Jump to content

Montare tempomat (Cruise control) la O1 aftersale


danutz
 Share

Postare recomandată

elsa nu are cum sa zica daca sunt fire sau nu. Elsa specifica acel cablaj doar daca este pilot montat din fabrica, ca ass stim si noi conectica.

la diesel este cablajul, la benzina nu este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in Elsa apar cablajele cu linie continua atunci cand se regasesc pe masina/cele care vor fi montate ulterior sunt punctate,intrerupte.Valabil la mai multe modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia mai invata mataluta ce inseamna acele linii punctate, sau de alta natura ... ca nu inseamna cablaje montate ulterior.... sau poate si o cutie de viteze automata de exemplu este un accesoriu ce se va monta ulterior ? 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia invata-ma mataluta daca esti asa istet!De asta am intrat pe acest forum pentru a ma informa, nu pentru a primi sfaturi ironice de la tine.Daca nu poti explica frumos,abtine-te.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem 2 care ti-am spus ca la benzinare nu exista cablajul de la maneta de ccs pana la ecu, si ca la doesel exista de la ecu la mufa intermediara, dar tu vad ca nu te lasi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu despre ce e vb.Ceream explicatii cu privire la schema din Elsa ptr O1 benzina/2009 ,schema in care apare cablajul de la ecu la intermediara ca fiind existent .Explica-mi tu Cristi de ce apare cu linie continua cablajul T10-Ecu.Sunt de acord ca nu exista fizic dar ai verificat in Elsa sa vezi?Asta e nedumerirea mea si ceream explicatii pertinente,nu mistouri.Sunt satul de mistocarii!!!Daca vrei sa ajuti,ajuti.Daca nu stai in banca ta!Si nu ma adresez tie Al.De cand activez pe forum am fost foarte respectuos cu toti colegii si nu am dat raspunsuri in bataie de joc.

Scuze de off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai fi lucrat destul de mult pana acum pe masinile grupului VAG si sa folosesti elsa ai fi vazut ca sunt o sumedenie de greseli, asa ca ce mai conteaza ca unele fire sunt trecute continue in loc sa fie punctate.

 

Si daca tu consideri ca raspunsul meu a fost in bataie de joc sau la misto,  nu o sa mai vezi altul de la mine.

Si exprimarea cu stai in banca ta cam lasa de dorit.

Succesuri in continuare.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ma refeream la tine.Al

Multumesc ptr raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa, eu citisem: "si ma adresez tie Al, " nu vazusem si cuvantul nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.No problem.Hai sa terminam cu asta...Cand voi desface voi vedea daca sunt sau nu cablajele de care vb.Sper ca colegul Andrei sa nu se supere ptr raspunsul meu dar m-a deranjat modul lui de adresare....Fara suparari....aici.Multumesc ptr indrumari Al!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se considera ca "mataluta" e ironie, ma abtin...

noi iti spuneam ca din experienta pe multe masini, nu doar pe una, o sa vezi ca nu ai fire trase in Ecu, mai ales ... 2009, cand au redus maxim tot ce se poate pe o masina... deci nici pomeneala de fire in plus lasate acolo.

maxim o sa gasesti papucii pt fire in mufa Ecu, dar dupa 2006 nici pe aia nu i.am mai vazut pe acolo...


unul din primele lucruri pe care o sa il vezi la instalatiile de VAG, ca nu e nimic in plus, fata de Opel, Peugeot, Fiat, etc unde pe masini instalatiile sunt cam full si mufele fara consumator sunt lasate in aer.

 

uite si o lamurire suplimentara, iti arata tot cablajul ca fiind pe masina, nu e nici punctat nici altfel, dar practic el nu exista. Si tot ELSA ne spune asta. 

post-17228-0-49063300-1426627095_thumb.p

 

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua.La masina din semnatura cand merg cu tempomatul activat rareori primesc un "sut "scurt ,de la ce ar putea sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Trebuie pus vcds ul pe masina, pe Engine....si sa vezi ce se intampla in mers, sa vezi parametrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Va salut.

Octavia 1.6-AVU, pilotul automat functioneaza, dar nu se aprinde martorul dedicat in bord. In schimb, martorul ASR sta aprins tot timpul. Ce ma sfatuiti? E de fabrica, nu montat ulterior.

Am VCDS.

Multumesc.

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil martor defect.Ptr ASR o diagnoza pe ABS ar elucida misterul.Fa totusi o scanare completa si vezi ce erori sunt stocate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este martor defect - ci nu are martor pentru tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca la cele care vin fara CC nu e martor...dar si la cele cu CC din fabrica,tot asa?...ciudat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cate Octavia 1 cu martor de CC ai vazut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu CC de fabrica-nu prea...@Florin....m-ai uitat cu rugamintea mea? din PM...pls help.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are martor la O1? Ciudat... Am de o saptamana masina si nu stiam asta. Dar ma bucur macar ca nu e defect nimic. Acum sa vad ASR-ul de ce sta aprins.

Florin, iti dau un mesaj privat cu o problema.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu CC de fabrica-nu prea...@Florin....m-ai uitat cu rugamintea mea? din PM...pls help.

 

 

Nu are martor la O1? Ciudat... Am de o saptamana masina si nu stiam asta. Dar ma bucur macar ca nu e defect nimic. Acum sa vad ASR-ul de ce sta aprins.

Florin, iti dau un mesaj privat cu o problema.

Multumesc.

 

Nu Octavia 1 nu are martor tempomat - chiar daca este montat din fabrica - deci nu aveti ce verifica.

 

Alexu - nu am cum sa te ajut, la mine e online.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil martor defect.Ptr ASR o diagnoza pe ABS ar elucida misterul.Fa totusi o scanare completa si vezi ce erori sunt stocate.

 

E ceva ciudat, pentru ca o eroare pe Motor sau pe ABS ar suspenda functionarea tempomatului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara!nu a vrut sa mai functioneze tempomatul si am depistat vina la switchul de la ambreiaj(nu mai facea contact lamela),am facut momentan legatura pe direct la cele doua fire dar nu mai face functia de set dar se activeaza din reset urca in viteza si face reset dar totul numai din butonul reset.din butonul set nu face nimic.ce problema ar fi?sa fie de vina contactul direct la ambreiaj?(dar nu as vedea legatura).multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba switchul de la ambreiaj, ala are si alt rol la schimbarea vitezelor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/1/2016 at 8:11 PM, c.iulian said:

Buna seara!nu a vrut sa mai functioneze tempomatul si am depistat vina la switchul de la ambreiaj(nu mai facea contact lamela),am facut momentan legatura pe direct la cele doua fire dar nu mai face functia de set dar se activeaza din reset urca in viteza si face reset dar totul numai din butonul reset.din butonul set nu face nimic.ce problema ar fi?sa fie de vina contactul direct la ambreiaj?(dar nu as vedea legatura).multumesc.

daca ai facut punte intre cei doi pini de la switch-ul de ambreiaj, masina vede pedala sus = deci, in afara unui comportament diferit cand calci ambreiajul - se accelereaza un pic singura....- alt comportament diferit, nu trebuie sa ai - sa inverseze comanda la tempomat, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!