Jump to content

Ce Tip De Probleme Aveti? Doar B6!


bogdancu24
 Share

Ce tip de probleme aveti ? doar B6 !!!  

885 voturi

  1. 1. Selectati problemele pe care le-ati avut la Passatul B6

    • Probleme de motor
      354
    • Probleme de caroserie
      36
    • Probleme de vopsea
      129
    • Probleme de butoane
      116
    • Probleme de suporturi
      22
    • Probleme de suspensie
      85
    • Probleme de directie
      68
    • Probleme la sistemul de franare
      51
    • Probleme la sistemul de iluminare
      58
    • Probleme de confort
      58
    • Probleme la sistemul de sigurantza
      26
    • Probleme la sistemul de climatizare
      85
    • Nu am nici o problema
      234


Postare recomandată

E un alb, mai mult spre gri. Am observat ca după ce mașina se încălzește(apa ajunge la 90de grade) nu mai scoate fum, sau foarte puțin. E asemănător cu fumul care-l scot și alte mașini acum, de când a dat frigul. Tind sa merg spre condens, dar.. prefer sa întreb, poate mă înșel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E condens mai mult ca sigur. Are vreun miros intepator? De motorina nearsa? De aceeabam intrebat de webasto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, da, are un miros specific, dar nu cred ca motorina nearsa. La mine filtru de particule e anulat, poate și din aceasta cauza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti la putin tinp de la cumpararea masinii la plecari mai agresive putin in curba aveam niste trosnituri cub masina. Nu le-am dat importanta din lipsa de timp, insa aseara am observat ca pe loc la viraj (gen intoarcere din 3 miscari) apare un zgomot, niste trosnituri finute. Precizez ca masina a fost putin atinsa pe dedesupt scututl a fost spart si jugul este destul de zgariat. Exista cumva la B6 problema intalnita si la golf mkV cu acele saiba la punte? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel sunet la viraje este de la capul de planetara. Verifica burdufele dacă sunt sparte sau dacă este ieșită vaselina...

Modificat de Tatae3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e acel tip de zgomot, planetare sunt f ok. E un trosnet care il simt sub mine, e de la jug sigur. Acum intrebarea era exista vreo bucsa acolo, sau poate cand a fost lovit jugul sa-i fi cauzat ceva defecte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai pot fi si rulmentii de sarcina de la telescop/oape

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragul meu mihai, aceeasi problema o am si eu, nu stiu daca avem zgomote si manifestari identice dar si baraca mea trosnaste la viraj pe loc si in viteza si pe langa asta are si bataie care se simte in podea, eu am schimbat pana acum bielete directie, cap bara, bietele antirului, pivoti, si urmeaza sa schimba bucsele de la brate si flansele cu rulmentii amortizor si bucsele de la bara stabilizatoare deci toata fata o voi schimba asa ca sa te tii bine prietenu meu ca o sa dai ceva cocosei

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ar fi de schimbat as schimba dar toate se prezinta in stare f buna. Azi am inspectat tot si in afara de 2 bucse aflate pe jug, care nu stiu exact ce rol au, si care sunt duse, am restrans toate suruburile. Maine voi vedea cum se mai manifesta, caci doua dintre suruburile mari pareau cam slabe si am impresia ca imi cam fugea jugul motor in toate directiile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu noutati, am schimbat azi ceea ce am mentionat mai sus si s-a rezolvat problema, bataia era de la bucsele de la brat si scartaitul de la bucse bara stabilizatoare, deci cred ca si tu trebuie sa schimbi aceste bucse de la bara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trosniturile vin de la bucsele mari care sunt prinse direct pe podea. Daca de slabesc putin se misca suportul de aluminiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am postat urmatoarea intrebare in alt topic, cred ca e mai nimerit aici: de aproximativ o luna de zile sunt posesorul unui Passat B6 2.0 TDi 140 cp, masina de care sunt incantat (am trecut de la Golf IV 1.9 TDI 110 cp). Acum ce ma nelinisteste este faptul ca la schimbarea treptelor de viteza (oricare din cele 6+1) la scoaterea din viteza si trecearea in alta treapta de viteza se aude un zgomot, ca si cum tija schimatorului trebui sa treaca printr-un canal 'stramt'; se aude un 'poc' cand iese din viteza apoi il duc lin si fara sa intampine niciun obstacol spre urmatoarea treapta de viteza, cand intra in viteza face din nou 'poc'. Nu 'agata' si nici nu intra greu in nicio treapta de viteza. Prin comparatie la vechea masina nu se auzea absolut nimic la schimbarea treptelor de viteza.  Am cautat pe mai multe forumuri raspuns la intrebarea asta si nu sunt inca lamurit: e normal sa se auda acel zgomot? asa functioneaza cutia manuala 6+1 la Passatul B6 ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil cablu de la timonerie loveste in podea sau in scutul termic. Trebuie desfacut scutul termic si verificat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. O sa incerc sa verific asta. Interesant este faptul ca daca schimb viteza si fac o pauza de aprox.1 secunda in timpul schimbarii, acel zgomot nu se mai aude. La fel (nu se aude nimic) daca schimb la turatii mari undeva in jur de 3.000 rot/min. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e vorba de efortul pe care il depune cablul. Ce descrii tu este momentul cel mai lejer in care intra in sincron fiecare treapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa dai muzica mai tare ca sigur se auzea mai bine.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa dai muzica mai tare ca sigur se auzea mai bine.....

E un clip de pe youtube, nu e facut de mine; e singurul pe care l-am gasit in care sa se auda zgomotul de care vorbesc. Cu toate ca se aude muzica in fundal, poti sa auzi si zgomotul facut la schimbarea vitezelor.

 

PS: crezi ca daca as fi avut timp sa fac masina bucati, nu as fi avut timp sa merg la un service !? Am cerut ajutorul celor care am banuit ca se pricep tocmai din acest motiv: deocamdata nu pot ajunge la un service decat dupa ora 7 seara, cand binenteles ca nu mai gasesc pe nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

Am o problema mai "umeda" la cutia mea combi B6.Am lasat masina o saptamana parcata in panta cu spatele in jos.Azi dimineata am avut o frumoasa balta pe partea dreapta in spate pe covoras,aprox 1l de apa normala.Am verificat si partea din fata langa sofer la fel uda ,dar nu balta.Am verificat borcan antigel e ok ,sprituitoarele baga lichid si in fata si spate.vrificat usi chedere nimic.Ceva din fata o curs.Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate dupa ploaie, s-a infiltrat....

 

parbrizul este schimbat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel de bine putea sa fie un geam inchis doar 97%. Cum ar putea curge din fata in spate daca sub scaune avem acea "umflatura" cu gurile de ventilatie?

In portierele din dreapta nu este apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca intra prin alte locuri, poate sa ajunga prin ventilatia de la picioare, pe tubulatura... sau sa intre prin alte parti. Daca ai geamul deschis... eu zic ca vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Daca tot am fost cu masina adineauri, am studiat putin zona geamului si am observat ca acolo unde se imbina chederul exterior al geamului (dintre usa si geam) cu cel vertical dinspre portiera din fata... este putin spatiu. Ar fi o varianta daca ar avea apa in usa spate, daca nu, se exclude.

In tubulatura de aer cum ar ajunge apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

destul de simplu, din fata, pe la gura de acces aer.

 

se intampla desul de des, mai ales la modelul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!