Jump to content

Ce Tip De Probleme Aveti? Doar B6!


bogdancu24
 Share

Ce tip de probleme aveti ? doar B6 !!!  

885 voturi

  1. 1. Selectati problemele pe care le-ati avut la Passatul B6

    • Probleme de motor
      354
    • Probleme de caroserie
      36
    • Probleme de vopsea
      129
    • Probleme de butoane
      116
    • Probleme de suporturi
      22
    • Probleme de suspensie
      85
    • Probleme de directie
      68
    • Probleme la sistemul de franare
      51
    • Probleme la sistemul de iluminare
      58
    • Probleme de confort
      58
    • Probleme la sistemul de sigurantza
      26
    • Probleme la sistemul de climatizare
      85
    • Nu am nici o problema
      234


Postare recomandată

Nu pot depisa sunetul. Uneori se aude, alteori nu se aude. De exemplu, ieri l-am auzit de vreo 4 ori. :grrrrrr:

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Ionut!

Incearca sa mergi cu mai multe persoane in masina, poate ei vor putea localiza sunetul. Eventual mergi cu un voice recorder activ si postezi sunetul, poate il va recunoaste cineva.

Verifica sa nu ai ceva pietre sau alte obiecte in scut. Urca masina pe un elevator si verifica sa nu fie desprins ceva pe jos.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Marius!

Sunetul nu se aude mereu. De exemplu ieri l-am auzit cam de 4ori. Ultima oara l-am auzit crec ca acum o luna jumate daca nu chiar mai mult, dar ma dispera ca nu il depistez de unde si de la ce ar putea fi acel sunet.

Voi incerca cum ai zis tu, sa merg cu mai multe persoane in masina si poate asa vom depista sunetul (asta numai sa se auda cand sunt cu ei in masina :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am observat de ceva vreme ca imi tot trosnea usa dreapta fata cand o deschideam/inchideam. M-am uitat mai cu atentie si de vina e piesa aratata cu degetul in poza de mai jos, care pocneste cand e in tensiune maxima... Se poate strange cumva?

post-52441-0-96271500-1349950093_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum cateva saptamani am dat-o cu WD40. Dar nu cred ca e de uns, cred ca prins un joc. La us adin stanga nu se misca deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil... totusi, incearca cu un spray cu vaselina... sau vaselina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea "bucsa" are rolul sa se miste si se aude metal pe metal, deranjant. Sa incerci sa bagi ulei/vasilina/wd40, in interiorul bucsei pe ax, ca atunci cand ajunge usa acolo si o roteste se aude trosnitura/scartaiala. E posibil ca acel ax sa aiba urme de rugina de la umezeala sau condens, neavand cum sa fie vopsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, poate sa ma ajute si pe mn cineva cu un rasp, mi-a aparut azi in mers urmatoare eroare Emission Workshop urmat de indicatorul sub forma de spira. A clipit de vreo 5 ori dupa care a disparut eroarea, e prima oara cand imi apare, stie cineva ce reprezinta eroarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emission Workshop poate aparea de la mai multe probleme . Ar trebui scanata masina si vazut daca a ramas eroarea stocata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! am si eu o probleme la passat-ul meu b6 am vazut ca am ulei in vas expansiune de la ce sa fie ?pe capacul de la ulei nam semne ca am apa in ulei sa fie la de radiator de ulei ?un sfat o parere ?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima faza verifica racitorul de ulei , poate scapi cu schimbarea acestuia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu fie chiulasa fisurata si se combina apa cu uleiul. oricum nu mai merge cu masina asa ca distrugi de tot motorul. citi km ai la bord si din ce an e masina?

eventual fa si alta proba.. cu motorul cald dupa ce ai facut citiva km si apa e la 90 de grade il opresti si dupa desfaci busonul de la vasul de expansiune.antigelul din el trebuie sa se ridice cu aproximativ 2 cm in vas( instalatia e sub presiune) dar daca la desfacerea busonului da afara sau se ridica pina aproape de gura e clar ca presiunea e prea mare in instalatie si ai garnitura de chiulasa rea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca am ulei in vas expansiune de la ce sa fie ?pe capacul de la ulei nam semne ca am apa in ulei sa fie la de radiator de ulei ?un sfat o parere ?multumesc

La orice masina cand observi ulei in vasul lichidului de racire inseamna ca s-a ars garnitura de chiulasa. La demontarea motorului mecanicul va constata care sunt cauzele arderii acestei garnituri. De regula se arde cand motorul nu se raceste ori unge in parametri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai motoru are 218mi km si masina din 2006 luna 10.nam apa in ulei decat in vasu de expasiune si nu se ridica apa din borcan doar fasie cand dau drumu la capac .unde racitorul asta de ulei ?multumesc:-s

Modificat de hutzzyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut dupa o luna de cand mi-am pus foliile ca cei de acolo au tras de fata de ușa si vad ca e puțin distantata partea de la geam. E dificil de dat jos si pus la loc in clipsurile ei iar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pff gata s-a rezolvat. Am lăsat geamul jos si am băgat degetele pe acolo si a revenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de colegul care are ulei in lichidul de racire.

Asa este, intai se verifica radiatorul - termoflotul - de la filtrul de ulei. Daca ala e bun, abia atunci mergi cu gandul la garnitura de chiulasa sau chiulasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 euro am dat si mi-au reparat si o gaurica din parbriz. Mare greseala am facut ca a inflorit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa dai 100 de euro? Poate de lei, dar si asa e mult.

Eu am reparat doua ,una cu 50 ,acum doi ani si alta cu 70(era mareee) anul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde racitorul asta de ulei ?multumesc:-s

Racitorul de ulei este sub filtru de ulei , filtru este insurubat in racitor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa dai 100 de euro? Poate de lei, dar si asa e mult.

Eu am reparat doua ,una cu 50 ,acum doi ani si alta cu 70(era mareee) anul asta.

100eur pe folii si repararea parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Cristian, mi-a scapat "si"-ul ,insa nici raspunsul lui nu a fost "la obiect".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!