Jump to content

Ce Tip De Probleme Aveti? Doar B6!


bogdancu24
 Share

Ce tip de probleme aveti ? doar B6 !!!  

885 voturi

  1. 1. Selectati problemele pe care le-ati avut la Passatul B6

    • Probleme de motor
      354
    • Probleme de caroserie
      36
    • Probleme de vopsea
      129
    • Probleme de butoane
      116
    • Probleme de suporturi
      22
    • Probleme de suspensie
      85
    • Probleme de directie
      68
    • Probleme la sistemul de franare
      51
    • Probleme la sistemul de iluminare
      58
    • Probleme de confort
      58
    • Probleme la sistemul de sigurantza
      26
    • Probleme la sistemul de climatizare
      85
    • Nu am nici o problema
      234


Postare recomandată

Alta de la passatul posedat: cu cruise activat, la frinare taie clima...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm..... verifica in blocurile de masura pe AutoHvac, ce se intampla in mers... pune pe cineva sa conduca si tu verifici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cind o sa ma intilnesc, dar imi e frica sa nu se ia boalili :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ma pus NAIBA sa alerg masina , ieri am fost la mare si am mers cu 170/180km/H dupa ce am trecut de Fetesti s-a aprins sonda lambda. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? un tip pe plaja mi-a zis ca a patit la fel de la motorina dar dupa un timp s-a stins. Va multumesc anticipat, Cu stima Nelu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentionez erorile ce apar la scanare 

nr erori 2

 P2243 Sonda lambda (banc1, senzor1) tensiune de referinta intrerupta 

 P0135 Circuit incalzire sonada lambda(banc1, senzor1) Defect in circuitul electric.

 Va multumesc anticipat, cu stima Nelu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceasi problema cu sonda lambda, la scanare indica : erori 2

P2243 , Sonda lambda (banc 1 senzor 1 ) tensiune de referinta intrerupta ;

P0135 circuit incalzile sonda lambda (banc senzor1) defect in circuitul electric;

Daca ma poate ajuta cineva cu o informatie, muntumesc anticipat, cu stima Nelu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa incetati sa cereti ajutor pe acest topic la diferitele probleme tehnice pe care le intampinati.

Va rog sa cititi prima pagina a acestui topic pentru a va dumiri asupra subiectului discutiilor pe care autorul si le-a dorit pentru acest topic...

 

Daca nu se revine la subiectul initial, acest topic va fi inchis la fel ca celelalte.

Va multumesc pentru intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Există un alt topic pentru asta? Că eu n-am găsit când am căutat, iar să dechid unul nou nu puteam, că nu aveam vechimea pe atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Sa nu va fie cu suparare, dar titlul topicului este cat se poate de obiectiv, de aceea au aparut tot felul de probleme si totusi, e firesc sa se caute si rezolvarile, nu doar sa se expuna problemele. Tind sa cred ca daca problemele generale de B6 nu isi au locul aici, trebuie schimbat titlul...ceva de genul "ce v-a dezamagit la Passat B6?"

In fond, un topic generalizat in care se poate face trimitere la un topic "de specialitate"... nu face rau nimanui.

Cu respect! :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin la problema mea : scanata cu VCDS, apare urmatoarele Fault Found:

000306 - Oxygen (Lambda) Sensor B1 S1
               P0132 - 000 - Signal too High - MIL ON
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 11100000
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 8
                    Reset counter: 255
                    Mileage: 154212 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2005.14.30
                    Time: 07:27:43

             Freeze Frame:
                    RPM: 1127 /min
                    Speed: 30.0 km/h
                    Lambda: 41.0 %
                    Mass Air / Rev.: 305.0 mg/str
                    Voltage: 1.650 V
                    (no units): 0.00
                    Voltage: 0.975 V

 daca ma poate ajuta cineva cu o rezolvare , va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut si scuze daca s-a mai discutat. de ceva vreme am niste greieri sau mai de graba ciocanitori in usa dreapta fata. se auzea mai incet iar acum se aude destul de tare si este f f f f  enervant. este exact ca atunci cand mergi cu trenul si stiti voi cum se aude patratul ala de la roata (pi r 2) cand se invarte !!!!! deci va rog f mult ceva sugestii inainte sa ma apuc sa demontez toata masina! se aude si la mici denivelari. multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Sper sa  nu considerati o gluma ceea ce o sa spun, desi e off-topic:

Un nene m-a batut la cap vreo 2 luni sa ma uit la masina lui ca ii trancane ceva , mai ales cand ploua. Mecanici vestiti nu au gasit buba, el nu a gasit-o. Eu, dupa ce am dat o tura cu masina in cauza am bagat mana in zona flansei de la arcul de pe fata dreapta si am scos o bucata de arc care era rupta si isi facea veacul in acea flansa. Problem solved!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand! Mersi pt sfat Florin! De atunci tot caut sa fac rost de unul...

Si.... in al doilea rand.. S-a mai intamplat oare la cineva sa i se strice acest senzor? Bosch zice k la 250k ar trebui inlocuit. In romania.. Pana acuma nu am gasit firma care sa.mi poata aduca acest senzor.. Cu 2 zile dupa ce facuse`m comanda.. ma anunta ca nu se poate livra. Vreun sfat?

ms.

 

P.S. daca considerati postul offtopic.. puteti sterge. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.. exact. 

1KO998262AD - cred.. pe original cod nou.

0281 004 148 - cod pe Bosch

03L 906 262 B - codul pe original vechi.

 

Pe Bosch vroiam sa iau, in tara am gasit in jur de 100 E. dar nu il poate livra nimeni... iar de la ceilalti producatori, ii mult mai scump. ajunge chiar si la 250 E.  :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu azi sonda lambda. Aceeasi problema ca si tine, cea Bosch cu codul vechi care costa ~100E si-a schimbat codul si nu se mai gaseste, iar cea cu codul nou costa ~1100. Asa ca am luat una originala, care a fost doar 900 :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Eu ti-l pot comanda si sa ti-l trimit, dar va trebui sa ai incredere ca nu iti voi fuma banii si va dura pana ajunge la mine cam o saptamana, dupa care alta saptamana sa ti-l trimit in tara. Daca vrei, te ajut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ai schimbat senzorul, s-a stins automat martorul din bord?  sau a trebuit sa stergi codurile de eroare cu testerul? cati km are masina ta?

 Culmea.. dupa ce am umblat pe la senzor, pe la fire sa citesc codurile de pe el..  si a stat masina parcata vreo 2 saptamani.. Astazi am scos la o plimbare.. S-a stins martorul din bord..  :>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am umblat vreo luna cu el asa, il stergeam cam odata pe saptamana cu testerul. Azi l-au montat la service si becul nu mai apare, dar nu stiu daca s-a stins el sau l-a sters cu vagcomul.

masina are putin peste 250k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba-l....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce anume sa schimbam??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul banuiesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact - daca totul este ok, cablaj, etc... atunci trebuie inlocuit senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, l-am gasit eu la Unix la 680 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am aprins mator robinet galben, am fost cu masina la mecanic a facut o scanare cu vcds si ia aparut "bank 1 aprins", a zis ca e senzorul de termperatura gaze. L-am schimbat cu unul nou, iar s-a aprins robinnetul galben. Acelasi lucru zice "bank 1 aprins". Ce e de vina?

Modificat de manzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!