Jump to content

Ce Tip De Probleme Aveti? Doar B6!


bogdancu24
 Share

Ce tip de probleme aveti ? doar B6 !!!  

885 voturi

  1. 1. Selectati problemele pe care le-ati avut la Passatul B6

    • Probleme de motor
      354
    • Probleme de caroserie
      36
    • Probleme de vopsea
      129
    • Probleme de butoane
      116
    • Probleme de suporturi
      22
    • Probleme de suspensie
      85
    • Probleme de directie
      68
    • Probleme la sistemul de franare
      51
    • Probleme la sistemul de iluminare
      58
    • Probleme de confort
      58
    • Probleme la sistemul de sigurantza
      26
    • Probleme la sistemul de climatizare
      85
    • Nu am nici o problema
      234


Postare recomandată

Salut!

De ce depinde consumul de ulei?

Am un B6 2.0 140CP 2006 156.000, in ultimele 8-9 luni nu a cedat nimic, am facut revizia de 150.000 de km, in decembrie, ultima ei vizita in service,de atunci am facut cateva drumuri de 300 km si mi-a cerut ulei (5w40-Castrol) cam la 400-450 km, i-am bagat, iar apoi am facut drum de 2000 de km si n-a cerut nimic.

Tin sa va zic ca a fost acelasi stil de mers.

E bun uleiul asta pentru ea?

Merci! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu ai avut uleiul pus la maxim dupa vizita la service, de aceea ti-a cerut completare dupa 500km.Cat despre Castrol sunt destule impresii pe forum, in general este cotat ca un ulei slabut, dar schimbat la max.10k este destul de OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.

Modificat de Sergiuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Bateria mea e la 48%, gradul de încărcare la 80%. Are 68mah. E ok să mai fac 3000 de kilometrii într-o săptămână? Nu cred că reușește service-ul să îmi pună alta până mâine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie nu trebuie sa ai probleme....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit îmi aduce mâine una Bosch de 70. Măcar așa nu îmi fac griji. Nu știi dacă trebuie programată sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, trebuie codata pe masina (la masinile cu start-stop)

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot să fac eu asta cu vcds-ul? Adresa 61 battery regul? La service au softu de Bosch. Merge și cu ăla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am schimbat bateria de la masina de fiecare data cand opresc masina mai mult de o ora mi se reseteaza calculatorul.nu mi mai da consumul,distanta si toate celelalte.aveti idee de la ce poate fi?

Modificat de sorin lar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandrubs10

Și la mine se reseta, dar văd ca de vreo 2000km nu mi se mai reseteaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot să fac eu asta cu vcds-ul? Adresa 61 battery regul? La service au softu de Bosch. Merge și cu ăla?

 

softu de Bosch nu stiu ce face... cu VCDS se poate face - da, pe 61.

Dupa ce am schimbat bateria de la masina de fiecare data cand opresc masina mai mult de o ora mi se reseteaza calculatorul.nu mi mai da consumul,distanta si toate celelalte.aveti idee de la ce poate fi?

pai este pe BC 1 de aia face asa.

 

da-i pe BC2 si o sa vezi tripul pe termen lung - apasa scurt pe butonul Reset sau OK (daca ai volan multifunctional) si trece din BC1 in BC 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DegeteRapide baga ulei dupa specificatiile de cod(507.00 etc) . Nu dupa ce iti recomanda vanzatorul. Pute de isteti la raft. Cumpara doar din magazine mari si cu brand. Castrol e unul dintre cele mai contrafacute uleiuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin, ala de Bosch parca ESI se numeste. Fac eu daca ei nu pot cu ala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am un Passat B6 si face un zgomot/huruit atunci cand virez stanga la viteze mai mari de 80-90 KMH. Am fost la mai multe service-uri unde s-au uitat oamenii la clima, rulmenti, planetare, suspensie, flanse si toti zic ca sunt bune. Cauciucurile, flansele fata, suspensia fata si planetarele fata sunt noi, au 2-3 luni iar zgomotul este asemanator celui care se aude atunci cand calci marcajul punctat de pe mijlocul/marginea drumului. Masina nu mai face acest zgomot atunci cand am pasager in dreapta fata.

 

A mai avut cineva astfel de probleme/simptome?

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Cineva nu si-a făcut treaba bine, din moment ce mașina are simptomele astea. Eu tind sa cred ca e de la planetara sau cap de planetara,telescop sau arc rupt.... Nu sunt mecanic, e doar o părere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

 

La accelerare de la 1700 până la 2500 de turatie se aude un șuierat. De la ce poate să fie?

 

hmm... la scanare ai ceva erori ? fa un log in mers sa ne uitam pe el - posibil sa ai pierdere de presiune pe tubulatura.

 

 Am facut o scanare alta eroare inafara de P2196 tensiune prea mare bogat, Bank1- Sonda 1 nu imi apare. Un log in mers nu am apucat sa fac.

Modificat de manzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Eu am hotarat astazi, dupa ce am curatat a doua oara EGR si am schimbat o-ringurile, sa spun ca daca motorul e rece (la cald nu stiu) cand stau in fata masinii se aude un greieras, ca si cum ar sta pe o tabla care vibreaza o bucatica de plastic, SAU ca un scartait slab ca la strung cand se taie piesa. Sunetul e intermitent, nu are aceeasi intensitate, dar e ritmic.

Ce o fi oare!? Oricum nu e relationat cu EGR...

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Eu am un BKP 4motion 16V de 2.0 2006 care merge cu 5w30 Castrol si nu mai mananca ulei. Cand foloseam 5w40 a mancat si la mine, cam 1 L la 12.000km.

 

 


Cineva nu si-a făcut treaba bine, din moment ce mașina are simptomele astea. Eu tind sa cred ca e de la planetara sau cap de planetara,telescop sau arc rupt.... Nu sunt mecanic, e doar o părere.

 

Salut,

 

Revin cu update. Am fost azi la alt service si mi-au spus cei de acolo ca banuiesc rulmentul care e in prima faza de uzura si mai pot merge cu el asa inca. Atunci cand am pasager in dreapta se aseaza masina mai bine pe el si nu mai are joc. Cam asta a fost in mare explicatia. Martea viitoare intra pe elevator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Din ce știu eu nu ar trebui sa difere consumul de ulei intre 5w30 și 5w40, ambele fiind semi-sintetice.

Treaba cu rulmentul, nu știu ce sa zic. Nu ar avea de-a face cu greutatea, ci mai degrabă cu viteza în raport cu cuplul. La cum presupune mecanicul ca ar avea joc în așa masura incat sa se așeze cu o persoana în plus....garantat ar crăpa.

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, revin pe forum cu urmatoarea problema, coscoava mea 250 mii de km, eram in mers tocmai ce plecam la munca si apare in bord mesajul stop, check oil pressure, bine inteles ma intorc si trag masina in parcare nu am mers decat cateva sute de merti cu eroarea, o duc in tragoviste cu patforma la service acolo o pune pe tester si aflam ca presiunea de ulei este sub minim dar carnatii de acolo refuza sa se ocupe de reparatie si ma trimite la skoda. ma sui la masina si o duc pe roate la skoda distanta vreo 3km si in drum spre skoda se aprinde si martorul spirala, deci ce sa inteleg am stricat aproape tot motorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Din moment ce s-a Aprins STOP nu trebuia sa mai mergi nici un metru! Eu sunt în Fieni, am Vcds...dacă as putea sa te ajut în vreun fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu o mai mut de la skoda, se vor ocupa ei de ea, maine voi afla verdictu, daca reparatia va costa peste 3, 4 mii de lei atunci probabil voi lua alt motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Dar ce erori au apărut la diagnoza??

Cum s-a comportat motorul după aprinderea martorilor? Ceva sunete, bătăi?

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am facut diagnoza la primul service la care am fost si aparea presiunea de ulei mai mica decat minim, alt test nu iam  mai facut ca cei de la skoda abia maine se pot ocupa de ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie de la pompa de ulei sau în cel mai fericit caz, senzorul de presiune. Oricum nu e indicat sa mergi cu astfel de eroare, se pot duce toate componentele care rămân fără lubrifiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!