Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Ce jante (si ce anvelope, ma refer la marimi) recomandati pentru iarna? Ma gandeam la ceva de tabla, dar cred ca s ar vedea prea urat... Un CC cu jante de tabla :)

Momentan am jantele de mai jos (Spoke parca am gasit pe net ca le spune), cu 235/45 R17

IMG-20160716-WA0008.jpg

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul tine de gusturile personale,e greu de dat un sfat obiectiv.

Eu de exemplu folosesc pe timp de vara Lugano de 19,iar pentru iarna Borbet Btg de 17,toate de aliaj,toate originale CC.

Am cumparat masina pentru eleganta ei,si fac compromisuri pentru a nu o altera.

Alti colegi circula fara probleme cu jante de 16 sau jante de tabla,ceea ce eu nu as face in veci la o masina cum e CC-ul.

De aceea spun ca va trebui sa decizi singur,gusturile nu se discuta.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vara - lugano 19"

Iarna - phoenix 17" (phoenix sunt nu spoke).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vara- 19" cu 235/35/19    Iarna-18" cu 245/45/18 ( fara probleme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa tin si eu jantele pe 17" pentru iarna si-o sa iau un set pe 18" pentru vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Vara - Sagitta 19" cu 235/35/r19 Goodyear Assymetric2

Iarna - Mallory R-Line 18" cu 235/40/r18 Nankang "ceva"

Iarna circul mult prea putin ca sa merite o investitie in pneuri performante si, oricum, astea isi fac treaba pentru un mers intre 10 grade si -5 grade, asflat uscat/ud. Cand ninge, masina intra la iernat si nu mai iese decat cand se usuca - compromis avand in vedere drop-ul de -4 cm. As fi un plug foarte bun! :)) . In schimb, pentru vara, am fost extrem de multumit de GY Assy2. Am ~30.000 km si inca ~6 mm profil pe ele, la un mers "voios" :D.

Daca se circula si iarna cu masina, 17" pentru iarna cu 235/45/r17 si ceva mai mare (18") pentru vara este varianta perfecta pentru comfort-aspect. La 19" deja este nevoie de un surplus de atentie pe soselele Patriei.

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi frumos si poze cu jantele colegii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver eu am sub 4000km cu GY ASSY 2 si sunt sub 7mm, sunt zgomotoase ca naiba dar pe carosabil ud sunt magice tb sa recunosc. ( ce presiune ai in ele ?) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

2.7 fata cu 2.9 spate, rocada in X după fiecare sezon. Pe fata mi le mănâncă mai mult pe interior din cauza unghiului de -1, cauzat de drop-ul de -4 cm al suspensiei. Zgomotul e relativ, fiind o chestie subiectiva. Inainte am avut ContiSportContact3, care erau oribil de gălăgioase si rigide. Am probat si ContiSportContact5, care erau mult mai ok, dar tot departe de GY Assy2... Singurele care m-ar încânta peste Assy3, model recent, sunt Michelin PSS, dar nu stiu cum stau cu durata de viața...

Poze:

1) Sagitta 19" - powercoated negru mat (culoare originala - Argintiu). 

2) Mallory 18" - varianta de CC R-Line, cu ET 41.

image.jpeg

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc. Eu 3 pe fata si 3.3 pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.7 cu 2.9 presiune. Wow, sa-mi trag una

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu daca sar de 2.6 pe 18" cu 235/40 imi vine sa las masina in parcare sa o iau pe jos ...  cum puteti sa mergeti cu asa presiuni? nu simtiti ca se rup masina .. ficati.. coloana .. amortizoare.. bucse ? :)) 

La mine e un daily anyway, si cu bucurestiul .. groapa de gunoi.. n-ai ce sa faci :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Producatorul da 2.8 fata cu 3.2 spate pe 19" :))... La sub 2.7 deja e destul de dezumflat pneul. Nu am avut probleme pana acum cu amortizoare/bucse etc, iar rinichii/coloana nu mai simt demult nimic, mai ales ca am coborât-o de ceva timp :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut de acord,2.6-2.7 pe R19 235/35 e ca si cum ai merge cu ele dezumflate,efectiv se vede cu ochiul liber.Eu le tin la 3 atm toate patru.Asta e ,mergem inainte,nu poti sa ai toate pe drumurile patriei,si eleganta,si confort,si intretinere ieftina a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe capacul rezervorului este 3 pe fata si 3.3 pe spate pt 235/35/19

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Poate sa fie legat de faptul ca este CC Facelift al tau - or fi schimbat ceva minor pe la trenul de rulare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Foloseste cineva cauciucuri 225/40/r18? Ce presiune ar fi indicat sa fie in ele? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva sau a mers cineva cu Nokian WR A4? Ce mi puteti spune, sunt ok? Doresc sa cumpar 4 bucati ptr iarna

 

http://m.anveloshop.ro/product.php?id=66584&det=nokian-WR A4-235/45R17-97H

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat intre timp aceste Nokian uri.

 

O alta intrebare, masina mea are 235/45 R17 din fabrica. Nu am roata de rezerva si vreau sa cumpar una.

 Cum vine roata de rezerva din fabrica? Modelul normal sau cel subtire? Daca as lua jante de vara pe 18", cele de iarna le am pe 17"... rezerva cum sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Alungatu said:

Am cumparat intre timp aceste Nokian uri.

 

O alta intrebare, masina mea are 235/45 R17 din fabrica. Nu am roata de rezerva si vreau sa cumpar una.

 Cum vine roata de rezerva din fabrica? Modelul normal sau cel subtire? Daca as lua jante de vara pe 18", cele de iarna le am pe 17"... rezerva cum sa fie?

Eu am vara 19 si iarna 17.

tin ca rezerva una iarna/vara in functie ce sunt restul instalate. 

Din pct meu de vedere este inutil sa cumpar rezerva. Masina merge fara probleme cu 3 roti pe 19 si una pe 17 pana la prima vulcanizare.(sau 3 roti pe 17 si una pe 19). Ca doar nu ma duc cu 200km/h. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M am gandit si la treaba asta... inseamna nu eram sigur daca e vreo problema, fiind 3 de o marime si alta de alta marime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, Alungatu said:

M am gandit si la treaba asta... inseamna nu eram sigur daca e vreo problema, fiind 3 de o marime si alta de alta marime.

Fara probleme. Am mers si cu 100km/h si nu am simtit. 

Gandeste-te la instructiunile de folosire ale rotii de rezerva subtiri:si anume max 60km/h. Deci la combinatia mea nu ai absolut nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat pe CC-ul meu rotile de iarna de 16 de la precedentul meu B6 si am sa incerc sa rulez iarna asta cu ele.

Anvelope rulate 1 sezon, Michelin Alpin 5 - 205 55 r16 si am constatat o serie de avantaje si dezavantaje :

Avantaje:

ruleaza ff confortabil la oras mai ales daca setezi suspensia pe confort spui ca mergi cu S-Klasse :)

poti rula safe cu viteze f mari dar pe modul sport la suspensie.

zgomot interior redus substantial( vara interlagos 18 cu Continental)

Costuri mai mici la anvelope

Dezavantaje:

Nu sunt omologate si nu stii peste ce autoritate poti sa dai .....

Aspectul nu super cool

In viraje, la viteze mari, la drum lung pe suspensia setata sport o simti destul de instabila, pe confort este mult prea balena.

Overall sunt multumit momentan de ele, sunt curios pe zapada cum se comporta.

 

Atasat si pozecc iarna1.jpgCCiarna2.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna/vara

ASA Revolution 235 35 r19 cu 8,5J si ET35

14964170_10202316902761860_974608863_o.jpg

14975955_10202316902841862_1212514803_o.jpg

14975963_10202316902801861_389130544_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog ramaneti ontopic.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!