Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Cum a venit sezonul rece , am nevoie de jante de iarna pentru CC , acuma am jante pe 18 , 235/40/18 toate 4 , as vrea ceva pe 17 ca am inteles ca 16 nu merg. Ce dimensiune sa aiba anvelopele ? Multumesc !

Pentru 17", mergi pe 235/45/r17, dimensiune agreata de producător. Dacă te hotărăști pentru 16", 205/55/r16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact! Eu am 205/50/17. Poti sa pui si pe 16 dar parerea mea e ca se vad ca naiba. Acum dupa gusturi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa e...tot ce-i sub 235/ /17 arata rau de tot. Incalta un touareg cu jante de cc si ai sa ai imaginea clara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu arata chiar asa de rau. Passat B6 are din fabrica pe 16. El de ce nu mai arata urat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...exact cum spunea si clawoodyou mai sus, e chestiune de gust...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa e...tot ce-i sub 235/ /17 arata rau de tot. Incalta un touareg cu jante de cc si ai sa ai imaginea clara...

aspectul nasol sa zicem, nu-l da latimea anvelopelor, ci diametrul jantelor si implicit talonul. dpdv lateral intre 235/17 si 205/17 nu prea e nicio diferenta sesizabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ca 205/50 R17 este echivalent cu 225/45 R17, adica roata e mai mica decat cu 235/45

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Pot monta pe un passat cc jante monte carlo 7,5j et47 cu anvelope 205/50/17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, da. Eu am 6,5j si intra, in rest aceleasi dimensiuni.

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am o intrebare stiu ca sa discutat dar intreb sa fiu mai sigur am un passat cc rline pot sa pun jante de 17 cu cauciucuri 205 50 de iarna acum am jante de 17 cu cauciucuri 235 45,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi 2 probleme dupa cum vad eu : prima daca ai jante originale pe 17 inseamna ca latimea jentii e 8j de aceea e 235 daca ai pune 205 cred ca janta ar trebui sa fie 6,5j si poate da nu sunt sigur max 7 j asta cu privire la latimea jentii si implicit a anvelopei .cea de a doua situatie este inaltimea mai mare de 45 , la 50 sau 55 daca nu atinge pe undeva e ok - dar vezi sa nu atinga cand dai in gropi nu cand stai pe loc -adica cand lucreaza suspensia .Daca incerci varianta care o vrei tu si merge sa ne zici si noua ...eu ma chinui sa caut de iarna 235/45/17 si toti zic ca e "grea" dimensiunea asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acum jante mallory si am gasit jante 6.5jx 17h2 et39 cu cauciucuri 205 50 17,daca nu se potrivesc nu ramane decat sa cumpar cauciucuri de iarna 235 45 17 .

Modificat de dogu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna trecuta am avut 245/45/17 , am facut toata europa, zapezi nu gluma mai ales in ungaria si romania fara nici cea mai mica problema. Masina incarcata cu 4 persoane si bagaje, nu a atins, frecat niciunde. Anul asta mi-am cumparat 245/45/18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus si intr-o postare anterioara, eu am 205/50/17 si nu atinge nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am citit dar ma gandeam ca fiind rline garda mai joasa sa nu fac plug din ea la iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,atunci ma orientez catre jantele de 17 cu cauciucuri 205 50 17 multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o diferenta minuscula intre alea de vara pe 18 si alea de iarna pe 17.

post-132750-0-30197600-1447059520_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic nu, vizual da :P :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg foarte bine pentru iarna si 225/45/17, intra pe latimea de 8J si se gasesc si mult mai usor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A zis cineva ca nu merg? Omul deja le are pe alea 205/50/17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul zicea ca ar vrea sa-si cumpere 235/45/17...iar eu ziceam ca merg foarte bine si 225/45/17. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam si eu sa pun 245/45/18 ca face si talonul putin mai mare decat 235/40/18 cum am vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Eu am pe masina acum jante originale vw pe 18 cu cauciucuri 245/40 r18. Am incercat jante MSW 77 pe 17 cu cauciucuri 205/50 r15 si arata oribil, + ca sunt si mai mici ca diametru rezultat (ochiometric undeva la 1.5cm diferenta).

Ma ajutati cu niste cauciucuri pentru jante msw77 care sa ajunga la acelasi diametru cu cele pe 18.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!