Jump to content

Ce Tip De Probleme Aveti? Doar B6!


bogdancu24
 Share

Ce tip de probleme aveti ? doar B6 !!!  

885 voturi

  1. 1. Selectati problemele pe care le-ati avut la Passatul B6

    • Probleme de motor
      354
    • Probleme de caroserie
      36
    • Probleme de vopsea
      129
    • Probleme de butoane
      116
    • Probleme de suporturi
      22
    • Probleme de suspensie
      85
    • Probleme de directie
      68
    • Probleme la sistemul de franare
      51
    • Probleme la sistemul de iluminare
      58
    • Probleme de confort
      58
    • Probleme la sistemul de sigurantza
      26
    • Probleme la sistemul de climatizare
      85
    • Nu am nici o problema
      234


Postare recomandată

Cristi, ai doua variante - ori a inghetat sufa, ori a sarit de acolo. Mai mult ca sigur ca va trebui s-o demontezi ca sa o fixezi la loc (asta daca s-a blocat sau a sarit din locas).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce am postat "problema", am fost pana la masina sa curat zapada de pe ea si surpriza...s-a deschis usa fara probleme ( se inmuiase vremea putin ).

Acum 10min. am incercat si iarasi nu a mers, dar acum e frig rau......cred ca totusi a inghetat ceva pe acolo, dar nu sunt sigur.

Mi-e teama sa desfac, sa nu rup ceva pe acolo, plus ca nu stiu de unde sa incep........o las sa se mai incalzeasca putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cauza gerului si eu patesc asa ceva dar numai cand e frig rau cand e cald se deschide foarte usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de ce numai usa dreapta fata ? .......celelalte se deschid normal de afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil, cum a suflat vantul sau cum a fost deschisa - a intrat ceva apa-zapada si care ingheata. Da cu un spray de dezghetat yale, in mecanismul manerului - cu el tras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cu un spray de dezghetat yale, in mecanismul manerului - cu el tras.

pai tocmai asta e ideea.......nu pot sa trag de maner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cat de greu-usor se schimba becul de la bricheta? S-a ars de ceva vreme si cei de la service se cam codesc sa il schimbe, ca dureaza. Are cineva cunostinta daca sta aprins si cand e "trapa" inchisa? Multumesc anticipat... :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare...becurile rosii de la usi, jos la praguri trebuie sa se aprinda cand deschizi usile sau cand ai pozitiile aprinse? La mine nu se aprind de nicio culoare..nici unul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grig_sorin la tine sunt doar ornamente alea rosii din usi nu ai becuri de aceea nu se aprind

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog da-ti un sfat!

In urma temperaturilor scazute si precipitatii am fost plini de gheata si zapada. Am avut pe masina si 2-3 cm de gheata in grosime dar nu am spart-o sau incercat sa o dau jos sa nu zgarii sau sparg ceva plastice mai rigidizate de la frig. Am senzori de parcare fata si spate si au cam fost acoperiti de gheata dar repet am asteptat sa cada gheata singura. Acum ca nu mai e invelita in gheata continui sa fiu stresat de bipaitul un senzor. Am tot curatat cu lichid de parbriz dat dintr-un pulverizator crezand ca undeva in marginea unuia dintre senzori a ramas ceva, mizerie/gheata, orice dar continua sa bipaie lung (esti fff aproape/ai lovit) iau la inspectat mai bine si observ cu greu ca un senzor central fata (partea cromata stanga) este usor bagat inauntru, deviat un milimetru si senzorul nu mai e concentric cu gaura de aici motivul bipaielii. Am incercat sa imping usor poate se aseaza la loc sa il misc dar nimic si nu am fortat. Vin si intreb pe cineva daca stie cum se ajunge la el usor ca am vazut un mare gol in spatele barei dar cand am ridicat capota nu am gasit nici un locas sa bag mana nici pe sus pe langa radiator nici pe jos. Capace peste capace.

Astept idei.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnova si vezi ce senzor este defect, poate nu este cel pe care il banui tu!

Ca sa ajungi la senzori, atat pe fata cat si pe spate, trebuie sa dai bara jos!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai umbla la senzori. ai rabdare sa se mai incalzeasca. 90% o sa se rezolve de la sine.

La senzorul de pe partea cromata parca este usor de ajuns, trebuie sa dai jos grilajul. Nu sunt 100% sigur, insa pt ceilalti este mult mai greu. Trebuie data bara jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...pentru cei cromati trebuie data doar grila jos, fara bara, si ai acces la ei. Au sistem de prindere, senzorul de grila si cel mai probabil s-a rupt o ureche sau a iesit din locas.

chiar si acum pe vremea asta o poti despface fara probleme ca nu ai ce rupe/strica, sunt doar 5 sau 6 suruburi..........dar mai bine astepti sa se incalzeasca putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Am o problema si va rog sa ma ajutati. Ieri dupa ce am turat foarte mult motorul din cauza zapezii, ramasesem impotmolit intr-un maldar X( , mi-a aparut in bord pe display "SPEED WARNING ---" si un semn rosu rotund care arata ca un turometru si o sageata, in manualul masinii scrie ca inseamna " Cruise control". Habar nu am ce inseamna, nu am gasit pe Google manualul masinii in limba romana care sa ma ajute sa inteleg despre ce este vorba, asa ca va rog sa ma ajutati sa rezolv aceasta problema... bineinteles daca nu este grava si trebuie sa ajung cu masina la service.

Am atasat o poza desi nu este poza facuta la displayul meu deoarece nu am avut la indemana telefonul, dar asta am gasit-o pe internet, cam asa ceva imi apare doar cu mici specificari:

- in locul celor 6885 km imi apare"---"

- intre 6885 km si trip 212.4 imi apare acel semn care inseamna "Cruise control".

O zi buna multumesc anticipat!

post-100975-0-67850200-1328883678_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se da jos grilajul doar? Nu se rezolva ca se vede ca e descentrat. Nu revine singur la loc. Am asteptat 3 zile fara gheata si alte alea si nici un rezultat.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TeoZ "SPEED WARNING ---" reprezintă Avertizarea la --- Km/h.

" CRUISE CONTROL" reprezintă Sistemul de control automat al vitezei de croazieră (tempomatul).

Probabil că din greșeală ai activat Cruise control-ul.

Manuale găsești aici http://vwforum.vwfor...ost__p__1313406

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se da jos grilajul doar?

deschizi capota si la grila daca nu ma insel ai 3 suruburi in partea de sus si 2 in partea de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In partea de sus cred ca stiu unde sunt dar jos unde anume? Pe unde ajung la ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La numarul de inmatriculare sunt cele 2 de jos - daca te apleci si te uiti le vezi destul de usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 2.0 de 140 cp din anul 2010(de generatie noua) mai prezinta probleme sau s-au rezolvat? Sunt interesat de un passat din 2010 cu motor de 2.0 euro 5 si as vrea sa stiu daca mai prezinta probleme cum prezentau cele din 2006? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In partea de sus cred ca stiu unde sunt dar jos unde anume? Pe unde ajung la ele?

aproximativ in zonele respective cum te uiti de jos in sus.....

post-84251-0-55088300-1328952203_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc "cridaia" multumesc "pronet", am facut un scurt drum si la o mica analiza am gasit cele doua suruburi de sub suportul numarului si "cauza" care nu e gheata ci "binevointa" unui coleg de trafic/parcare care mi-a lasat "semnatura" pe bara, logo-ul vw si grila cromata. Cand se mai lasa vremea sau daca ajung intr-o parcare incalzita voi incerca sa desfac. Sunt mahnit de ce fel de oameni suntem inconjurati...

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum pot sa imi dau seama ce cod au injectoarele, fara sa le dau jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata! Aveti idee daca circuitul de deschidere al lapetei de rezervor are vreo siguranta fuzibila pe undeva in tablou. Am avut neplacuta surpriza de a nu mai putea deschide capacul si am venit, strangand din dinti si alte ,,parti'' pe rezerva. Stiam ca mai am 8 litri in momentul cand se aprinde semnul martor la bord dar pe vremea asta creste suficient de mult consumul si.... Am facut un fel de capac prin capitonajul din portbagaj pentru a deschide manual dar asta nu e o solutie, nu poti merge de fiecare data sa deschizi portbagajul masinii sa introduci mana acolo si sa tragi de tija ce zavoreste capacul rezervorului. imi cer scuze de off-topic, am vazut ceva posturi cu acest gen de ,,defect'' dar....parca nici unul explicativ, concludent cu deschiderea manuala. Mers la service pentru o chestie ce ar putea fi destul de banala si rezolvabila si acasa parca este prea mult.....plata pe nestiinta sau comoditate (eu ii zic plata pe prostie). Multam fain de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!