Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

the_andy16: ai rezolvat cu jantele si pneurile pentru iarna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A reusit cineva sa activeze smartlink prin introducerea codului la reprezentanta? Nu am fost hotarat la achizitie sa platesc si smartlinkul si acum as vrea sa-mi activez aceasta optiune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am posibilitatea sa fac rost de un volan cu 3 spite fara airbag si comenzile de pe volan din partea dreapta ( telefon si display central ). Stie cineva daca se potrivesc airbag-ul si modulul cu butoane de la volanul cu 4 spite ? Persoana care mi-l trimite nu se pricepe si nu am de unde sa aflu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_andy16: ai rezolvat cu jantele si pneurile pentru iarna ?

nu am  gasit timp sa mai caut modele, cand gasesc ceva o sa postez pana acum am gasit niste cauciucuri care cred ca-s ok.

 

http://www.compari.ro/anvelope-c3615/dunlop/sp-winter-sport-4d-205-55-r16-91h-p51569453/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@the_andy16:

Sunt foarte OK. Intră în a treia iarnă la mine și n-am nimic să le reproșez. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super, ma bucur ca am gasit pe cineva care a cumparat modelul. atunci astea raman, sper sa gasesc si ceva jante potrivite, o sa caut mai amanuntit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am avut acel model de la Dunlop si pot sa zic ca nu este foarte bun unde este zapada moale si fleasca care se face de la nisip

incearca Nokian Wr D3 205/55 r16 91h la un pret aproximativ la fel, sau poti incerca orice model de la Nokian.

Eu am Nokian pe toate masinile de cand am vazut ceea ce pot face in zapada comparativ si cu Michelin.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca un utilizator obisnuit sa nu poata face diferenta. Totusi pot si eu sa confirm ca Nokian sunt foarte bune si reprezinta o foarte buna alegere ca raport calitate/pret. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt bune dar mai zgomotoase decat "altele". Daca te intereseaza aspectul asta poti incerca altceva. Am avut pe alta masina. Acum si eu sunt in dilema:  Continental TS850 sau Michelin Alpin5 91T.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice model ar fi, ts850, alpin5, wr, winterresponse2 (din zona asta de producatori)... absolut irelevant ce alegeti: vor fi OK pentru utilizarea normala, pe strada, iarna, cu putina zapada din cand in cand. 

 

Ca ai o dilema? Poate fi pretul, cat de sexy e profilul, data fabricatie.

Ca sunt mai zgomotoase, eficiente sau economice (pe hartie) iarasi e irelevant - sunt toate in aceeasi zona. Avem suprafete de rulare diferite, greu ca noi sa facem o comparatie directa

 

Nu mai analizati atata, omorati neuronii inutil.

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si atunci de ce se mai chinuie astia de la ADAC sa faca teste in fiecare an ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am chinuit cu jantele anul trecut, gasisem un pdf foarte detaliat cu ce se poate monta pe masina: http://www.skoda-auto.de/SiteCollectionDocuments/Serienreifen_Skoda_2014_07_1.pdf

 

Intr-un final am luat niste jante de tabla 6.5J si anvelope continental ts850, nu am avut probleme cu ele

 

Daca vreti va spun pe prv site-ul de unde va puteti lua jante de tabla cu specificatii potrivite pentru O3 sau mergeti la service-urile mai mari de anvelope cu specificatiile in mana si vedeti daca au de vanzare

Modificat de Dan Lupascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si atunci de ce se mai chinuie astia de la ADAC sa faca teste in fiecare an ?

 

În parte pentru a-și justifica existența. În rest, pentru a separa clar petardele de cele bune și pe cele bune de elite. În cazul mărcilor de care vorbim nu cred că se pune problema de petarde așa că sunt de acord cu warlock: ne consumăm de pomană. La "clasa superioară" chiar nu se simt diferențele.

 

Ca fapt divers, la mine, Nokian nu a reușit să-și facă treaba în căteva situații relativ modeste și le-am făcut cadou. Asta era acu' ceva timp, de atunci n-am mai acordat încredere mărcii. Însă cei apropiați mie, care folosesc așa ceva, par mulțumiți.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice model ar fi, ts850, alpin5, wr, winterresponse2 (din zona asta de producatori)... absolut irelevant ce alegeti: vor fi OK pentru utilizarea normala, pe strada, iarna, cu putina zapada din cand in cand. 

 

Ca ai o dilema? Poate fi pretul, cat de sexy e profilul, data fabricatie.

Ca sunt mai zgomotoase, eficiente sau economice (pe hartie) iarasi e irelevant - sunt toate in aceeasi zona. Avem suprafete de rulare diferite, greu ca noi sa facem o comparatie directa

 

Nu mai analizati atata, omorati neuronii inutil.

 

Hai sa nu mai exageram inutil, cum am vazut ca se poarta indiferent de subiect. Cum adica sunt ok pt putina zapada din cand in cand? Daca se ia cineva dupa comentariul tau ajunge sa creada ca nici de cauciucuri de iarna cu totul n-are nevoie, ca si-asa nu fac nimic.

 

Eu personal am folosit Conti TS810 pe fosta masina si TS850 pe actuala si am mers si pe zapada compactata si afanata. Anvelopele s-au comportat excelent si m-au scos din troiene din care altfel ai fi zis ca trebuie dat la lopata. Si este valabil si pentru modelele concurentei din aceeasi gama.

 

Si sunt diferente destul de mari in performantele pe zapada, asfalt ud, asfalt uscat si la accelerare si la franare si la aderenta intre cauciucurile de iarna din diferitele game de pret. Ca unii vor sa justifice astfel faptul ca n-au avut sau n-au vrut sa dea mai multi bani pe o anvelopa mai scumpa si performanta e un cu totul alt subiect.

 

PS: Neuronii "mor" tocmai daca nu sunt folositi si nu invers. Asa ca eu invit lumea sa gandeasca si sa analizeze cat mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 @TudorM: si eu am fost de pe pneuri de iarna cum "trebuie" am trecut la Nokian si diferentele au fost sesizate pe acelasi traseu de munte, pe "aceleasi" cantitati groso-modo de zapada.

 

Si nu, nu fac offroading, insa pentru un sejur de schi si 2-3 urcari la cabana in zona cu zapada pot sa zic ca sunt multumit ca m-am documentat, am citit chiar si acele ADAC care aparent nu au sens (pentru "cunoscatori", sa stiti ca in germania ai o gramada de beneficii, insa nu doresc sa intru in polemici, fiecare cu banul lui stapan, insa e mai placut daca nu ne prea uitam la gainile vecinului) pe mine personal, m-au ajutat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 Tudor: se pare ca sunt mai multi care isi ard neuronii :)) . Eu stau in Brasov si circul destul de mult prin tara, asa ca nu ma pot baza ca o sa fie putina zapada si vreau sa merg cu ceva de top. Preturile sunt foarte apropiate (50->max 100 Ron in plus / anvelopa) si poti sa te inseli usor luand ceva "la promotie". Prefer sa iau ceva mai bun ca doar nu le schimb in fiecare an.Eu o sa imi iau : Nokian WR D4 sau Continental T850.

 

Pentru cine intelege germana aici e un link cu testele pentru dimensiunea 205/55/16 . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

testele

si unde este Dunlop?

 

eu am iesit de aici, 2-3 ani mai am inca WinterResponse2...va pup, si alegere usoara. 

poti sa te inseli usor luand ceva "la promotie". Prefer sa iau ceva mai bun ca doar nu le schimb in fiecare an.

Vorbeam doar de anvelope care nu sunt "ceva"! Nu sunt genul sa ma zgarcesc la 200lei pt anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva chestii de pe Aliexpress care au ajuns mult mai repede decat m-am asteptat, pana in 3 sapt.

 

 

post-124150-0-38979900-1443000235_thumb.

post-124150-0-42296700-1443000236_thumb.

post-124150-0-44510400-1443000237_thumb.

post-124150-0-11157300-1443000454_thumb.

post-124150-0-26385600-1443000454_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am vazut astazi pe un forum un capac motor pentru 1.2 TSI (VW parts - emblema cu Skoda a pus-o el). Stie cineva daca este ceva similar si pentru Skoda 1.4 TSI, la noi in tara?

post-107577-0-96139100-1443008689_thumb.

Modificat de Alunakis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

destul de scumpa schimbarea pt ceva la care te uiti o data pe an la revizie si poate nici atunci caci se uita doar mecanicul.

 

eu as recomanda capitonaj pt capota motor mai de graba  care cel putin are rolul de a mai reduce din zgmotul motorului.

Modificat de the_andy16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, aproape 500 ron, cam scump capacelul, ne descurcam si fara. Capitonajul cred ca ar fi bun iarna, pentru redus zgomotul ar fi mai potrivit la  diesel.

@kidmanis. Scuze,  nu prea citesc topicul asta, de asta nu am stiut de postarea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e problema. Pasla nu poate influenta temperature motorului, mai ales pe timp de vara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!