Jump to content

Ce Tip De Probleme Aveti? Doar B6!


bogdancu24
 Share

Ce tip de probleme aveti ? doar B6 !!!  

885 voturi

  1. 1. Selectati problemele pe care le-ati avut la Passatul B6

    • Probleme de motor
      354
    • Probleme de caroserie
      36
    • Probleme de vopsea
      129
    • Probleme de butoane
      116
    • Probleme de suporturi
      22
    • Probleme de suspensie
      85
    • Probleme de directie
      68
    • Probleme la sistemul de franare
      51
    • Probleme la sistemul de iluminare
      58
    • Probleme de confort
      58
    • Probleme la sistemul de sigurantza
      26
    • Probleme la sistemul de climatizare
      85
    • Nu am nici o problema
      234


Postare recomandată

bagi cheia aceea in bord pui contactul si astepti un pic, dupa asta o scoti si incerci sa inchizi masina cu ea.vezi ce se intampla si ne mai zici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai auzit de procedura : setare cheie . Probabil ca a lovit-o ( posibil scapata pe jos ) si a iesit din frecventa in care comunica cu masina ( in interior are un potentiometru de reglare a frecventei ) . Nu stiu daca se mai poate face ceva cu ea ( e greu de readus fix in frecventa initiala , reglajul este mult prea fin si doar un noroc chior mai poate rezolva aceasta problema )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in carte tehnica scrie procedura am sa incerc s pozez pagina respectiva poate gasesti o carte pana atunci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recunosc ca nu am citit cartea tehnica a masinii dar nici nu imi aduc aminte sa fi initializat vreo cheie pentru a o folosi ( si le folosesc pe ambele ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Simplu

Te duci la un dealer autorizat si ii rogi sa-ti reprogrameze cheia. Dureaza vreo 20 de minute.

Modificat de pinguinuldestepa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai parit asa si la fostul B5.5 dar am rezolvat tinand apasat butonul de inchis.La asta am cartea tehnica dar este in germana.Daca m-ati ajuta as fi foarte recunoscator:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat ce a zis adrianharlea dar nu a mers!Oare cat trebuie sa tin cheia in contact?:-? ca am timuto si 5 minute da nu o mers:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 21000 km cu passatul am observat ca vopseaua e cam sensibila ( recent am fost binecuvintat din ceruri cu un gainat de pasare...au trecut poate 20 minute pana cind am ajuns acasa ca sa sterg "frumusetea" de pe portbagaj si surpriza: mi-a deteriorat stratul de lac. am incercat cu toate cirpele posibile, cu detergenti, cu pasta etc dar degeaba. mi-a ramas o umbra de marimea unai nuci si imi vine sa urlu) si se garie foarte usor. Pe linga anumiti greierasi care se aud la o anumita turatie a motorului ( la reprezentanta mi-au spus ca e din cauza ca e noua:)) am inceput sa am de o saptamana un zgomot de fond produs de anvelope. Initial nu am stiut de la ce e zgomotul insa am aflat ulterior dupa ce am fost la service cu ea si mi-au pus alte roti ca defapt sunt anvelopele mele pirelli p0 rosso 235/45 R17de rahat cu care a venit echipata masina. Nu pot intelegecum dupa 20000 km anvelopele produc un zgomot care se aude la 35 km/h lasata la liber. De necrezut si totusi adevarat. Mi-a venit sa-i dau in cap la cel de la service desi nu era vina lui ci a celui de la care am luat masina care trebuia sa ma atentioneze. Alte probleme nu am avut cu masina, dimpotriva as putea spune ca merge foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu umbrele ca urmare a gainatului am experimentat-o si eu dar nu am aplicat inca nici o solutie. Vopseaua e intr-adevar sensibila tare. Iar greierii, hmm...parca am fost la acelasi dealer ca aceeasi explicatie am primit-o si eu: e noua domle, se mai lasa...parca sunt pantofi...pai daca se mai lasa nu face mai rau (ma gandesc eu) si totusi am doar 6000 de km. in rest...no problem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa iei o solutie de "degresat" si sa stergi zona cu carpa mai moale si care sa nu lase scame ....mie unu asha mi-a mers la vreo 2 "romburi" de gaintza a la Bucuresti ( care nu's tocmai din aia clasici... de la astia ti se intoarce si stomacu' pe dos :icon_thumright: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce culoare aveti voi dar eu am incasat mult gainat si nu a lasat nici o urma chiar daca am spalat dupa 3-4 zile. Am gri argintiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI la mine ma descurc destul de bine cu gainatul, in general spal imediat (tin o sticla cu apa in portbagaj ca sunt maniac !), dar uneori dupa cateva zile si pana acum s-a luat - spal numai cu apa din abundenta si las sa se moaie (ce detalii !). Bine, sunt unele dihanii de pasari care produc niste ganaturi atomice, zici ca e adeziv. Or fi unele loturi de vopsea de VW mai slaba ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Highline si obsess3d,

Iata o solutie deja incercata pentru masina din semnatura:

www.meguiars.com

1. SCRATCH X

2. NXT GENERATION TECH WAX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa-mi confirme daca la B6 se duc f. repede placutele de frana ??? Adica in 10,000 km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele originale ? Care sunt simtomele, s-a aprins martorul in bord?

Depinde de stilul de mers ....eu le-am schimbat pe cele originale la 70.000 km( caz atipic , majoritatea le schimba la 35-40.000) dar daca ai fost "dusman" cu masina e posibil sa le fi uzat si in 10.000 km. Sau exista posibilitatea sa fi fost cu masina in service (pentru revizie sau alte interventii) si sa-ti fi inlocuit placutele cu unele mai uzate ( se practica ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa
Poate cineva sa-mi confirme daca la B6 se duc f. repede placutele de frana ??? Adica in 10,000 km...

35 000 KM -Masina fabicata in decembrie 2006 am placutele originale si nu am probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu le-am schimbat la 65.500 km, ceea ce mi se pare OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok mersi

am facut o pana si m-am uitat asa la placute, poate mi s-a parut

PS: avem un martor in bord pt placute !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai senzori pentru placutele fata. La pretul pe care l-am platit pentru masinile astea ar fi trebuit sa avem senzori si pentru cele spate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca o pot cataloga drept problema sau viitoare problema.

Cand apas pedala de acceleratie intre 1700-1900 de turatii de aude un zdranganit(zbarnait metalic ca o tabla) sau cum vreti sa-i spuneti timp de jumatate secunda- o secunda maximum dupa care dispare . Asta se intampla si in mers si pe loc . Precizez ca sunetul care se aude este destul de discret.

E normal? Are cineva idee din ce cauza ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este vorba despre capacul care acopera motorul ... la acea turatie si la mine se aude un zgomot ciudat , asta din cauza faptului ca acel capac este facut din mai multe componente care in timp din cauza vibratiilor motorului incep sa se dezbine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa...nu!

Este o chestie de plastic de la filtrul de aer..

Been there..done that..e un mustiuc, o teava (care nuscerol) situata sub cutia filtrului de aer.

In urma manevrelor de demontat montat, aia se atinge de alte chestii de plastic si rezulta zbarnaiala de care zici tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine capacul ala face zgomotul .... l-am dat jos si zgomotul a disparut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e capacul ala de la motor pt ca ala e de plastic , sunetul care se aude e metalic ca o tabla care zdrangane.

Poate e ce a zis Mama Omide o sa trec pe la service sa vad ca a inceput sa ma enerveze sunetul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nope nu am probleme cu placutele de frana; era prostia mea ca ma uitam stramb; dupa 10,000 km sunt ca noi;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!