti la 150e (ca sa pleci de la style) sau chiar 1300e - daca tot iti doresti suspensia independenta. Vorbim de o masina NOUA pe care dai cel putin 17-18mii din buzunar.

post-8103-0-65978700-1441881023_thumb.jp

 

Revenind strict la intrebarea ta, eu nu am raspunsul, nu te pot ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbind de preturi, 1.4 Smart Ambition + extra incluse (clima etc) = 18357 euro.

De aia zic ca e distanta mare pana la prima varianta de suspensie spate independent.

Desigur, e un scenariu extrem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut noul Superb si mi-a placut cum arata consola centrala. Asa ca am aranjat-o si eu ...

 

post-137871-0-19119400-1442467256_thumb.

Modificat de Ruiz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ne prindem ce ai facut:

- sa fie oare "cromul"?

- sa fie oare cruciulita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ruiz,

 

 

de unde ai luat marginea cromata pentru bolero?

 

ce pret ar fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andy16 : Aliexpress. 11USD free shipping. cauta dupa "octavia a7 instrument panel". E un pic pentru un alt model de infotainment dar din montaj o potrivesti la fix. Vine impreuna cu inca o banda cromata pentru zona de clima de dedesubt. Pe aia n-am mai montat-o pentru era pre butucanoasa si nu mi-a placut cum da.

 

http://www.aliexpress.com/item/2pcs-set-Stainless-steel-Instrument-panel-stainless-steel-bright-light-box-for-Skoda-Octavia-A7-2015/32411977196.html?spm=2114.01020208.3.21.f2Smz3&ws_ab_test=201526_3,201527_3_71_72_73_74_75,201409_5

Modificat de Ruiz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti face o poza mai de aproape? am vazut si eu modelul dar era alt radio in poza.

 

este vreo nepotrivire pe la margini? eu am bolero 2,  ei zic ca este inox dar e crom sau inox?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul e diferit intr-adevar dar diferentele sunt minime. Pe laterale, in treimea de jos devine un pic mai lat insa vorbim de 1-2 mm. O sa fac si o poza cu zoom in zona respectiva.

Partea cu "stainless steel" e discutabila....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, ms de mentiune, deci defapt nu e otel inoxidabil ci plastic cromat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e plastic.Sunt din otel.Am zis ca e discutabil fiindca sunt foarte subtiri.

post-137871-0-83764300-1442555368_thumb.

Modificat de Ruiz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ruiz, ma gandesc sa comand si eu grila de Bolero, si vad ca si tu ai pus ornamentele cromate de la gurile de aerisire - eu am suplimentat la ale mele banda adeziva cu inca un strat, altfel nu prea imi placeau cum stau. E subtire si la grila de Bolero? Nu te-au tentat si grilele pentru difuzoare, inclusiv cele din usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grilele stau ok. Sunt la fel de subtiri toate.Altele nu mai pun in plus.Mi se pare deja suficient....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!