Jump to content

Ce Tip De Probleme Aveti? Doar B6!


bogdancu24
 Share

Ce tip de probleme aveti ? doar B6 !!!  

885 voturi

  1. 1. Selectati problemele pe care le-ati avut la Passatul B6

    • Probleme de motor
      354
    • Probleme de caroserie
      36
    • Probleme de vopsea
      129
    • Probleme de butoane
      116
    • Probleme de suporturi
      22
    • Probleme de suspensie
      85
    • Probleme de directie
      68
    • Probleme la sistemul de franare
      51
    • Probleme la sistemul de iluminare
      58
    • Probleme de confort
      58
    • Probleme la sistemul de sigurantza
      26
    • Probleme la sistemul de climatizare
      85
    • Nu am nici o problema
      234


Postare recomandată

Salutare.

M-am uitat azi la nivelul de ulei , totul in regula insa sub capacul "decorativ" al motorului am observat niste urme de ule,i cred .Parca ar semana cu efectul de transpiratie .Am uplodat o poza poate stiti de ce a aparut.

post-68973-0-39471300-1343402307_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvanutzzz_91

imi raspunde si mie cineva urgent,nu gasesc codul de culoare la masina mea,am un passat din 2006,in talon scrie culoarea maro,dar ea pare si un gri sobolan,iar seara are o tenta de maro,vreau raspuns urgent,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este in portbagaj, cand ridici mocheta sa te uiti la roata de rezerva in dreapta este o foaie lipita si acolo gasesti si codul. Cred ca asa este si la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut careva probleme cu butonul de deschidere al portbagajului din interior? Pana asta seara mergea fara probleme. Butonul e iluminat, dar cand trag de el sa deschid portbagajul nu se intampla nimic.

Portbagajul se deschide normal din cheie sau din exterior. Stie cineva care poate fi problema? La o scanare cu vag-com ar trebui sa se vada ceva?

fa o scanare cu vag-ul. daca nu apare nimic. pune +1 la codarea de la usa soferului.

Da, intra pe 46 Convenienta si verifica in blocurile de masura, daca butonul lucreaza sau nu.

Am reusit astazi sa fac niste teste cu vag-com. La scanare, nu apare nici o eroare pe usa soferului. Am incercat sa intru in measuring blocks, dar cand actionez butonul nu se intampla nimic. Butonul de la rezervor merge foarte bine, se poate monitoriza cum actioneaza.

Am incercat si sa adaug +1, dar fara nici un fel de succes.

Codarea care o am pe usa soferului e 00...0053 (nu retin exact cati de 0 erau in fata), iar pe usa pasagerului aveam cu 52 in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! Are cineva gura de aerisire din partea dreapta de vinzare sau unde as putea gasi sa cumpar si cat ar costa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Intreaba-l pe F l o r i n ca el are de vanzare un set. Poate le da si separat. Eventual suna-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am rezolvat problema cu zgomotul, era de vina compresorul de AC. Am fost la colegul ymy si mi l-a schimbat + incarcat cu freon.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

am si eu o problema cu un VW Passat din 2006, in mers imi lasa dintr-o data aceleratia ca si cum ar intra in frana de motor(motorul nu moare), daca ating frana sau ambreajul pot accelera, peste un anumit timp acceasi problema, inca ceva ce nu inteleg am fost peste tot si nu apare nici o eroare pe nici un tester, am incercat si la VW(D&C) nu mi-a dat nici o eroare, unii zic ca este senzorul de ambreiaj, altii ca este ceva sonda de la filtru de particule, altii zic sa schimb softul. Am ramas fara idei, daca fac tot ce imi zice si unu si altul la nimereala ajung sa investesc multi bani intr-o masina veche. Daca a avut cineva o astfel de problema si are o idee ce ar putea fii as aprecia foarte mult.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare am un prieten cu un passat b6 care a fost lovit putin din spate si se aprinde martoru de volan culoare galben si merge directia foarte greu , pe loc si mai greu , a scos borna de pe baterie si a pus inapoi tit asa , oare ce ar putea avea ? sa defectat caseta de directie ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal, prima verificare care ar trebui facuta este la borcanelul cu ulei de la servo. Acum nu stiu sigur daca serva e ca la mine sau la b6 e electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare am un prieten cu un passat b6 care a fost lovit putin din spate si se aprinde martoru de volan culoare galben si merge directia foarte greu , pe loc si mai greu , a scos borna de pe baterie si a pus inapoi tit asa , oare ce ar putea avea ? sa defectat caseta de directie ? multumesc

Mergi cativa m drept, dupa care vireaza maxim stanga, urmat de un viraj maxim dreapta. Dupa cativa m ar trebui ca totul sa fie ca inainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ii zic sa faca treaba asta , el este la mare , accidentul sa intamplat azi dimineata pe A2 in apropiere de Agigea , si a mers pana la Costinesti asa dar nu a revenit , poate nu a virat maxim stanga si dreapta ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu isi revine, sa faca o scanare, sa ne uitam pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut careva probleme cu butonul de deschidere al portbagajului din interior? Pana asta seara mergea fara probleme. Butonul e iluminat, dar cand trag de el sa deschid portbagajul nu se intampla nimic.

Portbagajul se deschide normal din cheie sau din exterior. Stie cineva care poate fi problema? La o scanare cu vag-com ar trebui sa se vada ceva?

fa o scanare cu vag-ul. daca nu apare nimic. pune +1 la codarea de la usa soferului.

Da, intra pe 46 Convenienta si verifica in blocurile de masura, daca butonul lucreaza sau nu.

Am reusit astazi sa fac niste teste cu vag-com. La scanare, nu apare nici o eroare pe usa soferului. Am incercat sa intru in measuring blocks, dar cand actionez butonul nu se intampla nimic. Butonul de la rezervor merge foarte bine, se poate monitoriza cum actioneaza.

Am incercat si sa adaug +1, dar fara nici un fel de succes.

Codarea care o am pe usa soferului e 00...0053 (nu retin exact cati de 0 erau in fata), iar pe usa pasagerului aveam cu 52 in coada.

Intrebarea de mai sus e pe principiul eu centrez, eu dau cu capul.

Am reusit sa rezolv problema (cel putin temporar). Am cumpara un spay de curatat contacte (Nigrin Kontact Spray), am dat bine pe butoane, fara sa desfac fata de usa. Imediat s-a putut observa ca butonul incepe sa isi revina. Dupa cateva minute parea ca merge normal.

La 13 lei cat e un spay din acesta la Praktiker, eu zic ca merita sa incercati daca aveti probleme similare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asta e boala lor.... umezeala si oxideaza.

Daca il desfaci, te ingrozesti cat oxid o sa gasesti in el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar bine ca s-a rezolvat pe moment si ca rezolvarea a fost una foarte la indemana si accesibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca zici ca bate tare, mai bine o schimbi.

Recomand Luk.

Folrin, am fost si am schimbat tot kitul, pe masina a fost Sachs, am pus Luk, acum nu mai are nici-o problema totul e perfect.Ambreiajul prinde jos de tot si nu mai are nici-un sunet in plus. Acum e o placere sa asculti motorul. Am facut aprox 400 de km deocamdata si e bine totul. Multumesc pentru sfat!

Modificat de Dan.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am si eu mica "problema":

- rulez de o saptamana cu un Passat B6 2.0 CR 110cp - Bluemotion. "Problema" este ambreiajul. In momentul in care sunt dincolo de jumatatea cursei spre final, se aude un zgomot ciudat. Nu e bataie, nu se aude tare, dar se simte ca si cum in acel loc ar incerca sa cupleze ceva si agata.. Ca si cum ar agata un cablu sau ceva de genul acesta. Nu am apucat sa ajung cu el in service dar eram curios daca a mai intalnit cineva acest simptom. Singura explicatie pe care mi-o gasesc este ca acest zgomot ar fi legat de sistemul start-stop cu care e echipata masina. (mentionez ca am detinut un golf 4 la care mi-a murit si ambreiaj si volant, iar simtomele de acum nu par identice)

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce a fost masina in service pentru schimbul de turbina ca trebuie sa schimb si caseta de directie.

Simptome: la miscarea numai spre stanga a volanului se aud pocnituri ce se simt si in podea. S-au schimbat intai rulmentii de la amortizor dar fara rezultat. La o noua verificare s-a constatat caseta defecta - 1700 Euro cost reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, acusi ajung la 7000 euro reparatii in 12k km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, imi pare rau Iulian.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Iulian: imi pare rau sa vad ca iar ai belele :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ma ajuta si pe mine cu eroarea asta?

Address 76: Park Assist Labels: 3C0-919-283.lbl

Part No SW: 3C0 919 283 B HW: 3C0 919 283 B

Component: Parkhilfe 8-Kan 004 0011

Revision: 00004000 Serial number: 82930601000246

Coding: 0000014

Shop #: WSC 00028 028 00001

VCID: 285BFC93E033

1 Fault Found:

01543 - Parking Aid Warning Chime (H15)

009 - Open or Short to Ground

Freeze Frame:

Fault Status: 01101001

Fault Priority: 3

Fault Frequency: 1

Reset counter: 149

Mileage: 81439 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 05:27:16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a ars buzzer-ul de la PDC sau ai un fir intrerupt catre acesta. Am patit acelasi lucru si s-a lasat cu inlocuirea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!