Jump to content

Montare tempomat (Cruise control) la O1 aftersale


danutz
 Share

Postare recomandată

Vb de socru lu Bundy.  MS! N am avut tempomat si nu stiu functionarea lui . Asa pot doar sa mentin viteza nu sa si o cresc sau sa scad nu?Cum stiu daca maneta mea se va desface , unde sa ma uit? Sa mai dau jos si volanul si sa n o pot face ...Nu Mai bine l pun intr un buton fals in bord? :D  

In T10 Unde dau +,in 1 sau 2, binenteles 9 si3 tot timpul pt a fi on?

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in T10, pin 3 si 9 - plus permanent (de la sig 5), daca vrei sa fie on permanent..... si in pin 2 - prin butonul SET.

 

cu un singur buton, ai doar set si -..... fa maneta cu doua butoane...

 

pe spatele manetei - se vede daca are capac (ii poti scoate spatele, cu o surubelnita subtire) sau e turnata, dintr-o bucata.... 

post-30007-0-12336500-1416300103_thumb.j

post-30007-0-57344500-1416300127_thumb.j

post-30007-0-52820600-1416300188_thumb.j

post-30007-0-16589200-1416300251_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms! Daca se desface pun doua butoane ,daca nu pun un swich undeva intr un buton fals din bord, sau aveti alta idee?

Cu set si resume, CC activat permanent pot si creste si scadea viteza din ele?

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, poti.... o sa aibe toate functiile unei manete originale, mai putin on/off - il poti pune si pe asta.

 

in privinta amplasarii, in afara manetei... alegi tu un loc, ca sa nu se vada urat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M am uitat, maneta mea se desface , din nefericire nu am gasit butoane la noi doar verzi si rosii , am sa pun niste push upuri de pe la televizoare [panou frontal ,canale volum] si daca gasesc pun si on of    i mi treb. dublu pt 3si9 sau  le pun impreuna in T10 ?

Ar trebui sa pun un conector dupa maneta sa o dau jos separat, nu prea mi dau seama pe unde sa scot firele din maneta si cei4 pini tata pt T10 ar merge de euroscart?  Cam cat de lungi sunt cele 3 fire din manete la T10? MS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la maneta la T10 - cam un metru.... e mai lung, dar suficient.

 

poti duce un singur fir catre 3 si 9... dar trebuie sa il desparti inainte de T10, ca sa poti lega la ambii pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms! Gasesc eu ceva pini. La T10  n-as putea sa leg 3 si 9 intre ei in mufa mama de sus? sa-mi vina 3 pini tata sa-i bag pe jos.

 

 

Mai multa atentie la gramatic, te rog !

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba pe toate le poti lega in mufa de sus, daca vrei..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa le-am si legat tot in T10 mufa mama ca nu sa potrivit nici un pin din ce am luat, plus ca e cam inghesuit sub bord si nici nu mai vad bine... varsta... Intrau 7 fire si ieseau 2 asa ca m-am dus cu 3 fire ,am dezizolat firele 3si 9 am dat plus din S5 printr-un comutator montat pe spatele manetei iar in 1si 2prin 2 sw lipite de maneta. 

N-am apucat sa montez maneta ca m-a prins seara, deabia am gasit o mufa mama tata mica sa o pun dupa maneta.

Sper sa si mearga...

 

 

Repet rugamintea cu gramatica...

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si sa codezi calculatorul de motor cu tempomat. faci login cu 11463 parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumita colegilor  sunt  mandru posesor  de CC  functioneaza perfect , dar am facut un scan :17971 cruise conttrol swich E45  P 1569-3500 inplausibil semnal.     sa fie din cauza swichu rilor sau am dat eu Of in mers.... am facut toate combinatiile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa fie de la switch-uri.... dar atata timp cat functioneaza, da-i pace.

 

sa-l folosesti cu placere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

In care mufa trebuie conectat cablu la tempomat toate in cea neagra de sub stergator?

In afara de negru/albastru ala am inteles la siguranta 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza nasoala e ca am fost la un "mecanic" si mia pus cate un pin in fiecare mufa acum nu stiu cu sa scot din mufe firele

Sau trebuie alt cablu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Co o scula de scos pinii sau cu o agrafa de par.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza nasoala e ca am fost la un "mecanic" si mia pus cate un pin in fiecare mufa acum nu stiu cu sa scot din mufe firele

Sau trebuie alt cablu?

 

cum adica cate un pin in fiecare mufa ?

 

trebuia in mufa neagra, pinii 9, 3,2,1 - si un fir la alimentare in siguranta nr.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa trebuia dar.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. Acum, scoate pinii afara si conecteaza-l cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa vad daca pot sa ii scot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca le tai firele de ce le leg dupa aia?

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca altfel nu poti... taie firele si te legi de cablajul existent - cel care pleaca din mufele intermediare, catre ECU.

 

izolezi bine cu banda de exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!