Jump to content

Ce Tip De Probleme Aveti? Doar B6!


bogdancu24
 Share

Ce tip de probleme aveti ? doar B6 !!!  

885 voturi

  1. 1. Selectati problemele pe care le-ati avut la Passatul B6

    • Probleme de motor
      354
    • Probleme de caroserie
      36
    • Probleme de vopsea
      129
    • Probleme de butoane
      116
    • Probleme de suporturi
      22
    • Probleme de suspensie
      85
    • Probleme de directie
      68
    • Probleme la sistemul de franare
      51
    • Probleme la sistemul de iluminare
      58
    • Probleme de confort
      58
    • Probleme la sistemul de sigurantza
      26
    • Probleme la sistemul de climatizare
      85
    • Nu am nici o problema
      234


Postare recomandată

ciao

masina mai este in garantie? daca nu exista si varianta Bosch(tot cu piesa la schimb) , aprox 2000 cu tva inclus

nu merita cumparata piesa originala, tot Bosch se afla si sub ambalajul vw.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

injectorul costa la PBV cca 2400 ron cu tva.

Restul e manopera..cablaraie..surubaraie...garnituri, diagnoza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine a mai picat un injector ! (coincidenta ciudata :a picat la 69 999 km)

cred ca sunt pe locul I cu 6 injectoare stricate in 70 mii km

si am si ghinionul sa se strice la mare distanta de casa

acum o saptamana a cedat in Italia si a costat 600 euro injectorul si 100 euro manopera

cheltuielile indirecte au fost mari (nu am putut anula rezervarile la hoteluri si mi-au tras banii de pe card iar eu am platit la alte hoteluri )

strangi bani pt vacanta si un astfel de eveniment cam strica cheful

acum nu depasesc 140km/h ca nu mai am bani de injectoare

si trebuie sa-mi iau alta masina (de asta am intrat pe forum sa vad motorul cel "nou" cu un singur "injector")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ca postez aici dar...nu pot deschide un topic. Am o problema la passat-ul meu b6. Nu imi mai functioneaza climatronicul si dupa ce am fost la service acestia mi-au spus ca de vina este compresorul de aer caruia i s-a ars fulia (s-a topit sau ceva de genul asta). Intrebarea mea este urmatoarea: Masina am cumparat-o din Germania, de la reprezentanta VW si cei de acolo mi-au spus ca mai am garantie inca 1 an. Astept un raspuns din partea lor maine pentru ca ieri le-am trimis mail-ul dar...e week-end. Din experienta voastra ce sa fac? Pot schimba compresorul pe garantie sau trebuie sa il cumpar? Si...motivul pentru care fulia s-a topit? Va multumesc mult si...astept raspunsurile voastre.

PS: Daca am gresit topicul imi pare rau, dar...nu am putut deschide unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine a mai picat un injector ! (coincidenta ciudata :a picat la 69 999 km)

1. De unde bagi motorina domnu?

2. Toate sunt duse electric sau infundate?

3. Care e treaba cu max 140 km/h? ca mie consilierul de la PBV mi-a zis ca "datul in ea" previne buleala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cip daca ai luat masina din Germania si ai adus-o in Romania poti sa-ti iei adio de la garantie. Din cate stiu, garantia se aplica doar in Germania, asta daca nu cumva ai luat masina de noua si atunci ai garantie UE, altfel...nu. Ei dau garantie si pentru masinile second hand dar numai in cazul in care inscrii masina in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia e valabila si in RO (doar 2 ani de la data fabricatiei). Eu am luat masina din Germania si am schimbat diverse chestii pe garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand multumesc pentru ca mi-ati raspuns. Legat de garantie: nu e valabila nici daca nu am inca 100 000km? Nu a mai patit nimeni la fel ca mine? Chiar nu se poate schimba pe garantie? Ms mult inca o data

PS: Neamtul mi-a dat niste hartii pe care scrie Garantie insa sunt in germana. Masina am luat-o de la reprezentanta VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti si fete.Eu inteleg ca e vwforum,dar la cum laudati masinile zici ca sunt avioane de lupta.

De ce nu aveti curajul sa va reamintiti recall-urile.Alea nu sunt probleme?

-Motorul maninca ulei ca un drac , la tdi pumpe duse ma refer,dar cred ca sunt cele mai numeroase;

-Motor zgomotos;

-Vopsea slaba;

-Frina cam tare si se dozeaza destul de greu fata de alte masini similare;

-Conducta alimentare cu motorina schimbata;

-Motoras stergator avut problema , rezolvat ;

-Volant schimbat ;

-Acum a distrus bucsele de la bascula si a mincat cauciucurile fata pe interior.

Nu vi se pare ca e cam destul?Hai sa fim realisti!Nu mai e ce a fost.

Cam multe pentru 40 000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma scuzi maestre...dar la cine te referi cand vb de laudat?

Vorba unui prieten cu logan (a dracu masina..6 ani vechime si nu a dus-o odata pe platforma in service) " Ba...recunosc...passatul tau, cand merge, merge mai bine ca a mea"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citesti de la inceput o sa vezi ca nu prea sunt laude aici. Ma mira ca spui asta. Numai daca citesti posturile lui Mama Omide si o sa ramai surprins. Recall-urile sunt nimic pe langa ce se intampla cu aceasta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeti voi ca mi se rupea mie ca intra apa la motorasul de la stergatoare sau nusce alta chestie care se poate rupe de la vibratii...daaaaaa...sigur ca da.....

Recalurile alea au rezolvat foooooaaaarte multe din problemele masinii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de problema mea...chiar nu imi poate da nimeni un raspuns oficial (nu din auzite)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
un raspuns oficial (nu din auzite)?

Raspuns oficial vei primi doar de la reprezentanta VW de la care ai luat masina. Mai poti primi un raspuns, la fel de oficial :D , de la unul din dealerii VW.

Vezi topicul : Numere de telefon de la PBN, PBV si alti dealeri.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Singurele probleme pe care le vad ar fi astea:

- vopseaua e super subtzire ( am niste mici "cupituri" si niste mici zgarieturi fine ) ...multi mi-au zis ca "la orice masina apar zgarieturile fine si ciupiturile, ca deh... in Romania nu's peste tot drumuri fara criblura aia nenorocita" ...si tind sa-i cred, ca am vazut probleme cu ciupiturile la masini destul de noi ( 1 - 2 ani vechime ) si la un Opel si la Hyundai, deci mai multe marci... unu chiar avea un fel de "model" pe o aripa :icon_thumright:

- calitatea pielii in care este imbracat volanu' respectiv "maciuca" schimbatorului de viteze... dupa 2 ani si ~45.000 km, am la puncte albe pe volan... zona e foarte lucioasa... de-a trebuit sa pun o husa din aia clasica cu 15 RON de unu mi-a zis "bah da-o ma jos, ca arati ca badea Gheorghe care si-a luat o dacie de prin 1990" ... (bine, daca o dau jos am senzatia ca imi aluneca volanu' cand conduc :blink: )

cam atat ma enerveaza pe mine... in rest pana acum imi place ca nu am probleme cu motoru' sau cu altele :) ( sper sa ramana asha si pe viitor )

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumeee lumeee....pentru ca nevasta-mea a cutezat sa miste scaunul din fata fix dar fix 5 cm (nu la max...nu la minim..) AIRBAG FAULT!

Da-i-ar Dumnezeu sanatate lu'CristiMPI care mi-a sters eroarea si da-le-ar tot Dumnezeu raie intre degete imbecililor care au proiectat mufa si cablajul.

Amin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamneee, pe bune colegule, chiar nu poti sa faci o preluare de leasing, ceva, ca deja imi e frica pentru tine. Cum mai ai curaj sa te sui in EA?!

Da-O cat mai poti, cum poti si ia-ti si tu un Hyunday cuminte, un Kia, ceva ... :somnmare:

Fara gluma, la cate probleme ai avut realmente ar merita sa faci un dosar bine pregatit, cat mai bine documentat, si sa incerci si la VW Germania, si la Porsche Romania si la Protectia Consumatorului ... ca, pana la urma, ma gandesc, drepturile omului ... Nu se poate la o asa masina, care a costat o gramada de bani, sa ai atatea probleme si sa nu fi compensat in vreun fel de catre producator sau de catre fabricant. Parerea mea e sa incerci, ca dreptatea e in mod evident de partea ta. Clar masina ta e un rateu ordinar. Nu inseamna ca asa e Passat-ul B6 in general (eu, de exemplu, bat in lemn, dar sunt destul de multumit de al meu). Dar la tine e deja mult prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumeee lumeee....pentru ca nevasta-mea a cutezat sa miste scaunul din fata fix dar fix 5 cm (nu la max...nu la minim..) AIRBAG FAULT!

Da-i-ar Dumnezeu sanatate lu'CristiMPI care mi-a sters eroarea si da-le-ar tot Dumnezeu raie intre degete imbecililor care au proiectat mufa si cablajul.

Amin!

valeu nene :ceuameni: ...ma sincer deci eu in locu' lui clacam si imi bagam ceva in ea masina ( la propiu ) ...deci ghinion e putin zis, cred ca cineva acolo ( poate prin Germania ) nu te iubeste sau draq stie ce... oricum TU esti mai ceva ca un cobai cu masina asta ;)

...si eu am avut problema cu airbag-ul de sub scaunu' dar (vorba lu' colegu de mai sus, bat in lemn ....suflu' si iaurt daca e necesar ) sper ca ce-au facut mesterii de la Tess Bv sa ma tina cat se poate de mult ( nu ca am mai avut problema de-atunci cu airbagurile de sub scaun dar nici n-as mai vrea )

...sincer dar chiar e nasol ce ti se poate intampla si cate probleme ai cu masina ;)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa recapitulez si eu defecte dupa 2ani si 10 luni (76 000km)

- 6 injectoare arse complet (nu infundate decalibrate)

- calculatorul defect (l-am inlocuit)

- 2 pompe schimbate (una second ca nu am asteptat lotul cel nou)

- 3 parbrize (la masina dinainte nu s-a spart in 7 ani niciodata desi am mai luat pietre)

- dezaburire luneta

- mufa airbag legată pe direct (asta e reparatia la reprezentante)

- ambele uşi fata blocate

- "zugraveala" slaba

Partea buna e ca bucsele inca rezista la fal si amortizoarele iar pana nu am facut niciodata

(fleacurile se intampla la altii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexabv: hehe e bine ca-ti rezista bucsele, mie unu dupa 40.000 km dadeau semne de uzura, iar acum 3 zile le-am schimbat pe cele de pe fata ca nu se mai putea

...bine idee e ca Brasov-ul e un oras plin DE LIMITATOARE nene... deja incep sa inebunesc ca nu prea mai ai unde sa-i dai si tu 60 - 70 km/h in oras :lol: ...din fiecare 100 - 200m pac limitatorul )

...pe langa limitatoare mai sunt si "craterele" gurilor de canalalizare care dupa ce-au turnat asflatu' nou foarte tarziu le-aduc la nivel :Driver:

sincer tu ai avut cam multe probleme... mai ales cu injectoarele :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in 6 luni:

- volant

- 1 injector

- 1 pompa de motorina

- 1 amortizor

Si inca vreo cateva mai mici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt f.nervos! prima data m-i sa stricat modulul de frana(computeru de frana) si acum...... compresorul de clima!!! bag picioru!!!!!!! stie cineva unde imi gasesc unul ieftin? denso sa fie!!!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un passat din 2006 si am daua chei la el.Masina este adusa din germania.Am doua chei la ea dar una nu merge si o zis ala de la care lam cumparat ca trebuie programata dar nu stiu cum!Daca mati ajuta vas fi recunoscator!!!

Modificat de Alecz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dci iezimplu! siiadooa kie jizbaganbord!

poi prnejtimsina!

LAMURIT? NU?

E...la fel de greu ne-a fost si noua sa citim ce ai scris tu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca am scris asa dar ma grabeam! Deci..am 2 chei la ea si una nu merge. Ala de la care am luat masina o zis ca trebuie setata. Ma poate ajuta cineva? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!